Francouzskou prezidentskou kandidátku Marine Le Pen, která je teď po prvním kole voleb v neděli v těsném závěsu za prezidentem Macronem, s nímž se utká v dalším kole prezidentských voleb 24. dubna, média establishmentu často označují za „krajně pravicovou nacionalistku“ a ve středu se vyjádřila, že jakmile Ukrajinská válka skončí, tak plánuje navrhnout užší vazby mezi NATO a Ruskem.
Řekla, že vrátí „strategické sbližování mezi NATO a Ruskem,“ které nastane, „jakmile rusko-ukrajinská válka skončí a urovná se mírovou dohodou.“
Rovněž mluvila o sílících vztazích mezi Čínou a Ruskem, jelikož se obě země nachází pod těžkým tlakem Washingtonu, který uplatňuje nátlak, cílené sankce a pokusy o vynucení diplomatické izolace.
„Je to v zájmu Francie a Evropy, ale myslím si, že i Spojených států, neboť ani ty nemají žádný zájem, aby se vytvářela těsná čínsko-ruská unie,“ řekla na tiskové konferenci v Paříži k prezentaci svých zahraničně politických postojů.
A podle Reuters: „Také řekla, že nechce, aby Francie opustila Evropskou unii a dodala, že pokud bude zvolena prezidentkou, tak bude respektovat Pařížskou dohodu o klimatické změně.“
Le Monde ji dále citoval, jak o roli Francie v NATO říká:
Co se týče místa Francie v NATO, „v případě svého zvolení bych ráda rozptýlila všechna nedorozumění,“ začala: „Prostě chci navázat na tu politiku, kterou jsme vedli od roku 1966 do roku 2009, což nijak neznamená podvolení se Moskvě.“
Bezpochyby ale i přes své výše uvedené objasnění, že prostě jen chce Francii vrátit k předchozí politice vyhýbání se konfrontace s ruskou supervelmocí za každou cenu, tak ji oponenti budou označovat za „zastánce Ruska“.
I Macron se tohoto tvrzení chytil, ačkoliv on sám je jediným evropským vůdcem, který během války téměř každý týden vede s Putinem telefonní hovor, aby na Ukrajině hledal prostor pro de-eskalaci a diplomacii.
Nedávný sledovaný článek v Politico nazval Le Pen údajnou „Putinovou sympatizantkou“, což je jen jeden příklad takových komentářů mezi mnoha. „Možné vítězství Le Pen, tj. Putinovi sympatizantky, by mohlo destabilizovat Západní koalici proti Moskvě, a podvrátit tak roli Francie jako vůdčí evropské mocnosti a potenciálně by dalo i jiným vůdcům NATO pobídky, aby v alianci nezůstávali, jak tvrdí tři vedoucí činitelé vlády, kteří nám nedali oprávnění veřejně diskutovat o soukromé konverzaci s nimi.“
A američtí činitelé už anonymně šíří povídačky o „vměšování“ do voleb ze strany Ruska (samozřejmě, že takové povídačky se pak vytáhnout jen v případě, že by Le Pen zvítězila): „Vedoucí američtí činitelé bedlivě koukají přes Atlantik na jakékoliv známky možného ruského vměšování v prvním kole voleb, které proběhne v neděli. Průzkumy ukazují, že to budou nejspíš Macron a Le Pen, kdo postoupí do druhého kola konaného 24. dubna, a soutěž těchto dvou osob bude potenciálně velmi těsná,“ napsalo Politico před volbami minulou neděli.
BY TYLER DURDEN
THURSDAY, APR 14, 2022 – 10:15 AM
Náhledový obrázek: Marine Le Pen, via Reuters