Konec roku je tradičně spojován s tím, že si lidi dají alkohol, obvykle v množství větším než malém a tak na Nový rok končí s kocovinou a předsevzetím „takhle už nikdy“. Vyplatí se pít s přáteli, ti vám podrží vlasy při zvracení, uloží vás, hlídají váš spánek, abyste se neudusili… Ale kdybyste náhodou pili sami v ulicích, dobře zvolte lokalitu. Ne každá oblast v rámci naší republiky je k opilcům stejně tolerantní (či bychom to mohli brát jako motivaci se neopíjet, že).
Co to je záchytka?
Záchytka (jinými slovy také „alkoholka“ či „záchytná stanice“), celým názvem protialkoholní záchytná stanice – PZS, je zdravotnické zařízení sloužící k nedobrovolnému přenocování opilých lidí, kteří pro svou opilost bezprostředně ohrožují sebe nebo jiné osoby, veřejný pořádek nebo majetek, nebo jsou ve stavu budícím veřejné pohoršení. (zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Záchytka)
První záchytka v Československu byla založena roku 1951 v ulici Apolinářská v Praze Jaroslavem Skálou. Činnost PZS upravuje § 17 zákona 379/2005 Sb. o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami. Záchytky provozují kraje, v ČR jich existuje 18. A jak je státní správa nepružná v mnoha věcech, tak tady byste koukali, kolik taková noc na záchytce stojí, to už si radši zaplaťte pětihvězdičkový hotel, kde se vám dostane většího komfortu. Orientační ceny pobytu na záchytce najdete na konci. Tato služba není hrazena ze systému veřejného pojištění (kromě zdravotních výkonů) a klienti si platí pobyt ze svého.
Ombudsmanka Anna Šabatová nechala v letošním roce zkontrolovat podmínky na záchytkách. Podle idnes.cz se jí nelíbí nejen nedostatek personálu, že na záchytkách pracují hlavně ženy a také ceny. Ceny se podle šetření pochybují mezi 4 300 korunami po celkem sympatických 600 korun. Podle ombudsmanky by částka měla být stanovena jednotně a centrálně. Osobně mi to moc nedává smysl, záchytky jsou totiž vytížené jiným počtem klientů, mají jiné množství personálu a jsou jinak vybavené/moderní.
Kam příliš vysoká cena vede zjistili v Kroměříži, což je dle mě tedy lepší, než kdyby to zjistil centrální plánovač. Ještě nedávno stála noc v Kroměříži 12 700 Kč. Vysoká částka měla fungovat jako preventivní opatření, což se nestalo. Místo toho peníze uhradilo jen 13 % klientů. Nejdražší česká záchytka cenu nejprve snížila na 8 455 Kč, ale ani to nezabralo. Od roku 2014 stojí 750 Kč. Neplatiči dluží kroměřížské nemocnici už dvacet milionů korun. Záchytná stanice přitom musí na pobyt klientů vystavit daňový doklad a státu odvést daň, a to bez ohledu na to, zda jí klient uhradí. Jen pro pořádek, přestože klienti hradí pobyt, všechny záchytné stanice jsou momentálně dotovány kraji v jednotkách milionů korun ročně. Za posledních dvacet pět let skončilo zhruba 475 tisíc lidí kvůli nadměrné opilosti či požití drog (či požití obojího) na záchytné stanici. Loni záchytky přijaly celkem 23 018 pacientů, což je nejméně od roku 2007. Od té doby poklesl i počet přijatých dětí a mladistvých. Městům občani dluží poplatky v milionech. Noc na záchytce totiž zaplatí asi třetina klientů (rizikovými skupinami, které se na záchytkách často ocitají, jsou bezdomovci a nezaměstnaní, kteří poplatky překvapivě neplatí).
Tématu svobody se dotknu jen okrajově. O tom, jestli odvezou člověka na záchytku, smí rozhodnout jen lékař. Toto zadržení je ale nedobrovolné. Zakladatel záchytek v ČR, doktor Skála, k tomu říká: „Za dob socialismu záchytné stanice získaly neblahou pověst zařízení, kde jsou lidé zavíráni proti své vůli a šikanováni, avšak toto je jen jeden úhel pohledu. Je důležité se zamyslet nad tím, zda je lepší nechat opilého člověka v zimě umrznout na ulici, či zda je lepší ho i proti jeho vůli odvést na záchytnou stanici a nechat ho v teple vystřízlivět.“ A tak pijte s Mírou nebo s Agátou, ať vám i jim zbude na další alkohol místo drahé noci na záchytce. Krásný nový rok 2015!
Lenka Moutelíková, která ještě nikdy neměla okno
zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Záchytka
http://zpravy.idnes.cz/sabatovakpodminkamnazachytkachd5w/domaci.aspx?c=A140909_141916_domaci_jpl
http://zpravy.idnes.cz/ctvrtmilionucechunazachytcedni/domaci.aspx?c=A140719_123242_domaci_jj
http://alkoholalkoholismus.cz/protialkoholnizachytnestanicezachytky/zachytkysezasezacnouzrizovatrikajaroslavskala
Pavla Vrábelová, Protialkoholní záchytné stanice v České republice, bakalářská práce, dostupné zde: http://theses.cz/id/yd52li/00175435136825824.pdf (následující seznam cen je orientační, některé jsou už změněné a ne všechna zařízení mají webové stránky)
Seznam protialkoholních záchytných stanic v ČR
Protialkoholní záchytná stanice České Budějovice
Psychiatrická léčebna Záchytná stanice Brno; Cena služby: 700/1300/1500 Kč
Záchytná stanice Sokolov; Cena služby: 3230 Kč
Protialkoholní záchytná stanice Hradec Králové; Cena služby: 1500 Kč
Záchytná stanice Kraj. nemocnice Liberec a.s.; Cena služby: 3500 Kč
Nemocnice Záchytná stanice FrýdekMístek; Cena služby: 2 300 Kč
Záchytná stanice Karviná Fryštát; Cena služby: hotově 600 Kč, složenkou 700 Kč, sanitka 950 Kč
Záchytná stanice OpavaCena služby: hotově 600 Kč, složenkou 700 Kč, sanitka 950 Kč
Záchytná stanice Ostrava; Cena služby: 2000, Kč
Protialkoholní záchytná stanice,VN, Olomouc; Cena služby: 1 600 Kč na místě, na fakturu 2 500 Kč, při zaplacení do 24 hod 1 600 Kč
Protialkoholní záchytná stanice Pardubice; Cena služby: 3200 Kč
Městská poliklinika Plzeň s.r.o., PAZS; Cena služby: 4300 Kč
Městská poliklinika Praha Záchytná stanice; Cena služby: 1 950 Kč
Protialkoholní záchytná stanice Kolín IV; Cena služby: 3000 Kč
Záchytná stanice Příbram; Cena služby: 1500 Kč
ON Mladá Boleslav,a.s., Záchytná stanice; Cena služby: 4000, Kč
Protialkoholní záchytná stanice Jihlava; Cena služby: 4000 Kč
Záchytná stanice Kroměříž; Cena služby: 750 Kč
Originální článek naleznete zde:
Lenka Moutelíková: Silvestrovská glosa