Rozhodnutí provést policejní prohlídku bylo přijato „nesmírně promptně“ tak, jak k tomu ve většině případů mohlo docházet jen u závažných přečinů.
Politici v Německu se ptají, zda levicový starosta Berlína zneužil svoji moc, když nařídil domovní policejní razii, která byla později prohlášena za ilegální, u ženy, která ho kritizovala na sociálních médiích.
K tomuto případu došlo už 14. dubna 2019, když uživatelka Facebooku pod jménem „Karina Fitza“ vystavila upravenou fotku starosty Michaela Müllera, která naznačovala, že chce přemístit všechny migranty posbírané loděmi neziskovek do Berlína, referuje německý list tabloid B.Z. Berlin.
Vystavený obrázek, který ta žena předtím objevila na Twitteru, jasně sociálně demokratického starostu urazil, když ho to přimělo, aby kontaktoval berlínského šéf-prokurátora Jörga Raupacha a požadoval, aby byla tato uživatelka sociálních médií stíhána. Tento měsíc dopis poslaný Müllerovi Raupachem pod názvem „Trestní žaloba od lepšo-člověka“ vyšel veřejně ve zprávě publikované německými novinami Die Welt.
Po zjištění skutečné identity Kariny Fitzy kancelář prokuratury snadno získala od okresního soudce příkaz k domovní prohlídce u této ženy. V 6:00 h ráno 20. února 2020 pět důstojníků Státní kriminální policie (LKA) provedla vpád do bytu této ženy a zabrala dva mobilní telefony a dva tablety. Podle zprávy z Rundfunk Berlin-Brandenburg 24 v důsledku tohoto traumatu, které byla nucena zažít při brzké ranní razii, teď trpí poruchami spánku.
O asi osm měsíců později 27. října 2020 rozhodl berlínský krajský soud, že prohlídka v bytě té ženy a zabrání jejího majetku byly nezákonné.
Teď se poslanci opoziční strany v zemském parlamentu ptají, zda starosta zneužíval svoji funkci k provádění protizákonné pomsty proti svým politickým odpůrcům. Když o tomto případu mluvil mluvčí pro právní záležitosti centristické Strany svobodných demokratů (FDP) Hogel Krestel, tak říkal: „Vypadá to, že Michael Müller zneužíval své funkce úřadujícího starosty, aby přímo spolu s šéfem berlínského úřadu prokuratury inicioval vyšetřování, čímž obcházeli normální procedurální postupy.“
Mluvčí pro právní politiku parlamentní skupiny Křesťanskodemokratické unie (CDU) Sven Rissman vyzval k parlamentní revizi incidentu a ptal se, proč operace proti uživatelce sociálních médií proběhla „ve zrychleném řízení,“ kterého se ve většině případ používá jen u závažných zločinů.
Když byl tázán, zda se omluvil té ženě, ke které tak ilegálně vpadli, a zda dostane za podstoupené utrpení finanční odškodnění, tak to Müllerův mluvčí odmítl komentovat.
Německá vláda je proslulá svými drakonickými zákony proti svobodě projevu, které se pokouší ospravedlnit pod pláštíkem boje proti tzv. „nenávistné mluvě.“ Loni v únoru vláda Angely Merkel schválila zákon, který nutí poskytovatele internetových služeb poskytovat osobní informace, včetně hesel k účtům sociálních médií, o lidech, kteří byli obviněni z páchání nenávistné mluvy. Legislativa rovněž rozšířila definici tzv. „kriminální nenávistné mluvy.“
May 27, 2021
editor:JOHN CODY
author:REMIX NEWS STAFF