Mezi vědeckou komunitou je široce rozšířený názor, že lidé zatím objevili jen asi 5% vesmíru.
Přesto ale, jak níže rozebírá Carmen Ang z Visual Capitalist, ač známe jen asi zlomek toho, co tam je, stejně se nám povedlo objevit galaxie miliardy světelných let od Země.
Tato grafika od Pabla Carlose Budassiho uvádí logaritmickou mapu celého známého vesmíru pomocí dat od výzkumníků Princeton University aktualizovanou v květnu 2022.
Abyste to získali v celých rozměrech, nebo si řekli o plakáty, navštivte prosím web Pablo Carlos Budassi’s website.
Jak ta mapa funguje?
Než se do toho ponoříme, stojí za to kouknout se na pár klíčových faktů o této mapě.
Ze všeho nejdříve je důležité uvést, že vesmírná tělesa vyobrazená na mapě nejsou zobrazena úměrně. Jsou udělaná v měřítku relativně k tomu, jak je vidíme ze Země, kdy by skoro všechny ty objekty byly maličké tečky (kromě Měsíce, Slunce a některých mlhovin a galaxií).
Zadruhé, vzdálenost každého objektu od Země je měřena v logaritmické škále, která roste exponenciálně, aby do toho zapadla všechna ta data.
V rámci naší Sluneční soustava má mapa měřítko v astronomických jednotkách (AU), zhruba vzdálenost Země od Slunce. Dále to roste, aby to měřilo miliony parseků, z nichž se každý rovná 3,26 slunečních let čili 206 000 AU.
Zkoumání této mapy
Mapa zvýrazňuje řadu různých kosmických objektů včetně:
- Sluneční soustava
- Komety a asteroidy
- Hvězdné soustavy a hvězdokupy
- Mlhoviny
- Galaxie včetně Mléčné dráhy
- Kupy galaxií
- Mikrovlnné kosmické pozadí – zbytkové záření po Velkém třesku
Zobrazeny jsou i některé až nedávno objevené objekty, jako dosud nejvzdálenější známá galaxie HD1. Vědci si myslí, že tato nově objevená galaxie se zformovala jen 330 milionů let po Velkém třesku čili 8,4 miliardy let před Zemí.
Rovněž poukazuje na některé nově vyslané kosmické koráby včetně Teleskopu Jamese Webba (JWST), což je poslední infračervený teleskop NASA a kosmická stanice Tiangong, která byla zhotovena Čínou a vystřelena v dubnu 2021.
Proč se to nazývá „pozorovatelný“ vesmír?
Lidstvo se o vesmír zajímá už tisíce let a mnoho vědců a výzkumníků věnovalo své životy ke zlepšení kolektivních znalostí o kosmu a vesmíru.
Většina lidí je obeznámena s teorií relativity Alberta Einsteina, která se stala svorníkem jak fyziky, tak astronomie. Dalším dobře známým vědcem je Edwin Hubble, jehož objev, že galaxie se vzdalují od Země, se považuje za první pozorování expanze vesmíru.
Ale ohromná logaritmická mapa výše a i pozorování ze Země nebo ze sond ve vesmíru jsou z podstaty omezená. Vesmír se teď datuje na věk 13,8 miliardy let a nic ve vesmíru nemůže cestovat rychleji, než je rychlost světla.
Když započítáme rozpínání vesmíru a vzdalování pozorovatelných objektů od nás, tak to znamená, že to, co je od nás nejdále, co můžeme „vidět“ je v současnosti spočítáno, že je asi 47,7 miliardy světelných let. A jelikož světlu zabírá cestování čas, většina toho, co teď vidíme, se ve skutečnosti odehrála před mnoha miliony lety.
Ale naše pochopení vesmíru se neustále s novými objevy vyvíjí. Co asi objevíme příště?
BY TYLER DURDEN
TUESDAY, JUL 05, 2022 – 03:15 AM
Zdroj: https://www.zerohedge.com/markets/logarithmic-map-entire-observable-universe