Free Porn
Úterý, 16 července, 2024
Home Nezařazené Mach: Klaus kritizuje EU, ale neví, jak bez ní existovat. Já ano

Mach: Klaus kritizuje EU, ale neví, jak bez ní existovat. Já ano

Podle posledního průzkumu veřejného mínění se potřebné pětiprocentní hranici pro vstup na sněmovny blíží několik stran. Podpora veřejnosti značně vzrostla libertariánské Straně svobodných občanů. ParlamentníListy.cz se zeptaly jejich předsedy Petra Macha, čím si vyšší podporu mimoparlamentních stran vysvětluje i na to, v čem se rozchází s názory prezidenta Václava Klause.

Jak obvykle trávíte čas o půlnoci ze soboty na neděli?

To jsou mi otázky:-) Většinou tou dobou nejspíš usínám jako asi většina lidí. Jsem začínající politik, takže zatím nemusím noci trávit na všelijakých euro-summitech a koaličních poradách.

Máte nějaké oblíbené pití, které si před spaním dáváte?

Alkohol moc nepiju. Když ale jedu v létě nebo v zimě na dovolenou mimo Evropskou unii, koupím v bezcelní zóně vždycky nějakou dobrou irskou nebo skotskou whisky. A pokud si tu a tam dám před spaním, tak je to vždy tak málo, že mi zásoby vydrží do další cesty za hranice. Teď mám ještě zásoby z letního cestování po Islandu.

V kolik pak v neděli vstáváte? Můžete-li prozradit, jak vypadá běžná neděle Petra Macha? A v týdnu po práci, zbývá vám ještě nějaký volný čas? Jak ho trávíte?

Já mám víkendy trochu nepravidelné. Na vysokých školách, kde učím, přednáším někdy i v neděli. Soukromé školy musí vycházet vstříc klientům a někteří studenti přes týden pracují a do školy chodí o víkendech. To pak znamená, že mám volno v jiný den. Vstávám tedy všechny dny zhruba stejně. Mít volno jindy než o víkendu je ale výhoda, protože to pak můžete jet na lyže třeba v úterý a to bývá na sjezdovkách méně lidí.

Nyní už k aktuálním tématům. Podle posledního průzkumu veřejného mínění máte slušně našlápnuto k Poslanecké sněmovně. A pokud se nepletu, byli jste takto v průzkumu zařazeni poprvé. Co podle vás lidi přesvědčilo, že se výrazněji kloní na vaši stranu?

Zatím nás zmínila jen agentura Factum. Podle jejich šetření by mohlo nyní Svobodné volit 3,6 % voličů. Nepřeceňujeme to, může to být náhoda, že jejich průzkumníci zrovna narazili na voliče Svobodných. Ale potvrzuje to určitý trend. Factum už několikrát v minulosti zmínil, že podpora Svobodných postupně roste, dříve jim ale vždy vyšla menší než 2 %. Postupný nárůst podpory veřejnosti podle mě potvrzuje správnost toho, že neměníme své postoje, ať již jde o návrhy na rušení zbytečných úřadů, vyrovnání rozpočtu nebo vystoupení z EU – a je také dokladem pokračujícího zklamání pravicových voličů z ODS a TOP09. Jinými slovy, roste počet voličů, kteří už mají Evropské unie plné zuby a také už mají dost neschopnosti naší vlády, která jen zvyšuje daně a přitom dál pokračuje v zadlužování státu.

V průzkumu hned za Svobodnými skončila Suverenita Jany Bobošíkové, s níž máte mnoho styčných bodů. Parlamentní volby jsou sice ještě daleko, ale neuvažujete o tom, že byste se spojili a kandidovali společně?
Určitě ne. Naším cílem je dostat se do Poslanecké sněmovny samostatně bez kompromisů ve volebním programu. Předvolební koalice jsou navíc znevýhodněné zákonem, koalice dvou stran by musela získat minimálně 10 %, aby se do parlamentu dostala. A spojovat se s kýmkoliv do jedné strany nepřipadá v úvahu.

Za dveřmi jsou však volby krajské, budete kandidovat ve všech krajích?

Ano, Svobodní budou kandidovat ve všech krajích. V současnosti probíhají primárky, ve kterých naši členové a příznivci volí přes internet lídry krajských kandidátek.

Senátor Petr Pakosta, který v lednu vystoupil z ODS, vás podporoval v demonstracích proti půjčce na záchranu eura. Mluvili jste s ním o jeho podpoře Svobodných v Královéhradeckém kraji, z něhož pochází? Či případně chystá se kandidovat za vás?

Pan senátor Pakosta má shodné názory s našimi postoji. Předpokládám, že bude kandidovat na podzim do Senátu jako nezávislý a Svobodní proti němu nebudou stavět svého kandidáta a naopak jej podpoří.

Když trochu otočíme list k volbám prezidentským. Jste zastáncem přímé volby?

Může to být tak i tak. Je logické, že premiér musí žádat o vyslovení důvěry Poslaneckou sněmovnu, že Senát si volí svého předsedu, a tak dále. Prezident ale ve výkonu své funkce není na parlamentu závislý, sám zákony nepředkládá, tak je možné, aby byl volen přímo lidmi. Kandidáti na prezidenta budou muset říkat, jestli by chtěli ratifikovat Fiskální pakt, jak hodně by využívali milosti, jaký typ lidí budou chtít jmenovat do bankovní rady ČNB – a lidé si vyberou, kdo jim bude nejsympatičtější a kdo bude podle nich nejlépe reprezentovat stát navenek. Když bude dělat svou práci špatně, za pět let zvolí někoho jiného.
Se současným prezidentem Klausem máte spoustu názorů společných, byl jste ostatně jeho poradcem. Prozraďte ale, existují témata, kde se neshodnete? Případně na co máte trochu odlišný názor…

Václav Klaus sice často kritizuje Evropskou unii, ale několikrát prohlásil, že si myslí, že k členství České republiky v EU není alternativa. Já naopak napsal knihu Jak vystoupit z EU a v ní představuju alternativu – svobodnou a nezávislou Českou republiku, která má dobré vztahy a volný obchod s Evropskou unií a dalšími státy.

Vyšlo na parlamentnilisty.cz

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
10
0
Would love your thoughts, please comment.x