1 Jan 2019
Francouzský prezident Emmanuel Macron využil svého novoročního televizního projevu, aby zlořečil populistickým protestujícím ze Žlutých vest, kteří se celý listopad a prosinec hrnuli do ulic, aby odporovali jeho globalistické politice, když je obviňoval z antisemitismu a z dalších prohřešků.
Emanuel Macron, když promlouval pro roce, kdy zažíval propad míry svého schvalování do nové historické hlubiny a protesty, při nichž měl připravenou pořád natočenou helikoptéru, aby mohl před rozzuřenými protestujícími případně utéci, tak nevyhověl očekáváním a k Novému roku přednesl řeč, která byla bojovná a vzdorovitá.
Místo aby, jako loni mluvil o jednotné Francii, tak Macron útočil na ty k němu neuctivé občany, co se celé týdny v posledních dvou měsících hrnuli do ulic, aby se dožadovali jeho rezignace. Ač se ty protesty občas do násilností i zvrhly, tak se ti rebelové na rozdíl od čím dál méně populárního prezidenta těšili široké podpoře francouzské veřejnosti.
Macron při útocích na proklamace protestujících Žlutých vest – které nejmenoval – tak je nazýval nikoliv francouzskými lháři, a při televizním projevu pronášeném z jeho pařížského paláce, o nich tvrdil, že jsou: „Megafony nenávistí přesycených davů, co si dovolují útočit na zvolené zástupce, vládu zákona a pořádku, žurnalisty, Židy, cizince a homosexuály.“
„To je prostě negace Francie. Nedávno jsem viděl věci, které jsou nepředstavitelné, a slyšel jsem nepřijatelné… Řád republiky bude zajištěn bez jakéhokoliv slitování.“
Přestože vycouval ze své politiky uvalení drtivých cen na vlastnictví vozidel mimo možnosti obyčejných francouzských občanů pomocí obrovských daní z paliv, tak ve své řeči sliboval, že v tomto svém politickém programu bude pokračovat. Macron objasňující, že jeho nepopulární, ale jak někteří říkají, nezbytné reformy budou pokračovat i přes veškerou opozici, národu řekl: „Nemůžeme méně pracovat, ale více vydělávat, krátit daně, ale zvyšovat výdaje… Můžeme a musíme být lepší.“
Globalista Macron své řeči rovněž využil, aby promluvil k Evropské unii, před jejíž vlajkou stál, kdy mluvilo o „obnovení Evropského projektu“ jen pár měsíců před dalšími volbami do Europarlamentu, které mají proběhnout v roce 2019.
Macron osobně do tohoto hlasování hodně investoval, ač nebude kandidovat na europoslance, tak sám sebe líčil jako vůdce globalistické aliance stojící proti stranám populistů a nacionalistů, které se těší, že v těchto volbách získají ohromné zisky.
Jestli Macronem preferovaní kandidáti v těchto volbách utrpí stejně, jako už utrpěli v celé Evropě v roce 2018, tak to bude zase další těžká rána jeho věrohodnosti.
Žluté vesty se na Silvestra v Paříži objevily znovu, ač to bylo jen dny po jejich předchozím sobotním protestu, ale v daleko menších počtech než při předchozích akcích nebo pochodech.
Protestující během novoročních oslav ve francouzské metropoli Paříži 1. ledna 2019 zapalují světlice. – Ohňostroje, zvuky a světla zobrazovaly všude na Champs-Elysees téma „bratrství“ i přes původní plány na další protivládní protesty „žlutých vest“ na této proslulé třídě. (Photo by Zakaria ABDELKAFI / AFP) (Photo credit should read ZAKARIA ABDELKAFI/AFP/Getty Images)