Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval Evropskou unii k uplatnění sankcí proti Turecku za porušení řecké exkluzivní zóny ve Středozemním moři.
Tento francouzský vůdce přistoupil k proti-tureckým krokům tento víkend, kdy byly vyslány průzkumné lodě do teritoria, které si Řecko nárokuje jako součást své exkluzivní ekonomické zón (EEZ) u pobřeží řeckého ostrova Kastellorizo.
„Plně se stavím za Kypr a Řecko, které se potýkají s porušováním své suverenity Tureckem. To je nepřijatelné, aby námořní prostor členských států někdo porušoval a ohrožoval,“ řekl Macron během tiskové konference spolu s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem.
„Kdo se něčeho takového dopouští, musí být sankcionován,“ dodal francouzský prezident v komentářích, o nichž referuje Reuters.
Výzvu k sankcím zavrhl šéfporadce tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogana Ibrahim Kalın.
„Používání řečiček s hrozbami sankcemi se tu nikdy nechytne a nebude to mít žádný dopad na tureckou suverenitu nebo odhodlání prosazovat své národní zájmy,“ řekl Kalın.
Tato podpora od Macrona přichází jen pár dnů poté, kdy Řecko uvedlo své ozbrojené síly do plné pohotovosti kvůli tureckým krokům ve Středomoří, k nimž patří 82 porušení řeckého vzdušného prostoru tureckými tryskovými bitevníky během úterý.
Ač někteří tvrdí, že výzvou německé kancléřky Angely Merkel vůdcům Turecka a Řecka se podařilo konflikt zažehnat, tak Řecko trvá pevně na svém, že situace se nezměnila.
Macronovo odsouzení Turecka ve Středomoří spolu s tím, kdy jsou tyto dvě země také v konfliktu kvůli Libyi, přičemž Turecko Francii obviňuje z podpory generála Khalifa Haftara proti Vládě národní shody (GNA) sídlící v Tripolisu.
Haftara také podporuje jak Rusko, tak Egypt, kdy ten už pohrozil, že do Libye pošle svá vojska, aby zajistil své národně bezpečnostní zájmy. Tento týden dal egyptský parlament prezidentu el-Sisimu zelenou, aby rozestavil vojska na hranicích.
ETIENNE LAURENT/AFP/Getty
24 Jul 2020