Tento gigant sociálních médií po sériích skandálů teď stojí před celosvětovým odporem a před hrozbami regulací.
Francouzský prezident Emmanuel Macron šéfa Facebooku Marka Zuckerberga v Paříži přivítal varováním ohledně chování této společnosti.
Tento gigant sociálních médií byl ve Francii napadán, neboť jej vnímají tak, že selhal při potlačování násilného extremismu, nenávistné mluvy a dezinformací na svých platformách včetně Instagramu a WatsAppu.
Pan Macron se setkal s panem Zuckerbergem a s novým šéfem veřejné politiky této společnosti sirem Nickem Cleggem, což je bývalý místopředseda britské vlády a šéf tamní Liberálně demokratické strany.
K této diskusi došlo poté, kdy tým francouzských expertů a regulátorů strávil týdny v kancelářích Facebooku v Paříži, Dublinu a Barceloně.
Podle Reuters těchto deset činitelů těsně před tímto setkáním zveřejnilo zprávu, která volá po nových zákonech, které vládě umožní řešit škody představované firmami sociálních médií.
To přichází po publikaci bílého listu ve Velké Británii, který stanovuje, jak by vláda mohla dohnat webové giganty na jejich platformách k odpovědnosti.
Francouzská vláda doufá, že ty její nové zákony vytvoří celoevropský model pro dirigování těchto společností.
Podle článku sepsaného spoluzakladatelem Facebooku Chrisem Hughesem je třeba tuto společnost rozbít, protože „moc pana Zuckerberga je bezprecedentní a neamerická.“
Pan Hughes řekl, že „cítí výčitky a hněv“ ohledně škod, které tato platforma páchá.
Ten Facebook popsal, jako „praktikující postupy šmejdů ohledně soukromí“ a „pomalé reakce na ruské agenty, násilnou mluvu a falešné zprávy“ stejně jako ohledně „bezuzdné lačnosti“ urvat čas a pozornost uživatelů.
Facebook uvedl, že se tyto předložené problémy pokouší řešit, a regulátoři ve Francii tuto společnost pochválili za její práci při cenzurování nebezpečného obsahu.
Kritizovali však tuto firmu také za to, že pochybila, když jim nedala dost informací o svých cenzurních algoritmech, což znamená, že oni nemohou posoudit, jak kvalitně ta cenzura funguje.
Varovali tedy, že tento „nedostatek transparentnosti ospravedlňuje zásahy veřejné moci,“ uvádí Reuters.
Stejně jako to navrhují cenzoři v Británii, také Francie doporučila, aby Facebook a podobné společnosti měly zákonnou povinnost pečovat o své platformy tak, aby na svých platformách cenzurovaly škodlivý obsah.
Richard Allan z Facebooku v prohlášení sdělil Sky News: „V této zprávě francouzské vlády se odráží hluboké a propracované pochopení problémů jak cenzurou udržet ‚svobodný, otevřený a bezpečný internet‘.
„Tato zpráva vytyčila cestu k novému modelu pro cenzurování obsahu, která má potenciál být jak efektivní, tak funkční.“
„Ta platformám umožní, aby vyvinuly inovativní řešení jak uživatele pod svým patronátem udržet v bezpečí, přičemž bude průhledně odpovědná k regulátorům svobody slova ohledně toho, jak dobře tu cenzuru dělají.“
Úvodní obrázek: Sir Nick Clegg (nalevo) a Mark Zuckerberg zastupovali Facebook
Zde článek o tom, co opravdu spoluzakladatel o současném Facebooku řekl: Spoluzakladatel Facebooku říká, že nastal čas tohoto mamuta sociálních médií rozbít
Zdroj: https://news.sky.com/story/macron-greets-zuckerberg-with-threat-to-regulate-facebook-11716347