Na Světovém ekonomickém fóru (WEF), tj. na virtuálním summitu agendy Davosu, v úterý francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že při střetu s čínským koronavirem moderní kapitalismus „už dál fungovat nemůže.“
Pan Macron při vystoupení před sezením otázek a odpovědí vedeném architektem Velkého restartu a zakladatelem a předsedou WEF Klausem Schwabem řekl, že ač kapitalismus globálně srazil chudobu, tak k tomu došlo, jak tvrdil, za cenu zvětšení nerovnosti.
„Pandemii porazíme jen ekonomikou, která více myslí na boj s nerovnostmi,“ řekl Macron.
„Model kapitalismus spolu s otevřenou ekonomikou v tomto prostředí už nemůže fungovat,“ dodal.
Francouzský prezident prohlásil, že kapitalismus nás dovedl do „hluboké morální a ekonomické krize,“ v níž „mají statisíce lidí po celém světě pocit, že ztratily svou užitečnost.“
Macron řekl, že „v tomto systému byli dva králové – akcionáři a spotřebitelé,“ a že kapitalismus selhal v podpoře zaměstnanců a svou škodlivostí k životnímu prostředí.
Pan Macron, který byl ekonomicky hlavně tzv. neoliberálním vůdcem, se uchýlil ke tvrzení, že svět potřebuje „vystoupit z té“ nevraživosti k státním intervencím do ekonomiky a že společnosti musí být vázány povinností nápravy ekonomické nerovnosti a povinností snižovat ony údajné dopady jejich činnosti na klima.
Tvrdil, že aby „ekonomika zítřka“ uspěla, tak musí business vyvážit konkurenceschopnost bojem s údajnou člověkem páchanou klimatickou změnou a dusit emise oxidu uhličitého.
Macron nezapomněl vyjádřit svou vděčnost prezidentu Joe Bidenovi za rozhodnutí vrátit se do Pařížské klimatické dohody, kterou Spojené státy pod vedením bývalého prezidenta Trumpa opustily, spolu s výzvou vůdcům, aby své cíle zelené agendy „revidovali jejich navýšením.“
Těmto výzvám k přetvoření ekonomického řádu s příchodem čínského koronaviru sekundovala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, která řekla: „Musíme se z této krize poučit. Musíme změnit způsob, jakým žijeme a podnikáme, abychom si mohli udržet to, čeho si ceníme a co je nám drahé.“
Také německá kancléřka Angela Merkel této příležitosti využila, aby vyzvala k větší globalizaci po pandemii, kdy řekla, že koronavirus ukazuje, „jak moc jme provázáni a jak moc je svět vzájemně závislý“ a že „pokusy izolovat se selžou.“
Ač pan Macron nepředložil žádné návrhy na firemní politiky k přetvoření kapitalismu, tak schválil model Kapitalismu zainteresovaných prosazovaný Klausem Schwabem, který vyzval ke „sdílené prosperitě a rovnému růstu na základě trvale udržitelné produkce a spotřeby.“
WEF prohlásilo, že vlády celého světa by měly přijmout socialističtější styl politik, jako jsou daně z bohatství a tvrdé regulace podniků stejně jako zavedení politik typu obrovský Nový Zelený úděl.
Když Schwab Velký restart předkládal v červnu, tak pod záminkou krize koronaviru prohlásil, že „svět musí společně a hbitě jednat, aby vylepšil všechny aspekty našich společností a ekonomik,“ a že je třeba, aby přišel „Kapitalismus Velkého restartu.“
28 Jan 2021