Emmanuela Macrona ve středu v Alsace přivítal hluk bubnování na hrnce a pánve spolu s posměšky od protestujících shromážděných, aby napadali tohoto pronásledovaného francouzského prezidenta, který prováděl své první veřejné vystoupení od svého podpisu k uzákonění kontroverzní penzijní reformy.
Prezident Macron během pokusu ukázat, že se nekrčí za zdmi Elysejského paláce, ale narazil na pokračující hněv francouzské veřejnosti trpící pod krizí životních nákladů vyvolané do velké míry koronavirovými lockdowny, jejichž byl Macron šampion, a válkou na Ukrajině, o jejíž pokračování francouzský vůdce aktivně usiluje posíláním francouzských zbraní do regionu.
Protesty v tomto malém městě organizovaly odbory CGT a CFDT. Ty nepatřičné scény kolem Macrona ale byly nejspíš klidnější, než kdyby měly volný průběh, jelikož policajti a četníci před jeho příjezdem nuceně ze scény mnohé protestující vyházeli.
Macron tyto protesty ze sebe označil za „remcání“ a poukazoval, že ho jako pomůcku k remcání zneužili.

Francouzští četníci evakuují demonstranty během protestu proti návštěvě francouzského prezidenta v Mathisu, tj. ve společnosti specializované na velké dřevěné stavby v Muttersholtzu ve východní Francii. (Photo by FREDERICK FLORIN/AFP via Getty Images)
Když se prezident ve správní oblasti Sélestat v Dolním Porýní pokoušel hájit svůj přístup, tak jej zavalilo překřikování, výzvy, aby rezignoval, a bubnování na hrnce pánve, tj. ve Francii oblíbená forma protestů táhnoucí se už od 30. let 19. století z let červencové monarchie krále Ludvíka Filipa I. při Bourbonské restauraci.
Macron v reakci na nepokoje poznamenal: „Tím, co pohne Francií vpřed, nebudou pánve. Můžeme sice masivně oživit průmysl pánví, ale tím, co zajímá mě, je lepší život, vybudování budoucnosti pro naše děti. Nemám právo v tom přestat.“
„Mám zájem o to, abych si s vámi mohl vyměnit názory na těžkosti tohoto okamžiku, na životní náklady a rostoucí ceny, na mnoho témat, které budou v nadcházejících měsících hýbat ekonomickými a sociálním záležitostmi,“ dodal.
Francouzský prezident tvrdil, že zvýšení státního důchodového věku z 62 na 64 let je nutnou reformou, aby program štědrého sociálního zabezpečení nezbankrotoval.
Jeho odpůrci, včetně populistů na levici i pravici politického spektra, tento krok odsuzovali jako nedemokratický a použili ho jako potvrzení toho, že jeho neoliberální vláda opovrhuje lidem z francouzské pracující třídy.
Když ho se zjevnou nespokojeností občanů s jeho administrativou konfrontoval generální tajemník odborového svazu UNSA Velkého východu Chloe Burguignon , tak Macron jasně odpověděl: „Není to poprvé, kdy lidé proti mně remcají.“
V Alasce ale na Macrona byli hodnější než při předchozích setkáních s veřejností, když předtím roku 2021 při procházce správní oblastí Tain-l’Hermitage dostal od jednoho mladíka facku a při prvním veřejném vystoupení po jeho loňském znovu zvolení ho zasypali rajčaty.
20 Apr 2023