Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Varga oznámila, že zahájí vyšetřování cenzury politických názorů na sociálních médiích v Maďarsku a po celé Evropě.
Tato maďarská ministryně dané prohlášení učinila během víkendu na platformě sociálního média Facebook a říká v něm, že uvnitř ministerstva vytváří „pracovní skupinu k vyšetřování možností pro vznik právního prostředí, které by zajistilo transparentnost poskytovatelů sociálních médií jak na úrovni EU, tak na národní úrovni.“
„Jejich úkolem původně nebylo ovlivňovat sociální procesy a volby idelologicky založenou cenzurou komentářů, ale když už se do toho pustili, tak budou muset přijmout nutnost regulací a dodržovat demokratická pravidla,“ dodala.
Toto oznámení přišlo pouze měsíc poté, co vláda Emmanuela Macrona oznámila, že zaujme úplně opačný postoj a dohlédne na to, aby ve Francii donutila vyhledávací enginy a sítě sociálních médií k cenzuře „nenávistné mluvy“.
Toto opatření, které bylo schváleno počátkem července, bude usilovat o ohromné pokuty pro internetové společnosti, které nebudou do 24 hodin mazat urážlivé materiály.
Také Evropská unie v posledních letech tlačila na cenzuru „nenávistné mluvy“ na sociálních médiích včetně návrhů zákonů podobných francouzské legislativě už loni v září.
Rovněž vláda německé kancléřky Angely Merkel se od společností sociálních médií dožaduje, aby odstraňovaly „nenávistnou mluvu“, a zavedla pokuty až do 50 milionů euro pro společnosti, které tuto politiku porušují.
Cenzura sociálních médií se stala závažným problémem i ve Spojených státech, kdy prezident Donal J. Trump hledá, jak využít různých agentur včetně Federální komunikační komise (FCC) k potenciální regulaci cenzury na internetu prostřednictvím vládních vyhlášek.
Uniklý koncept z této vyhlášky nazvané „Ochrana Američanů před cenzurou internetu“ by měl FCC umožnit, aby se dosáhlo změny v zacházení se sociálními médii podle paragrafu 230 Zákona o komunikační slušnosti, který technickým společnostem umožňuje, aby cenzurovaly chlípný nebo sporný obsah.
Ishara S. Kodikara/AFP via Getty Images
13 Aug 2019
Nedávný zde vydaný článek o cenzuře internetu