Maďarsko tento týden pořádá svou 2. Mezinárodní konferenci o perzekuci křesťanů Budapešť 2019, aby posvítilo na likvidaci křesťanstva všude po světě.
Účastníci konference začali zaplňovat Budapešť už v pondělí, i když projevy a akce oficiálně začnou až v úterý ráno a Patriarcha Antiochie a celého východu Jeho Svatost Ignácius II. Afremský před obědem vedl modlitbu v aramejštině.
K hlavním řečníkům na této události patřil maďarský ministerský předseda Viktor Orbán, nigerijský biskup Matthew Hassan Kukaz a Gewargis III. patriarcha Asyrské církve Východu, Tristan Azbej, maďarský státní tajemník pro pomoc perzekuovaným křesťanům reverend Joseph Kassab, hlava evangelické komunity Sýrie a Libanonu, také patří k mluvčím na konferenci.
Orbánova vláda stojí v první linii pomoci perzekuovaným křesťanům po celém světě, kdy jim posílá finanční a logistickou pomoc tak, aby křesťané nebyli nuceni z ekonomických důvodů migrovat pryč ze svých zemí.
Letos v létě pan Azbej lamentoval nad „zdí mlčení“, která obklopuje problém perzekuce křesťanů, přestože je to v globálním měřítku enormní problém.
Když pak Azbej v roce 2019 mluvil k Ministeriu 2019 o zvýšení náboženské svobody pod záštitou amerického ministerstva zahraničí ve Washingtonu DC, tak vysvětlil, proč Maďarsko upřelo pozornost k perzekuci křesťanů.
Maďarská vláda zřídila tento program pomoci, protože „křesťané jsou nejvíce pronásledovaným náboženstvím na světě,“ a „Maďarsko je křesťanskou zemí,“ uvedl na svém twitterovém účtu pan Azbej.
„Mojí funkcí je státní tajemník pro pomoc perzekuovaným křesťanům. Věřím, že jsem jediným vládním činitelem na světě s takovouto funkcí,“ začal Azbej svůj proslov k ministeriu 16. července, čímž strhl spontánní aplaus.
„Jme křesťanský národ. A jsme hrdí, že to můžeme říci,“ prohlásil. „V Evropě není mnoho zemí, kde by si politici mohli dovolit takové věci říkat.“
„V současnosti je křesťanství tím nejpronásledovanějším náboženstvím světa. Osmdesát procent lidí, kteří jsou na světě za svou víru pronásledování, jsou křesťané,“ dodal.
„Proto jsme zřídili program k jejich pomoci. Musím tu ale objasnit, že poskytujeme přímou pomoc nejen křesťanům, to by přeci nebylo moc křesťanské, ne?“ řekl. „Takže naše pomoc křesťanům je explicitní, ne však exkluzivní.“
„Zjistili jsme, že je to zanedbáváno, že kolem tohoto problému je zeď mlčení,“ uváděl Azbej.
„Pokoušíme se o tom zvýšit povědomí v mezinárodních organizacích a zároveň jsme začali s programem pomoci, s humanitárními a rekonstrukčními programy, které mají velice unikátní charakter poskytování přímé pomoci komunitám,“ řekl.
Konference v Budapešti bude probíhat 23. – 26. listopadu.
25 Nov 2019