Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó označil agenturu Frontex pro ochranu hranic Evropské unie za „cestovní kancelář,“ když konstatoval, že vnější hranice by si měly chránit samy členské státy.
Tento maďarský ministr nazval v komentáři ohledně tématu migrace, o kterém referuje Die Welt, chování Evropské unie jako „bezcílné“: „Frontex, to je cestovka. Ty země, co mají vnější hranice EU, by si je spíše měly chránit samy.“
Ohledně migrace, řekl Szijjártó, „uplatňuje Maďarsko politiku zdravého rozumu, i když jej za to kritizují. Maďarsko je pořád terčem nespravedlivé kritiky a pokřiveného výkladu jeho domácího dění. Všimli jsme si ale, že u Evropy její schvalování narůstá ve prospěch naší opozice v otázce uprchlíků.“
Tento týden bylo Maďarsko podrobeno probíhajícímu řízení podle Článku 7, na jehož základě by tato země mohla být zbavena hlasovacích práv a vystavena sankcím kvůli řadě obvinění včetně nedostatku svobody tisku, korupce a vlády zákona.
„Skutečností je, že pro tu současnou vláda zákona jsou příznačné dvojí standardy. Budapešť je kritizována za údajné porušování ústavy, zatímco např. takové Finsko ani nemá ústavní soud,“ řekl Szijjártó.
Přihodil k tomu: „Máme v Maďarsku tu zkušenost, že kdekoliv levičáci nebo liberálové nezvítězí, tak je výsledek očerňován za nedemokratický. Podle našich kritiků zjevně vůbec nezáleží na tom, že nezpochybnitelným způsobem vítězíme v jedněch volbách za druhými. Ta dvoutřetinová většina se do té jejich loterie nepočítá!“
Szijjártó není sám, kdo má o Frontexu negativní komentáře. Vůdkyně populistické Národní obrody Marine Le Pen tuto agenturu kritizovala také, když v květnu prohlásila, že „EU je toxický urychlovač masové migrace a ten její Frontex k tomu slouží jako přijímací, podpůrná a přerozdělovací agentura.“
Bývalý vůdce rakouské Strany svobody Heinz-Christian Strache, který letos kvůli skandálu rezignoval, zašel ještě dále, kdy Frontex prohlásil za „organizaci pašeráků lidí.“
JANEK SKARZYNSKI/AFP/Getty
18 Sep 2019