President ústředí Německé spolkové policie Dieter Romann v úterý v Berlíně během Evropského policejního kongresu pronesl drsná slova o migrační politice Evropské unie.
„Musím říci, že vnější hranice v současnosti zabezpečené nejsou,“ řekl v úterý odpoledne při pódiové diskusi tento 57letý náčelník Spolkové policie, hlásí německý deník Die Welt.
Pronesl to při diskusi o 139 400 zaznamenaných „ilegálních přechodech hranic“, k nimž došlo v roce 2019, přičemž Romann řekl: „Německo je už po osm let v řadě hlavním cílem neoprávněných příchodů.“
Tento náčelník spolkové policie rovněž uvedl, že Německo každý rok zpracuje větší počet žadatelů o azyl než „EU nebo Schengenské ilegální přechody hranic,“ i když je u žadatelů o azyl 30 procentní míra udělení ochrany.
Romann rovněž kritizoval Dublinský proces, tj. zákon EU, který určuje, který členský stát odpovídá za přezkoumání žádosti o azyl, o němž říká, že „v současnosti nefunguje.“
„V roce 2018 mělo Německo 184 000 žadatelů o azyl, došlo ale jen k 9200 dublinským předáním do jiných členských států,“ uvedl Roman.
Dublinský proces, jak se nazývá, vyžaduje, aby žadatelé o azyl byli registrováni v zemi, v níž do EU vstoupili. Tato procedura často zahrnuje poslání žadatelů o azyl zpět do té země EU, kde o azyl poprvé požádali. Romann není prvním Němcem, který si na tento systém stěžuje.
Také spolkový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) se současným systémem vyjádřil nespokojenost, když o zavedeném systému řekl: „Z většiny zemí nedostaneme ani odpovědi na své dopisy.“
Romann pak vyzval k „zavedení povinných pohraničních nebo tranzitních úkonů ve státech na vnější hranici.“ Šance žadatele, aby zůstal, by se měla posuzovat individuálně, říkal, k čemuž dodal, že cílem by mělo být „okamžitě odmítat nepodložené žádosti o azyl.“
By Arthur Lyons 8 February 2020