AMORIO, Řecko (AP) – Vesničané, kteří žili poblíž řecké hranice s Tureckem, dlouhé roky potkávali malé skupinky lidí, kteří do jejich země pronikali ilegálně. Řečtí obyvatelé právě příchozím často nabídli něco na zakousnutí a nasměrovali je na nejbližší policejní stanici nebo nádraží.
Ale vřelé vítačství už vyprchalo. Když začali Turci na Řecko hrnout tisíce lidí, s tvrzením, že tento jejich odvěký regionální rival, ale spojenec v NATO, je musí přijímat jako uprchlíky, tak řecká vláda uzavřela hranice a vyslala policii a vojáky jako posily k zadržení tohoto přílivu.
Řekové v pohraničním regionu se mobilizují na pomoc narůstajícím pohraničním silám, na pomoc zaváděným opatřením a všemi možnými způsoby přispívají k tomu, co považují za celonárodní úsilí o zastavení Tureckem vyvolaného vpádu.
Úřady v řadě případů požádali vesničany obeznámené s místním terénem, aby jim pomohli lokalizovat migranty, kterým se podařilo proklouznout děrami prostříhanými pohraničním plotem nebo se přeplavit přes řeku Evros – turecky Meric – tvořící demarkační linii na většině z jejich 212 kilometrové hranice.
„My jsme se tu narodili, žijeme tu, pracujeme tu, známe přechody lépe než kdokoliv jiný,“ říká Panayitis Ageladarakis, vůdce komunity v Amorio, tj. ve vesnici ležící asi 300 metrů od břehů této řeky.
Také ostatní vesničané uposlechli výzvy, aby se stali dobrovolnými stopaři. Malé skupiny neozbrojených mužů sledují po setmění známé přechody.
„Sedíme u přechodu a oni přichází,“ řekl Ageladarakis Associated Press během řízení pickupu s dalším obyvatelem řecké pohraniční vesnice po rozeklané noční místní cestě. „Většinou je tam zadržíme, zavoláme policajty, ti přijedou a zatknou je. Pak už je to na policii. Kam je vezmou, to nás už nezajímá. Jen se pokoušíme pomoci ve snaze spolu s policií a armádou udržet klid.“
Pohraničním jednotkám se dostává pomoci i od vlastníků podniků a obchodů podél Evros. Šéf místní asociace vlastníků restaurací řekl, že jeho kolegové dodávají jednotkám umístěným na čtyřech místech na hranici jídlo a pití.
„Rovněž nás požádali o masky a rukavice a my jim zkoušíme nějaké sehnat,“ řekl.
Ageladarakis řekl, že všichni migranti, na které v posledních několika dnech narazil, jsou kooperativní.
„Ti lidé jsou vyděšení. Nikdy nedělá žádné potíže,“ řekl.
Ale vůdce vesnické komunity říká, že podle něj ti příchozí nevypadají, jako kdyby prchali před válkou ve své vlastní zemi.
„Nikdo z nich nepřichází z války,“ řekl. „Nikdo z nich není uprchlík. Jsou to ilegální migranti a kvůli tomu se pokouší do Evropy jakkoliv dostat.“
Řecké úřady řekly, že z těch 252 lidí zatčených v uplynulém týdnu do pátku za ilegální vstup bylo 64 procent Afghánců, 19 procent Pákistánců, 5 procent Turků a 4 procenta Syřanů, přičemž další byli z Iráku, Íránu, Maroka, Etiopie, Bangladéše a Egypta.
Z Atén přispěl Nichola Paphitis.
BULENT KILIC/AFP via Getty Images
7 Mar 2020