Pátek, 9 prosince, 2022
Home EKONOMIKA Místopředseda Evropské komise tlačí na Polsko, aby Bruselu více platilo a přidalo...

Místopředseda Evropské komise tlačí na Polsko, aby Bruselu více platilo a přidalo se konečně ke společné měně Euro

Místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen od Polska požaduje, aby do EU platilo více peněz, a říká, že by už konečně mělo přijmout jednotnou měnu Euro.

Katainen ve středu ve Varšavě řekl, že „EU přeci není jen bankomat a dojná kráva, ze které lze dojit. Očekáváme od Polska podstatnější příspěvky na budoucnost Evropy,“ hlásí německý vysílač Deusche Welle.

Pan Katainen hodnotil těch 15 let od okamžiku, kdy Polsko v roce 2004 spolu s dalšími devíti zeměmi vstoupilo do EU. Od té doby dostalo Polsko přes 100 miliard € na různé projekty, což z něj činí největšího příjemce financování od EU v tomto bloku.

Avšak polská konzervativně populistická vláda se vůči takovým návrhům staví odměřeně s poukazy, že cenou za takové financování od EU by měla být poslušnost vůči Bruselu a vůči globalismu nakloněným vládám v Berlíně a v Paříži, a ukazuje na těch čtyři až pět procent polského HDP, „který plyne jako zisk do zahraničí,“ neboť Západní členské státy využívají struktur volného trhu v Polsku k vlastnímu obohacení.

Také spojenec Polska, maďarský ministerský předseda Viktor Orbán, si při návštěvě této země všímal toho, že „Západní členské státy z nás peníze hrabou, není to tak, že by nám je dávaly.“

K těmto požadavkům vyšších plateb od Polska dochází zrovna v okamžiku, kdy EU hledá, jak zaplnit výpadek financování spojený s odchodem Británie z EU, neboť až k tomu dojde, tak ji to připraví o každoroční příliv miliard liber.

V současnosti je Británie jedním největších přispěvatelů, když každoročně platí kolem 19 miliard liber hrubého, nebo 9-13 miliard liber jako přeplatky této země a srážky příjemcům z veřejného sektoru ve vlastní zemi.

Aby si EU poradila se ztrátou těchto peněz, tak uvažuje o krácení svých „kohezních fondů“ – tedy peněz placených členským státům na pomoc proti finančním disproporcím mezi zeměmi.

Evropská komise rovněž na Polsko naléhá, aby už konečně vstoupilo do Eura, kdy pan Katainen tvrdí, že Polsko „by z členství v eurozóně mělo prospěch,“ přičemž se o jejich ekonomickém růstu vyjádřil jako o „pozoruhodném“.

Vládnoucí strana Zákona a spravedlnosti (PiS) těmto výzvám až dosud vzdorovala, když říkala, že bude zapotřebí, aby se Polsko dostalo na úroveň Německa, momentálně největší ekonomiky tohoto bloku, než bude uvažovat o členství v této jednotné měně pod dominancí Německa.

EU je v současnosti s Polskem ve sporu v daleko širším měřítku kvůli údajnému vměšování do vlády zákona. Tento blok tlačí na vládu PiS kvůli justiční reformě a v březnu navrhla Belgie s Německem systém „vnějších kontrol“ nad národní legislativou, která má údajně mít dopady na vládu zákona – čímž by došlo k závažnému podvrácení národní suverenity.

PiS však trvá na tom, že se pouze pokouší zbavit se korupčního dědictví po bývalém komunistickém režimu, což by mělo pomoci vytvořit polskou moderní justici, než se zhroutí, kdy kritici si všímají, že Evropská komise se o to moc nezajímala, když se polští eurohujeři z vlády Občanské platformy (PO), kterou PiS nahradila, pokoušeli na poslední chvíli po prohraných volbách nacpat Ústavní soud pěti soudci podle své vlastní volby, ještě než byli odstaveni od moci.

Obavy o vládu zákona jsou „pouhou kouřovou clonou“, za kterou EU skrývá své vměšování do polských domácích záležitostí, tvrdil během debaty v Europarlamentu o této situaci český europoslanec Petr Mach.

„Evropskou komisi rozčiluje skutečnost, že vítězné straně v Polských volbách se nelíbí EU v té formě, v jaké je dnes. Ta nechce přijmout diktát o migračních kvótách. A o tom to všechno je. Je to skandální vměšování do záležitostí suverénní země,“ řekl.

„Nejdůležitější věcí, na níž je EU postavena, jsou společné hodnoty. Vláda zákona, demokracie a lidská práva,“ trval na svém v tweetu po tom varšavském setkání pan Katainen.

Což je v rozporu s vizí, jakou EU vždy podstrkovala britské veřejnosti, která byla typicky ujišťována o tom, že tento blok je jen takovým „obchodním klubem“.

Jak je to s toky peněž mezi EU a Českou republikou: Jedlička: Skutečné náklady našeho členství v EU

JOHN THYS/AFP/Getty Images

BREITBART LONDON

3 May 2019

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/05/03/eu-vice-president-demands-poland-hand-over-more-cash-join-euro-currency/

Twitter Ads info and privacy

Twitter Ads info and privacy

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Evropa odkládá skruple, dovozy ruského kapalného zemního plynu jsou na rekordní úrovni

Evropská unie letos zažívá nárůst dovozů kapalného zemního plynu z Ruska na rekordní úroveň, takže spolu s poetickým básněním o své podpoře Ukrajiny posílá...

Zjevuje se Matka všech ekonomických krizí

Po letech ultra-ztrátových fiskálních, monetárních a úvěrových politik a po nástupu ohromných šoků chybějících dodávek teď tlaky stagflace drtivě tlačí lavinu hor...

Bankovní elita využívá krypto-masakr a podvod s FTX k podstrčení digitálních měn centrálních bank

Centrální bankéři a mezinárodní korporátní finančníci dlouho předstírali, že nenávidí samotný koncept krypto-měn jako Bitcoin a Etherium, přičemž sami ohromně investovali do...

Most Popular

Jde v ohromné německé razii na pravicové extremisty více o show než o věc?

Většina vyšetřování spojených s extremismem byla v letošním roce proti islamistům, ale poslední případ Reichsbürger (Říšských občanů) je v médiích bez ustání z dobrého důvodu.

Italská La Scala hraje Musorského operu, Ukrajina protestuje proti představením ruské kultury v Evropě

MILAN (AP) – Nejslavnější italské operní divadlo Teatro alla Scala ve středu otevírá novou sezónu s ruskou operou „Boris Godunov“ a tento výběr...

Evropa odkládá skruple, dovozy ruského kapalného zemního plynu jsou na rekordní úrovni

Evropská unie letos zažívá nárůst dovozů kapalného zemního plynu z Ruska na rekordní úroveň, takže spolu s poetickým básněním o své podpoře Ukrajiny posílá...

Odmítněte centralistickou tyranii, polský premiér říká, že Evropané se musí rozhodnout pro republikánství

S tím, jak se Evropa pokouší vypořádat se s ohromnými problémy před ní, má na výběr mezi republikánským způsobem a byrokratickým centralismem., řekl během...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x