WhatsApp není neproniknutelná služba soukromých zpráv, jak Facebook rád tvrdí, zjišťuje ProPublica.
Facebook vztyčil na WhatsAppu svou vlajku ochrany soukromí jako na služby zpráv šifrovaných s end-to-end kryptováním, kterou Facebook nemůže špehovat. Roku 2018 Mark Zuckerberg v senátním slyšení jednoznačně prohlásil, že „nevidíme žádný obsah WhatsAppu, je to plně šifrované.“ Dnes se při spouštění appky politiky soukromí a aktualizace ToS píše: „Nemůžeme číst nebo poslouchat vaše soukromé konverzace, neboť mají kryptování end-to-end. To se nikdy nezmění.“
To prostě ale není pravda, jak zjišťuje nová zpráva ProPublica o moderaci obsahu WhatsAppu. Víme, že moderátoři WhatsAppu existují; že WhatsApp vydává metadata orgánům zákona; a že tato společnost už dlouhou dobu sdílí data o uživatelích v rámci ekosystému svých po datech lačnících aplikací. Tato zpráva poskytuje jasný obrázek o praktikách, které Facebook až dosud úmyslně zamlžovat ve snaze se uživatelům podbízet jako platforma orientovaná na ochranu soukromí. WhatsApp může číst některé vaše zprávy, pokud je příjemce nahlásí.
To vede ke spoustě nepochopitelností ohledně toho, jak to ta společnost vlastně myslí, když mluví o „kryptování end-to-end“, což ze své definice znamená, že jen příjemce a odesilatel vlastní digitální klíče umožňující čitelnost takové zprávy.
ProPublica uvádí, že nejméně 1 000 moderátorů Facebooku najatých od dodavatelské firmy Accenture reviduje obsah od uživatelů, který označil samoučící se systém umělé inteligence. Monitorují mj. spam, dezinformace, nenávistnou mluvu, potenciální teroristické hrozby, sexuální zneužívání dětí, vydírání a „sexuálně orientovaný business.“ Moderátoři mohou na základě tohoto obsahu zabanovat účet, dát uživatele „pod dohled“ nebo to nechat být. (Je to jiné než u Facebooku nebo Instagramu, kde moderátorům umožňují, aby odstraňovali i jednotlivé příspěvky.) Šéf WhatsAppu v letošním názorovém článku pro Wired psal, že společnost loni podala“ 400 000 udání úřadům starajícím se o bezpečnost dětí a že v důsledku toho docházelo k trestním stíháním.
Mnozí by mohli souhlasit, že násilné obrázky a CSAM by se měly monitorovat a udávat; Facebook a Pornhub pravidelně vyvolávají mediální skandály kvůli nedostatečnému monitorování. Ale moderátoři WhatsAppu řekli ProPublica, že aplikace programů umělé inteligence posílají moderátorům přehnaně velká množství neškodných příspěvků, jako děti ve vaně. Jakmile se k nim označený obsah dostane, tak hlásí ProPublica, že moderátoři vidí posledních pět zpráv v tomto vláknu.
WhatsApp ve svých podmínkách služby odhaluje, že když je účet nahlášen, tak „dostanou poslední zprávy“ od nahlášené skupiny nebo uživatele stejně jako „informace o vašich posledních interakcích s nahlášeným uživatelem.“ Neuvádí, že taková informace, kterou vidí moderátoři, může zahrnovat telefonní čísla, profilové fotografie, navázané účty z Facebooku a Instagramu, jejich IP adresy a ID mobilního telefonu. A zpráva uvádí, že WhatsApp nevyzrazuje skutečnost, že shromažďuje metadata o všech uživatelích bez ohledu na to, jaké mají nastavení soukromí.
Jenže sbírání zpráv si protiřečí s tím, s čím se WhatsApp většinové veřejnosti letos předváděl při žalobě proti indické vládě. V boji proti novému zákonu, který by měl indickým činitelům uplatňování zákona umožňovat probírat se podezřelými zprávami, společnost v prohlášení zveřejněném Reuters uvedla:
Požadovat od aplikace k posílání zpráv, aby ‚sledovala‘ chatování, se rovná žádosti, abychom vedli o každé jednotlivé zprávě poslané WhatsAppem otisk prstu, což by znamenalo prolomení kryptování end-to-end a fundamentálním způsobem by to podvracelo právo lidí na soukromí.
WhatsApp ale podobně jako Facebook zjevně s nadšením sdílí metadata s orgány prosazování zákona v USA včetně dat, která pomohla vládu zaštítit před odpovědností. V případě proti ministerstvu financí prokurátor o vynašečce, která sdílela tajné dokumenty s BuzzFeed, předložil skutečnost, že tato Natalie Edwards si v době kolem publikace vyměnila s reportérem tucty zpráv. Teď má Edwards na krku rozsudek šesti měsíců vězení.
Orgány zákona mohou vydat soudní příkaz k předložení takových informací, WhatsApp se ale může rozhodnout tyto informace neukládat, jeho konkurent Signal tvrdí, že jediná metadata, která sbírá, jsou vaše kontaktní informace. Pokud by ale WhatsApp poskytoval stejnou vlastnost jako Signal, tj. také šifrování metadat, tak by společnost také nebyla schopna nic poskytnout, kdyby to od ní chtěli.
WhatsApp neposkytl moc objasnění ohledně toho, jaký používá mechanismus k získání rozšifrovaných zpráv, jedině to, že člověk mačkající tlačítko „hlášení“ automaticky generuje novou zprávu od sebe k WhatsAppu. To vypadá, že to znamená, že WhatsApp provozuje něco jako funkci zkopírovat a vložit, podrobnosti jsou ale pořád nejasné.
Facebook řekl Gizmodo, že WhatsApp může zprávy číst, neboť jsou považovány za určitou verzi přímých zpráv mezi společností a nahlašovatelem. Dodali, že uživatelé, kteří nahlašují obsah, činí vědomé rozhodnutí informaci Facebooku sdělit; takže podle jejich logiky tedy sběr těchto materiálů Facebookem není v rozporu s kryptováním end-to-end.
Tudíž opravdu, WhatsApp může vaše zprávy číst bez vašeho souhlasu.
By
Photo: Francisco Seco (AP)
Zdroj: https://gizmodo.com/whatsapp-moderators-can-read-your-messages-1847629241