Muslimové ve Francii se dožadují odstranění plakátů Sachy Barona Cohena k dalšímu dílu Borat z autobusů s tvrzením, že téměř nahý Cohen na plakátu má prstýnek s arabsky napsaným slovem ‚Alláh‘, což je provokace.
Autobusy po celé Paříži jsou polepeny velkými plakáty propagujícími původní film od Amazon Prime Boratovo filmové pokračování: Doručení ohromného úplatku americkému režimu ve prospěch kdysi obdivuhodné země Kazachstán.
Plakátovou kampaň Cohenova kousku odsoudili muslimové, kteří vyzvali k bojkotu filmu kvůli údajné urážce islámského božstva. Uživatelé na sociálních médiích tvrdili, že nahý Borat třímající Alláhův prsten je „urážkou“ a „provokací“ s tvrzením, že to ukazuje „nedostatek úcty,“ hlásí Le Parisien.
O víkendu byl v Satrouville na okraji Paříže autobus pařížského dopravního podniku Régie Autonome des Transports Parisiens (RATP) polepený tímto plakátem cílem žhářského útoku. Dosud není známo, zda motivací tohoto útoku byl tento chlípný plakát nebo to bylo důsledkem halloweenských násilností ve městě.
Francouzský technický žurnalista Nicola Lellouch poznamenal, že „uživatelé internetu na tento plakát pohlíží jako na ‚provokaci‘ a ‚urážku‘ nebo projev ‚nedostatku úcty.‘ Doufám, že ten film nikdy neuvidí.“
Podle Le Parisien řidič autobusu pro RATP pohrozil, že ten plakát zničí a rozšířil zavádějící informaci, která údajně dávala ostatním řidičům pokyn, aby tento plakát z autobusů státem vlastněné společnosti odstranili.
Mluvčí RATP však řekl, že zaměstnancům dali pokyny, aby „za žádných okolností z této sítě uvedenou kampaň neodstraňovali.“
Ale jiná autobusová společnost Transport Intecommunaux Centre Essonne (TICE) na pařížském předměstí Évry s velkou muslimskou populací plakáty Boratova filmu odstranila.
TICE tvrdila, že rozhodnutí plakáty odstranit nebylo reakcí na odpor od muslimské komunity, nýbrž proto, že takový „nekonvenční humor vedení TICE považovalo za nepatřičný,“ tvrdí The Times.
K tomuto sporu dochází uprostřed rostoucího napětí mezi Francií a islámským světem po stětí francouzského učitele Samuela Patyho, který své třídě ukazoval karikatury muslimského proroka Mohammeda ze satirického magazínu Charlie Hebdo.
Poté byli při teroristickém útoku na kostel v Nice ubodáni tři lidé. Vraždy spáchal 21letý tuniský migrant identifikovaný jako Brahim Aouissaoui.
V reakci na tento teroristický útok francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil stát za právem Charlie Hebde publikovat satirické obrázky islámského proroka, čímž vyvolal rozsáhlé protesty.
V pondělí zahájil sympatizant Islámského státu palbu ve Vídni, jíž zabil dva muže a dvě ženy a zranil dalších 17 lidí. Bylo odhaleno, že střelec identifikovaný jako předtím odsouzený terorista Kujtim Fejzulai byl předtím předčasně propuštěn z vězení, kde seděl za obvinění z pokusu přidat se k teroristické skupině v Sýrii.
5 Nov 2020