Sobota, 4 února, 2023
Home POLITIKA Domácí Na Čechy naléhají, aby pomohli s bojem proti pandemii, ale ani polovina...

Na Čechy naléhají, aby pomohli s bojem proti pandemii, ale ani polovina jich nevěří v účinnost koronavirových opatření

„Bez pomoci každého z vás, bez pochopení pro tato pravidla a opatření, bez vaší důvěry, že to dává smysl, a bez toho, že je budete dodržovat, virus neporazíme,“ apeloval Prymula na Čechy.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula ve svém úterním projevu v hlavním vysílacím čase vyzýval Čechy, aby mu pomohli zvládnout epidemii koronaviru, která se v České republice nevyvíjí dobře. Rovněž lidi vyzval, aby v koronavirová opatření věřili a dodržovali je.

Ministrův projev podle českého zpravodajského portálu Novinky vysílaly tři největší televizní stanice České republiky, Česká televize, Nova a Prima.

„Bez pomoci každého z vás, bez pochopení pro tato pravidla a opatření, bez vaší důvěry, že to dává smysl, a bez toho, že je budete dodržovat, virus neporazíme. Pomozte mi prosím vykonat mou práci. Je to o nás všech,“ apeloval Prymula na Čechy.

Nová opatření přichází v době poklesu podpory pro koronavirová opatření mezi Čechy. Podle průzkumu vedeného českým Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) věřilo v červnu 86 procent Čechů v účinnost opatření proti koronaviru, přičemž v září to bylo jen 48 procent.

Oproti tomu podíl lidí, kteří vnímají koronavirová opatření jako neúčinná, postupně narůstá. Vyrostlo to z 11 procent v červnu na 32 procent v červenci a 44 procent v září.

Prymula přiznal, že měl být v létě konzistentnější a trvat na znovuzavedení opatření k prevenci počátku druhé vlny, se kterou se Česká republika potýká od počátku září.

Kritici tvrdí, že česká vláda na počátku školního roku v září uvolnila koronavirová opatření a od té doby v Česku hlásí rekordní počty nových případů, hospitalizací a úmrtí.

Epidemiologická situace je v současnosti v České republice jedna z nejhorších na světě, ale kvůli úspěchu vládních opatření během první vlny, zůstává celková úmrtnost na koronavirus v zemi velice nízká. Spolu s tím se země po celé Evropě potýkají s rekordním nárůstem případů včetně Francie.

Před námi jsou těžké a chmurné týdny, říká ministr zdravotnictví

„V nadcházejících týdnech dojde ke značnému nárůstu počtů hospitalizací, těžkých případů koronaviru a úmrtí. Máme před sebou tři těžké a chmurné týdny,“ řekl Prymula, kdy mluvil o modelu průběhu vývoje situace do konce nouzového stavu, který je teď do 3. listopadu v platnosti.

Podle Prymuly může každý přispět k boji s pandemií a ke zpomalení šíření viru ve společnosti. Jinak se situace zhorší a zvítězit nad epidemií bude skoro nemožné.

„Nechceme zavřít celou zemi, jako jsme to udělali na jaře. Nechceme lockdown. Mým primárním cílem je vyhnout se takové situace, jelikož nechceme zavírat obchody a služby,“ řekl Prymula, který prezentoval strategii zvanou „Společně“.

Tato strategie spočívá na třech pilířích. Prvním je „robustní“ posílení kapacity nemocničních lůžek, krizový management v nemocnicích a opatření pro dostatečné financování. Druhý pilíř se týká plošného testování, které by mělo být zdarma a dobrovolné a mělo by pomoci odhalit velký počet pacientů s COVID-19. Třetím cílem je změnit komunikační strategii ministerstva zdravotnictví a zlepšit způsob sdělování informací veřejnosti.

Prymula pronesl svůj projev v předvečer nabytí platnosti nových, přísnějších koronavirových opatření. Od středy restaurace i školy kromě mateřských zavřou do 3. listopadu. Lidé se budou smět shromažďovat jen v omezených skupinách maximálně šesti lidí. Volnočasové aktivity jako divadla, kina, muzea a tělocvičny i jiné sportovní areály se též zavírají.

Všechna tato opatření přirozeně vyvolala kritiku veřejnosti. Prymula občanům slíbil, že ministerstvo zdravotnictví bude neustále sledovat dopad zavedených opatření a hodnotit, zda jsou nezbytná k zastavení šíření viru.

„Pokud to situace dovolí, okamžitě zbytečná opatření uvolníme,“ sliboval ministr Prymula s dodatkem, že uvolnění opatření rovněž závisí na reprodukčním čísle. To je teď kolem 1,5 a vláda ho chce dostat na 0,8.

Náhledový obrázek: Ministr zdravotnictví Roman Prymula při projevu k národu (Roman Prymula / Twitter)

October 14, 2020

editor:REMIX NEWS

author:JOHN CODY

Zdroj: https://rmx.news/article/article/health-minister-prymula-calls-on-czechs-to-help-him-handle-the-epidemic-in-a-prime-time-speech

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

‚Nejsme ve válce s nikým,‘ odmítá Maďarsko německé tvrzení, že Evropa je ve válce s Ruskem

Péter Szijjártó reaguje na nedávné prohlášení německé ministryně zahraničí, v němž tvrdila, že Evropa je ve válce s Ruskem. Náhledový obrázek:...

Farma-giganti mají v EU neúměrný vliv na veřejné zdravotnictví

Farma-giganti obchodující v Evropské unii mají „neúměrný“ vliv na záležitosti veřejného zdravotnictví tohoto bloku, tvrdí studie. Zpráva sestavená francouzskou neziskovkou...

Šéf CIA dal Zelenskému na tajné schůzce osobní zpravodajskou instruktáž

Washington Post ve čtvrtek večer odhalil explozivní zprávu, že ředitel CIA William Burns minulý týden provedl tajnou cestu do ukrajinské metropole, aby...

Most Popular

Jak by vypadala inflace v ekonomice skutečného volného trhu

Není nic podstatnějšího než výchozí předpoklad Bernankeho sledujícího situaci s nasliněným prstem ve vzduchu, že centrální banka Fed potřebuje polštář 200 bazických bodů...

Volební kampaň gmail.com

Přemysl Janýr, Vídeň, únor 2023 18. ledna, několik dní před prezidentskými volbami, jsem z nepolitické skupiny přátel obdržel mail s protibabišovským...

Objektivnost musí pryč, mediální vůdci volají po skoncování s objektivní žurnalistikou

Předtím jsme už diskutovali o hnutí v žurnalistických školách za odstranění principů objektivnosti v žurnalistice. Novým svorníkem médií je agitační žurnalistika, i když průzkumy...

Cenový šok teprve začíná, německý průmysl platí za energie o 40% více než před energetickou krizí

V srpnu 2022 publikoval guru na repo-sazby Zoltan Pozsar fascinující graf předvádějící jako „2 biliony $ Německem produkované hodnoty závisí na 20 miliardách...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x