Pátek, 9 prosince, 2022
Home POLITIKA Domácí Na Čechy naléhají, aby pomohli s bojem proti pandemii, ale ani polovina...

Na Čechy naléhají, aby pomohli s bojem proti pandemii, ale ani polovina jich nevěří v účinnost koronavirových opatření

„Bez pomoci každého z vás, bez pochopení pro tato pravidla a opatření, bez vaší důvěry, že to dává smysl, a bez toho, že je budete dodržovat, virus neporazíme,“ apeloval Prymula na Čechy.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula ve svém úterním projevu v hlavním vysílacím čase vyzýval Čechy, aby mu pomohli zvládnout epidemii koronaviru, která se v České republice nevyvíjí dobře. Rovněž lidi vyzval, aby v koronavirová opatření věřili a dodržovali je.

Ministrův projev podle českého zpravodajského portálu Novinky vysílaly tři největší televizní stanice České republiky, Česká televize, Nova a Prima.

„Bez pomoci každého z vás, bez pochopení pro tato pravidla a opatření, bez vaší důvěry, že to dává smysl, a bez toho, že je budete dodržovat, virus neporazíme. Pomozte mi prosím vykonat mou práci. Je to o nás všech,“ apeloval Prymula na Čechy.

Nová opatření přichází v době poklesu podpory pro koronavirová opatření mezi Čechy. Podle průzkumu vedeného českým Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) věřilo v červnu 86 procent Čechů v účinnost opatření proti koronaviru, přičemž v září to bylo jen 48 procent.

Oproti tomu podíl lidí, kteří vnímají koronavirová opatření jako neúčinná, postupně narůstá. Vyrostlo to z 11 procent v červnu na 32 procent v červenci a 44 procent v září.

Prymula přiznal, že měl být v létě konzistentnější a trvat na znovuzavedení opatření k prevenci počátku druhé vlny, se kterou se Česká republika potýká od počátku září.

Kritici tvrdí, že česká vláda na počátku školního roku v září uvolnila koronavirová opatření a od té doby v Česku hlásí rekordní počty nových případů, hospitalizací a úmrtí.

Epidemiologická situace je v současnosti v České republice jedna z nejhorších na světě, ale kvůli úspěchu vládních opatření během první vlny, zůstává celková úmrtnost na koronavirus v zemi velice nízká. Spolu s tím se země po celé Evropě potýkají s rekordním nárůstem případů včetně Francie.

Před námi jsou těžké a chmurné týdny, říká ministr zdravotnictví

„V nadcházejících týdnech dojde ke značnému nárůstu počtů hospitalizací, těžkých případů koronaviru a úmrtí. Máme před sebou tři těžké a chmurné týdny,“ řekl Prymula, kdy mluvil o modelu průběhu vývoje situace do konce nouzového stavu, který je teď do 3. listopadu v platnosti.

Podle Prymuly může každý přispět k boji s pandemií a ke zpomalení šíření viru ve společnosti. Jinak se situace zhorší a zvítězit nad epidemií bude skoro nemožné.

„Nechceme zavřít celou zemi, jako jsme to udělali na jaře. Nechceme lockdown. Mým primárním cílem je vyhnout se takové situace, jelikož nechceme zavírat obchody a služby,“ řekl Prymula, který prezentoval strategii zvanou „Společně“.

Tato strategie spočívá na třech pilířích. Prvním je „robustní“ posílení kapacity nemocničních lůžek, krizový management v nemocnicích a opatření pro dostatečné financování. Druhý pilíř se týká plošného testování, které by mělo být zdarma a dobrovolné a mělo by pomoci odhalit velký počet pacientů s COVID-19. Třetím cílem je změnit komunikační strategii ministerstva zdravotnictví a zlepšit způsob sdělování informací veřejnosti.

Prymula pronesl svůj projev v předvečer nabytí platnosti nových, přísnějších koronavirových opatření. Od středy restaurace i školy kromě mateřských zavřou do 3. listopadu. Lidé se budou smět shromažďovat jen v omezených skupinách maximálně šesti lidí. Volnočasové aktivity jako divadla, kina, muzea a tělocvičny i jiné sportovní areály se též zavírají.

Všechna tato opatření přirozeně vyvolala kritiku veřejnosti. Prymula občanům slíbil, že ministerstvo zdravotnictví bude neustále sledovat dopad zavedených opatření a hodnotit, zda jsou nezbytná k zastavení šíření viru.

„Pokud to situace dovolí, okamžitě zbytečná opatření uvolníme,“ sliboval ministr Prymula s dodatkem, že uvolnění opatření rovněž závisí na reprodukčním čísle. To je teď kolem 1,5 a vláda ho chce dostat na 0,8.

Náhledový obrázek: Ministr zdravotnictví Roman Prymula při projevu k národu (Roman Prymula / Twitter)

October 14, 2020

editor:REMIX NEWS

author:JOHN CODY

Zdroj: https://rmx.news/article/article/health-minister-prymula-calls-on-czechs-to-help-him-handle-the-epidemic-in-a-prime-time-speech

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Jde v ohromné německé razii na pravicové extremisty více o show než o věc?

Většina vyšetřování spojených s extremismem byla v letošním roce proti islamistům, ale poslední případ Reichsbürger (Říšských občanů) je v médiích bez ustání z dobrého důvodu.

Odmítněte centralistickou tyranii, polský premiér říká, že Evropané se musí rozhodnout pro republikánství

S tím, jak se Evropa pokouší vypořádat se s ohromnými problémy před ní, má na výběr mezi republikánským způsobem a byrokratickým centralismem., řekl během...

Maďarsko EU zablokuje poslání dalších 19 miliard $ Ukrajině, říká Orbán

Jakýkoliv pokus Evropské unie poslat dalších 19 miliard $ Ukrajině Maďarsko zablokuje, vyhlásil Viktor Orbán. Maďarský ministerský předseda Viktor...

Most Popular

Centrální bankéř EU tlačí pod záminkou klimatické změny na zákaz Bitcoinů

Kryptoměny jako Bitcoin a Ethereum by se měly kvůli jejich „nadměrné ekologické stopě“ zakázat, řekl tento týden vrcholný evropský centrální bankéř.

Jde v ohromné německé razii na pravicové extremisty více o show než o věc?

Většina vyšetřování spojených s extremismem byla v letošním roce proti islamistům, ale poslední případ Reichsbürger (Říšských občanů) je v médiích bez ustání z dobrého důvodu.

Italská La Scala hraje Musorského operu, Ukrajina protestuje proti představením ruské kultury v Evropě

MILAN (AP) – Nejslavnější italské operní divadlo Teatro alla Scala ve středu otevírá novou sezónu s ruskou operou „Boris Godunov“ a tento výběr...

Evropa odkládá skruple, dovozy ruského kapalného zemního plynu jsou na rekordní úrovni

Evropská unie letos zažívá nárůst dovozů kapalného zemního plynu z Ruska na rekordní úroveň, takže spolu s poetickým básněním o své podpoře Ukrajiny posílá...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x