Dr. Tony Phillips píše:
Přichází nový sluneční cyklus. Dnes se na slunečním disku objevy dvě sluneční skvrny. Jejich obrácená magnetická polarita ukazuje, že už patří k novému Slunečnímu cyklu 25. Tato urychlující se nová sluneční aktivita ukazuje, že Slunce i přes nedostatek skvrn v poslední době nevstupuje do nového Mauderova minima.
Dnes se poprvé na slunečním disku objevily dvě nové sluneční skvrny – každá na jiné hemisféře. Tato mapa slunečních magnetických polí od NASA Solar Dynamics Observatory ukazuje jejich umístění:
Z jejich magnetické polarity víme, že tyto sluneční skvrny patří už příštímu slunečnímu cyklu. Řečeno prostě, jsou obráceně. Podle Halova zákona se polarita slunečních skvrn od jednoho slunečního cyklu ke druhému přetáčí. Během starého Slunečního cyklu 24 jsme si zvykli, že sluneční skvrny na jižní hemisféře měly vzor -/+. Podívejme se však na dnešní jižní sluneční skvrnu:
From the SDO – Solar Dynamics Observatory
Je to opačně: +/-. Tím se to identifikuje, že už patří k novému Slunečnímu cyklu 25.
Podobě i dnešní severní sluneční skvrna má polaritu obrácenou oproti severním skvrnám ze starého Slunečního cyklu 24. I ta tudíž už patří ke Slunečnímu cyklu 25.
Slunce je momentálně ve Slunečním minimu – v propadu aktivity slunečních skvrn na konci slunečního cyklu. Podle počtu slunečních skvrn je v hlubokém minimu, jaké nikdo století neviděl. Vzácnost slunečních skvrn byla tak značná, že spustila i diskuse o možné „dlouhém minimu“ ve stylu Mauderova minima v 17 století, kdy se sluneční skvrny celá desetiletí skoro nevyskytovaly.
Tato událost bude mít dopady na zemské klima.
Dnešní skvrny nového cyklu (spolu s izolovanými skvrnami nového cyklu na jedné polokouli nedlouho předtím) naznačují, že sluneční cyklus se ve skutečností rozjíždí normálně. Vypadá to tedy, že nové Maunderovo minimum nás nepostihne. Předpovědi očekávají, že Sluneční cyklus 25 zvolna v dalších letech nabere na síle a vrcholu dosáhne v červenci 2025.
Celý dlouhý článek je na Spaceweather.com