Britské náboženské školy jsou v rámci postupu podporovaného ministryní školství Nick Morgan nuceny vyučovat rovnost a úctu k právům gayů, jinak je čeká zavření. Tyto příkazy přišly po 40 přepadových inspekcích v náboženských školách včetně křesťanských a židovských škol poté, co v Birminghamu vypukl skandál Trojského koně, při němž bylo zjištěno, že radikální islamisté infiltrovali do osmi škol, aby v nich propagovali tvrdou linii salafistického islámu.
Zprávy o těchto 40 přepadových inspekcích mají vyjít v průběhu tohoto měsíce. Očekává se, že sir Michael Wilshaw, školní šéf-inspektor, na základě této zprávy usoudí, že některé školy nepřipravují studenty na život v moderní Británii, čímž je myšlena náklonnost k alternativnímu životnímu stylu a k jiným kulturám, a ty budou vystaveny neohlášeným inspekcím, sníženému hodnocení a možnému zavření.
Stejným trestům budou vystaveny, budou-li považovány za narušitele Zákona o rovnosti, který zavazuje k povinnosti úcty ke gayům a transsexuálům, zrovna tak jako k jiným náboženstvím a rasám, ač i tento Zákon pro školní osnovy obsahuje určité výjimky.
Jeho postoj podporuje i Morgan, která Sunday Times řekla, že je kriticky důležité, aby i židovské a křesťanské školy „aktivně prosazovaly“ britské hodnoty včetně tolerance k jiným životním stylům a kulturám. „Tyto hodnoty – demokracie, vláda zákona, individuální svobody a vzájemný respekt a tolerance k těm s odlišným vyznáním a vírou – nejsou nic nového. Požadavek jejich ‚aktivního prosazování‘ je konstruován tak, aby posílil důležitost oddanosti vlády těmto hodnotám,“ řekla.
Ovšem Ofstedovi inspektoři se v posledních týdnech dostali pod palbu kritiky, že to ve své touze vymýtit veškeré jednání, které neodpovídá jejich standardům, se svou horlivostí přehání, včetně toho, že během přepadových inspekcí kladou nepatřičné otázky konstruované k ověření, zda žáci opravdu zastávají tolerantní názory na gaye a členy jiných náboženství.
„To v nás vyvolává pocit hrozby našemu náboženství. Ptají se: ‚Máš kamarády z jiných náboženství?‘ Ptali se nás tolikrát, dokud jsme neodpověděli to, co od nás chtěli slyšet,“ referují, jak řekl jedenáctiletý školák z židovské ortodoxní školy.
Jiná žačka ze stejné školy, devítiletá dívka, řekla, že se cítila „nepříjemně a byla rozčilená“, když jí inspektoři říkali, že „žena by si měla k životu zvolit jinou ženu a muž by si mohl k životu zvolit žít s jiným mužem, že je to na nich.“
Obavy, že ty nové směrnice konstruované k omezení extremistického islámu by mohly mít dusivý účinek na křesťanské a židovské školy, vypadají, že se zakládají hodně na pravdě, jelikož římskokatolické škole Svatého Benedikta v Suffolku, která dosáhla hodnocení A (nejvyšší možné), tj. celonárodně mezi nejlepším 1 procentem, sdělili, že nedělá dost pro soulad s britskými hodnotami ani nedělá dost v boji s radikalismem.
V dalším příkladu křesťanské škole Svaté Trojice v Readingu, která byla nedávno podrobena běžné inspekci potřebné k tomu, aby mohla rozšířit věkové rozpětí žáků, řekli, že nesplňuje spirituální, morální, sociální a kulturní požadavky na své mladé žáky. Avšak ještě před rokem, než ty nové vyhlášky vstoupily v platnost, tak byla hodnocená jako ‚dobrá‘ a jako ‚vynikající‘ v plnění požadavků na ‚spirituální, morální, sociální a kulturní vývoj‘, když loňská zpráva osvědčovala, že žáci jsou „dobře připraveni na život v moderní, multikulturní, demokratické britské společnosti prostřednictvím křesťanského principu: ‚miluj bližního svého.‘
Její propadnutí, v němž nevyhověla novým standardům, vedlo k zamítnutí její žádosti o rozšíření, a této škole teď hrozí zavření, pokud nebude v rámci svých osnov aktivně prosazovat jiná vyznání. Její správní rada napsala Morgan žádost, aby ty nové předpisy zrušila.
Podle Křesťanského institutu, který tuto školu podporuje: „Zpráva dala jasně na srozuměnou, že nové standardy, do nichž patří principy Zákona o rovnosti, vyžadují změny školních osnov. Tento konflikt s částí 89 Zákona o rovnosti vylučuje obsah osnov kvůli zákonu o rovnosti.“
Morgan při rozhovoru se Sunday Times řekla: „Školy by měly rozšiřovat horizonty, nikoliv uzavírat mysl… a měly by žáky povzbuzovat k respektu k ostatním lidem, i když s nimi nesouhlasí. Myslela jsme si, že to je princip, s nímž bude velká většina lidí souhlasit. Všechny školy jakéhokoliv typu mají povinnost mladé lidi chránit a zajistit, že opustí školu plně připraveni na život v moderní Británii.“
Ovšem vypadá to, že křesťanská škola Svaté Trojice tyto standardy vyznává. Na její webové stránce pod hlavičkou, ‚Co je to křesťanské vzdělání?‘ se uvádí: „Bůh nás nadal myslí, a tak naše žáky povzbuzujeme, aby mysleli sami, a nepřijímali nekriticky vše, co slyšeli nebo četli.“
Simon Calvert, náměstek ředitele Křesťanského institutu řekl: „Křesťanské školy jako Svaté Trojice mají reputaci vysokých standardů a dobře vychovaných žáků, a ty by měly mít svobodu pokračovat v tom, co vždy dělaly.“
„Rodiče jasně chtějí, aby takovéto školy prosperovaly, a tak by to mělo chtít i ministerstvo školství.“
„Na začátku léta jsme varovali, že když vláda přikročí k těmto vyhláškám, tak bude do škol vnucovat politickou korektnost. Rovněž jsme řekli, že bude nepřátelská k náboženským a etickým názorům náboženských škol.“
„Ministerstvo školství říkalo, že k tomu nikdy nedojde, ale jak v případu za případem zjišťujeme, tak přesně tohle se děje.“
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: breitbart.com
Čtěte také:
- Osborne: Zákaz extremistické mluvy bude zákonem k vynucení politické korektnosti
- Turecký činitel: Křesťanství je už více kultura než náboženství
- Co nás ve škole také „učili“
- První internetová základní škola v ČR!