Pátek, 27 ledna, 2023
Home EKONOMIKA Naléhavá potřeba intelektuální změny

Naléhavá potřeba intelektuální změny

Existují intelektuální a kulturní problémy vznikající z těch mizerných politik, které zavedly vlády celého světa. Musí se řešit hlubší problémy. Politiky vypracované a zvolené vládami a přijaté masami voličů se zakládají na daleko základnějších myšlenkových přístupech, které lze myslím roztřídit do čtyř skupin.

  • Matematika a statistika rizika

Co mají 11. září a současná koronavirová panika společného, je nepochopení základů matematické analýzy rizik. Lidé neměli v roce 2001 ani ponětí, že riziko smrti kvůli teroristickému útoku je tak minimální, že je statisticky nevýznamné (v porovnání se smrtí při automobilové nehodě nebo při pádu ze žebříku doma). Ale i tak byli voliči svolní s novou ohromnou vládní byrokracií, s vybudováním TSA za ohromné náklady; se schválením zákona PATRIOT Act; s invazí do Afghánistánu a Iráku; a se všemi dalšími opatřeními, která jsme nakonec začali nenávidět.

Podobně jako při koronavirové panice. Lidé nemají ponětí o jakémkoliv hodnocení, kolik lidí zemře během typické chřipkové sezóny (zvláště ošklivá byla 2017-18), a tak je třeba současnou epidemii posuzovat ve světle těchto minulých událostí, které musela naše společnost přijmout jako normální a které nevyžadují kompletní karanténu lidí a devastaci obrovských ekonomických sektorů.

  • Morální cenění si práva na život, svobodu a majetek a odmítání podvolit se

V krizi se lidé zhroutí do své výchozí morální pozice, což je v moderním světě pláč „vládo, dělej něco.“ To, jak libertariáni vědí (a nejspíš to vědí jen libertariáni) je voláním k vládě, aby použila svých donucovacích pravomocí, aby lidi donutila dělat určité věci (nebo aby určité věci nedělali), aby zdaňovala, utrácela, „stimulovala“ (tedy deformovala) ekonomiku atd. Mají-li lidé odlišnou výchozí morální pozici – která tvrdí, že vynucování je špatně, že práva jednotlivců na život, svobodu a majetek jsou „posvátná“ – tak by neměli tolerovat vládní porušování takových věcí.

  • Historie chování vlády a provozu trhů

V posledních několika letech zažíváme explozi zájmu o „socialismus“ a podpory pro něj, zvláště mezi mladými lidmi, jelikož příznivci socialismu nemají ani ponětí o strašlivých ztrátách na životech a o ničení bohatství způsobeném ve 20. století uvalováním socialismu / Marxismu. Ani o ekonomické katastrofě, kterou znamenalo centrální plánování. Lidé jako Hayek poučení o své ekonomii ze studia historie namítali, že jejich nepochopení důsledků vládních intervencí do ekonomiky způsobovalo recese/deprese,  že kontroly cen (stejně jako kontrola rent) vždy zkrachovaly, a že navíc ještě vedou k volání po „regulaci“ kapitalismu, aby se zabránilo jeho negativním dopadům.  Podobný problém existuje kvůli tomu, že veřejnost moc nechápe historii procesu, v němž trhy přivodily to, že blahobyt běžných občanů v posledních 200 letech dramaticky narůstal, tedy už od Velkého obohacení.

  • Základní koncepty ekonomické teorie

Události let 2008-9 a teď (a také bych přidal po hurikánu Katrina) ukazují podobné mezery v chápání základních ekonomických konceptů běžnými lidmi. Volání po skoncování s „úpravami cen“, po zákazu zvyšování cen pro supermarkety u věcí jako toaletní papír, která tudíž způsobí vyprázdnění regálů, výzvy vládě, aby převzala výplaty mez pracovníkům, výzvy vládě, aby platila péči o děti těm, co jsou vysazeni z práce, ohromné injekce nových peněz do ekonomiky, aby se podpořily krachující podniky atd.

Spousta lidí zjevně pořád nemá ponětí o vzájemném nahrazování faktorů, o nákladech příležitostí, o roli cen při přenosu informací, o přirozené povaze peněz, uvedu-li jen pár příkladů.

Dospívám k závěru, že opětovné vybudování svobodné společnosti, až tento chaos skončí, bude vyžadovat ohromnou práci v těch čtyřech výše uvedených oblastech: matematice, morální filosofii, historii a ekonomii. Ve svých temnějších okamžicích si myslím, že ve skutečnosti se ve všech těchto oblastech vracíme k počátku naprosté negramotnosti v uvedených oborech.

David Hart 

– April 24, 2020

Zdroj: https://www.aier.org/article/the-urgent-need-for-intellectual-change/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Šest metrik z block-chainů ukazuje, že Bitcoin nabízí generační příležitost k nákupům

Šest vyzkoušených a otestovaných metrik z block-chainů ukazuje opakující se vzory naposledy viděné na dně posledních tří medvědích (klesajících) trhů…

De-dolarizace zrychluje a ve směřování obchodů sehrají důležitou roli krypto-měny

V geopolitických událostech jsme v uplynulém týdnu spatřili vzor, který není jakkoliv příznivý unipolární hegemonii Západu. Zaprvé jsme to tu rozebírali,...

Poszar měl pravdu, Saúdové v Davosu potvrzují plány na prodeje ropy nikoliv za dolary

Tento měsíc bývalý repo guru NY Fedu Zoltan Pozsar vydal nejdůležitější zprávy za rok 2022 a v nich popsal, jak může Putin v Západním...

Most Popular

Šest metrik z block-chainů ukazuje, že Bitcoin nabízí generační příležitost k nákupům

Šest vyzkoušených a otestovaných metrik z block-chainů ukazuje opakující se vzory naposledy viděné na dně posledních tří medvědích (klesajících) trhů…

Farma-giganti mají v EU neúměrný vliv na veřejné zdravotnictví

Farma-giganti obchodující v Evropské unii mají „neúměrný“ vliv na záležitosti veřejného zdravotnictví tohoto bloku, tvrdí studie. Zpráva sestavená francouzskou neziskovkou...

Jak investiční fond Blackrock spustil globální energetickou krizi

Přidání se k agendě OSN Trvalé udržitelnosti 2030 znamená kolosální pod-investování sektorů ropy a plynu o biliony dolarů. Většina...

Na Maďarsko migranti dále útočí, tento rok jich to zkusilo už 5 500

Maďarsko nezažívá pokles pokusů migrantů, jaký se v zimě očekával, a v posledním roce se potýká s nárůstem pokusů o překročení hranice, sdělil Orbánův šéf-poradce.

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x