Německý ministr zahraničí Heiko Maas si libuje, že bombardování Jugoslávie bylo tím „správným“ krokem.
„Pořád jsem přesvědčen, že německá účast na vojenské operaci NATO byla vedena odpovědným přístupem k této situaci,“ řekl Maas německým novinám Stuttgarter Nachrichten.
Dodal, že si myslí, že vojenská intervence stále zůstává „poslední možností“ k uvolnění napětí.
„V době, kdy jsme byli svědky masového porušování lidských práv, až po masové vraždění, si myslím, že byla intervence NATO správná. Nechci ani vědět, co by se mohlo ještě stát, kdyby k té intervenci nedošlo,“ zdůrazňoval Maas.
V roce 1999 zahájilo NATO na území tehdejší Jugoslávie pod záminkou zastavení zabíjení etnických Albánců v Kosovu operaci Spojenecká síla. Srbské úřady tvrdí, že nálety NATO prováděnými i přes chybějící autorizaci OSN bylo zabito asi 2 500 lidí a 12 500 dalších zraněno.
Je třeba poznamenat, že ve světle německé zahraniční politiky v roce 1999 mohlo být bombardování Jugoslávie tím ‚správným rozhodnutím‘. Tehdejší nově se vynořující byrokracie EU, USA a Německo měly do jisté míry ohledně této situace společný zájem. Zároveň v té době, tj. v roce 1999, nebylo Rusko zrovna vlivným hráčem ani na evropském ani na globálním hřišti.
Dalším faktem byla i nesourodá politika Slobodana Miloševiče, který přestože USA se svými spojenci měli jen nepatrnou podporu mezi Srby v blízkých enklávách atd., v nich stejně podvrátil moc Jugoslávie a vytvořil předběžné podmínky pro možnou zahraniční intervenci.
V současné situaci se to jeví tak, že silný stát na Balkáně je překážkou zájmům USA a jejich spojenců. Uvážíme-li, že takový stát by mohl být vytvořen pouze kolem Srbska jako jeho jádra, tak si lze snadno vysvětlit neustálé pokusy vymazat srbskou kulturu a národní hrdost stejně jako vysvětlit neustávající nátlak na Srbko jako na národní stát.
AP Photo / Dimitri Messinis