Bergamo, Brescia a Cremona v Itálii dosahují „komunitní imunity“ a tou „druhou velkou vlnou“ čínského koronaviru podle zpráv netrpí. Bergamo bylo počátkem tohoto roku nejhůře postiženým městem Itálie.
Značná část obyvatel Bergama, kteří už byli čínským koronavirem infikováni, by mohli být právě tím, co je před „druhou vlnou“ ochrání, hlásí POLITICO.
Na jaře byly všechny oči upřené na Bergamo, jelikož toto město trpělo katastrofálními ztrátami, což z této provincie udělalo výstavní příklad tragického střetu této země s wuhanským virem. Nyní, zatímco ostatní části země zažívají „druhou vlnu“ tohoto viru, vypadá Bergamo relativně nedotčené. Několik expertů poukazuje, že ta nízká čísla ukazují na určitou míru „komunitní imunity,“ která snížila riziko nové epidemie.
Šéf-anesteziolog hlavní nemocnice v Bergamu Luca Lorini o tomto jevu mluví jako o „přirozené vakcíně.“
Zpráva dodala, že od jara si daleko větší procento obyvatel Bergama k wuhanskému viru vyvinulo určitou odolnost, než jak je to v regionu Lombardie a v Itálii jako celku. Asi u 57 procent z 10 000 lidí testovaných v červnu našli protilátky.
Studie publikovaná statistickou agenturou ISTAT a italským ministerstvem zdravotnictví rovněž ukázala, že protilátky má každý čtvrtý obyvatel provincie Bergamo v porovnání s 1 ze 13 obyvatel v provincii Milan a jedním ze 40 v Itálii jako celku.
Přes 96 procent infekcí by mohlo proběhnout, aniž by je zdravotní úřady zjistily, uvádí projekce Institutu Maria Negriho pro farmakologický výzkum v Bergamu.
Experti říkají, že ta data vysvětlují, proč Bergamo zjevně není postiženo druhou vlnou čínského koronaviru. Mezitím oblasti, které byly počátkem tohoto roku postiženy méně, zažívají velkou epidemii.
Např. mezi 2. a 23. říjnem narostly v Bergamu případy tohoto viru jen o 7 procent v porovnání se zbytkem regionu, který zažil až 65 procentní nárůst, hlásí Politico.
Expert na infekční choroby na milánské univerzitě Massimo Galli říká, že lidé, kteří byli během první vlny vystaveni wuhanskému viru, nejspíš mají protilátky, které je chrání, aby tu nemoc nechytili během druhé vlny.
„Věřím, že velká většina lidí, kteří ten virus měli, je proti této infekci chráněná, nebo když dostanou jiný kmen, tak budou mít jen mírnou infekci,“ řekl Galli.
Také provincie Brescia a Cremona, které byly rovněž začátkem roku čínským virem tvrdě postiženy, zaznamenávají v posledních týdnech nižší čísla nových infekcí.
„Ta korelace je velice, velice významná,“ řekl Giuseppe Remuzzi, profesor a ředitel Institutu Maria Negriho, který prováděl své vlastní testy na protilátky. „V severních oblastech, kde se to na jaře šířilo, nemůže ten virus najít lidi, na které se chytí.“
Lékař a ředitel Centro Medico Agostinon Luca Foresti říká: „Víme, že když je reprodukční číslo toho viru nad 1, tak případy rostou exponenciálně.“
„Není-li moc nad 1, stačí i jen 15 až 25 procent lidí s protilátkami, aby srazili reprodukční číslo pod 1 a způsobili, že počet nových případů bude exponenciálně klesat,“ dodal.
„Takový malý rozdíl, může během několika dnů způsobit velký rozdíl,“ řekl Foresti. „Říkám tomu malá kolektivní imunita.“
MIGUEL MEDINA/AFP via Getty Images
27 Nov 2020