Německá ekonomika utrpěla ve druhém kvartále rekordní ekonomický propad, jelikož opatření zamýšlená k utlumení koronavirové pandemie rozvrátila podniky a od spotřebitelů vyžadovala, aby zůstali doma.
Ekonomika se ve druhém kvartále propadla v přepočtu na rok o 34,7 procenta, tj. hůř než ohromující 32,9 procentní americký pokles.
Nepřepočteme-li to na rok, což je standardní způsob, jakým evropské vlády referují o svém růstu, tak se ekonomika propadla o 10,1 procenta. To je srovnatelné s poklesem americké ekonomiky bez přepočtu na rok, který je 9,5 procenta.
Spolková statistická agentura Destatis tento mezikvartální pokles hrubého domácího produktu nazvala „historickým“ propadem a daleko větším, než jakýkoliv propad během finanční krize 2008-2009.
Ministr hospodářství Peter Altmaier už letos varoval, že tato pandemie srazí vrcholné evropské ekonomiky do „nejhorší recese“ v její poválečné historii, čímž skončí dekáda růstu.
Analytici očekávali od dubna do června trochu menší propad bez přepočtu na rok asi o devět procent.
Destatis uvedl, že snaha zvládnou epidemii COVID-19 vedla k „ohromnému propadu“ exportu i importu, ač vládní výdaje v té době narostly.
Agentura rovněž revidovala svá data o prvním čtvrtletí, k čemuž říká 2,0 procentní pokles od ledna do března, byl maličko lepší než předtím oznámených 2,2 procenta.
Nejhorší útrapy jsou už možná za námi.
Data ze čtvrtka „nejsou nic jiného než zpětný pohled do zrcátka,“ řekl ekonom ING banky Carsten Brzeski s vyslovením očekávání „mohutného zotavení“ ve třetím kvartále.
Avšak cesta k obnově může být „nerovná“ a dlouhá, varoval, kdy vládní stimuly budou nejspíš povzbuzovat služby stavebnictví doma, zatímco obnovení zpracovatelského průmyslu bude silně záviset na zahraniční poptávce a na tom, jako si ostatní země s propadem kvůli viru poradí.
Pro celý rok 2020 předpovídá německá vláda, že HDP se propadne o 6,3 procenta, než se v roce 2021navýší o 5,2 procenta.
Oproti tomu Evropská komise předpokládá, že ekonomiky Francie, Itálie a Španělska se letos propadnou o více než 10 procent.
Od ekonomiky USA se očekává za celý letošní rok bude pokles menší než 6%. Náskok USA v porovnání s evropskými zeměmi přesvědčivě vyvrací tvrzení kritiků z Demokratické strany a z médií, že Trumpova administrativa při potýkání se s pandemií ekonomiku poškodila.
Vyhnout se vysazování z práce
Ač byl německý pokles prudší než americký, tato země zatím ustála koronavirový šok lépe než mnoho jejích sousedů.
Stabilní míra nakaženosti zase od počátku května umožnila otevřít továrny, obchody a restaurace, což ekonomice dovolilo se znovu sebrat.
Německu se rovněž povedlo vyhnout se masovému vysazování z práce díky dotovaným systémům zkrácené pracovní doby, kdy další data ze čtvrtka ukazují, že nezaměstnanost se v červenci držela na stabilních 6,4 procentech, tj. na stejné výši jako v červnu.
Vláda kancléřky Angely Merkelové v minulosti kritizovaná, že sedí na tučných rozpočtových přebytcích, sáhla k bezprecedentnímu rozsahu výdajů, aby změkčila ekonomický dopad krize.
Rozjeli záchranné balíčky v hodnotě přes bilion euro, aby ochránili společnosti a zaměstnance, takže pomohli takovým jako Lufthansa TUI pořád zajišťovat cestování a držet se nad vodou.
Berlín rovněž skoncoval se svým dogmatem – už žádný nový dluh – a vypustil 130 miliard euro do stimulů zaměřených na povzbuzení investic a spotřebitelských výdajů, včetně dočasného krácení daně z přidané hodnoty.
Snížení DPH pomohlo v červenci Německu inflaci vytáhnout do záporných čísel, kdy Destatis tvrdí, že ceny z roku na rok spadly o 0,1 procenta, tj. první negativní inflace od roku 2016.
Tato čísla zvyšují hrozbu deflace, dlouhého období padajících cen, které spotřebitele odrazuje od utrácení, protože čekají, že ceny spadnou ještě více, což následně vyvolává tlaky na podniky a pracovní místa.
Avšak německé krácení DPH je naplánované, že 31. prosince skončí.
Strach z druhé vlny
Lepší než očekávaná důvěra podniků a spotřebitelů v nedávných průzkumech naznačuje, že Němci se cítí ohledně budoucnosti optimističtěji.
Vzrostly ale obavy kvůli vzestupu případů COVID-19 doma i po celé Evropě, který částečně živí letní cestování.
Německo jakožto lokomotiva exportu je vysoce zranitelné návratem viru do jiných zemí, který by mohl vést k obnovení karantén, které zase rozvrátí dodavatelské řetězce a potlačí poptávku.
V dubnu a květnu, na vrcholu globálních karantén, se německý export meziročně propadl o asi 30 procent.
V samotném těžce postiženém automobilovém sektoru se v prvních šesti měsících produkce meziročně propadla o 40 procent a dosáhla největších hlubina za 45 let.
Šéf-ekonomka KfW Fritzi Koehler-Geib řekla, že německá ekonomika toto léto zažila „úspěšný“ start, ale trvající nejistoty a rizika spojená s pandemií by brzy to zotavení „mohla zase zpomalit.“
„Zvláště exportně orientovaný průmysl musí vzhledem k pokračující vysoké globální dynamice této infekce očekávat silný protivítr,“ řekla.
–K této zprávě přispěla AFP.
INA FASSBENDER/AFP via Getty Images
30 Jul 2020
Zdroj: https://www.breitbart.com/economy/2020/07/30/germanys-economy-shrinks-34-7-worse-than-u-s/