Německá kancléřka Angela Merkel kritizovala zákaz twitterového účtu prezidenta USA Donalda J. Trumpa s tvrzením, že si dělá starost o svobodu projevu.
Mluvčí kancléřky Merkelové Steffen Seibert na tiskové konferenci uvedl, že vůdkyně německé vlády vidí krok tohoto sociálního média jako „problematický,“ přičemž však konstatoval, že společnosti sociálních médií mají „vysokou odpovědnost za zajištění toho, že politická komunikace nebude otrávená nenávistí, lží a podněcováním k násilí.“
Mluvčí Merkelové pak dodal, že kancléřka si však nemyslí, že by společnosti sociálních médií měly mít možnost interferovat do práva na svobodu projevu, hlásí německý masový list Bild.
Podle Seiberta by společnosti měly intervenovat do svobody projevu jen „podle zákona a v rámci definovaném legislativou.“
„Kancléřka na základě tohoto přístupu vidí jako problematické, když jsou účty amerického prezidenta teď trvale suspendované,“ řekl Seibert.
Twitterový účet prezidenta Trumpa byl v pátek trvale zakázán, když jen dva dny předtím se protestující nahrnuli do budovy US Kapitolu poté, co vůdce USA na protest proti volebním výsledkům, které byly zpochybněny jako podvodné, uspořádal shromáždění u Bílého domu.
Tato společnost sociálních médií zabanovala také několik dalších účtů patřících Trumpově kampani a zablokován byl i oficiální účet prezidenta Spojených států a vymazala Tweety vystavené poté, co se prezident Trump pokusil je použít ke komunikaci se svými příznivci.
Kancléřka Merkelová se svými kritickými komentáři přidává k prohlášením mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora, který Twitter, Facebook a další za odstranění amerického vůdce z platforem káral.
„Nelíbí se mi, když je kdokoliv cenzurován nebo je zbaven práva vystavit na Twitteru či Facebooku zprávu. S tím vůbec nesouhlasím a není to pro mě přijatelné,“ řekl López Obrador.
„Jak vůbec můžete někoho cenzurovat: ‚Představte si, že bych vás já jako soudce Svaté inkvizice potrestal, protože si myslím, že co říkáte je škodlivé,“ řekl a dodal: „Kde je nějaký zákon, kde jsou nějaké předpisy, co je to za normy? Tohle je věc vlády, ne věc soukromých společností.“
Mezitím evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton o incidentu při bouřích na Kapitolu prohlásil, že to byl „pro sociální média moment jako 11.9“ a vyzval, aby vyjadřování na internetu regulovaly vlády.
„Bez ohledu na to, zda bylo umlčení úřadujícího prezidenta správné nebo ne, mělo by snad být takové rozhodnutí v rukou technické společnosti bez jakékoliv demokratické legitimity nebo dohledu?“ řekl.
Getty Images
11 Jan 2021