Německá spolková domácí zpravodajská služba údajně prohlásila stranu Alternativa pro Německo (AfD) za podezřelou extremistickou skupinu, což této agentuře umožní aktivně tuto vládní opozici špehovat.
K odhalení došlo ve středu přes údajný zdroj v německém Spolkovém úřadu pro ochranu ústavy (BfV), který mluvil s německými médii, a nikoliv z oficiálního prohlášení této agentury.
Zdroje tvrdí, že BfV prohlásila AfD, tj. oficiální opozici v německém spolkovém parlamentu, za „podezřelý případ“ krajně pravicového extremismu a za hrozbu pro demokratický řád v zemi, čímž této agentuře umožnila jak nasadit skryté agenty známé jako „V-Muži“ a celou stranu a její členy odposlouchávat, hlásí Die Welt.
Tato masové migraci odporující populistická strana záležitost pohání k soudu a už probíhá soudní řízení, k čemuž se vyjádřila už i BfV prohlášením k německým médiím: „Vzhledem probíhajícímu řízení a k naší úctě k soudu, nebude BfV tuto záležitost veřejně komentovat.“
Vůdkyně poslanecké skupiny AfD ve spolkovém parlamentu Alice Weidel tuto zprávu komentovala slovy: „Úřad na ochranu ústavy je v otázce AfD čistě politický.“
„Za pozornost stojí zvláště to, že je to právě letos, kdy zrovna přichází zemské a spolkové volby,“ řekla Weidel s dodatkem: „Jsem přesvědčena, že taková klasifikace AfD před Spolkovým ústavním soudem neobstojí.“
Další vůdci této strany Tino Chrupalla a Jörg Meuthen řekli, že AfD podá žalobu. Také řekli, že BfV jim neposkytla žádné oficiální potvrzení.
BfV dříve slibovala, že tuto stranu nebude špehovat nebo o statutu této strany činit jakákoliv oficiální prohlášení, přičemž soudní řízení u Správního soudu v Kolíně stále pokračuje.
Zástupce hlavy AfD Markus Frohnmaier zašel ještě dále než jeho straničtí kolegové s požadavkem, aby ukáží-li se zprávy od těchto zdrojů jako pravdivé, šéf BfV Thomas Haldenwang okamžitě odstoupil.
„Úřad pro ochranu ústavy soudu slíbil, že do rozhodnutí v probíhajícím řízení bude mlčet. Teď ale BfV nechala do médií uniknout, že AfD je podezřelá,“ řekl Frohnmaier.
„Necelé dva týdny před zemskými volbami jsou to ty nešpinavější a téměř kriminální metody ovlivňování voleb. Pan Haldenwang musí okamžitě rezignovat,“ dodal.
Toto není poprvé, že německý stát činí zjevné pokusy o intervence vůči této populistické straně před volbami. Např. roku 2019 zakázala německá volební komise dvěma třetinám kandidátů této strany účast v saských místních volbách, údajně prý kvůli technickým nesrovnalostem.
Omer Messinger/Getty Images
4 Mar 2021