BERLÍN (AP) – V pondělí se Německo, Francie a Itálie staly posledními zeměmi, které suspendovaly používání vakcíny na COVID-19 od AstraZeneca kvůli zprávám o nebezpečných krevních sraženinách u některých příjemců, a to i přesto, že tato společnost i evropští regulátoři tvrdí, že neexistují žádné důkazy, že za to může tato injekce.
Německý ministr zdravotnictví řekl, že toto rozhodnutí bylo přijato na radu regulátora vakcín v této zemi Institutu Pauhla Ehrlicha, který vyzval k dalšímu vyšetřování sedmi ohlášených případů sraženin v mozku lidí, kteří byli očkováni.
„Dnešní rozhodnutí je čistě opatřením předběžné opatrnosti,“ řekl Jens Spahn.
I francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že jeho země podobě nejpozději do úterý odpoledne tyto injekce suspenduje, i když regulační agentura Evropské unie se staví za vakcínu. Řekl ale, že Francie doufá, že se k používání této látky brzy vrátí.
Italský regulátor léčiv také oznámil dočasný zákaz kvůli předběžné opatrnosti.
AstraZeneca na své webové stránce uvedla, že mezi více než 17 miliony očkovaných v 27 zemích Evropské unie a Británie bylo ohlášení 37 krevních sraženin. Tento výrobce léčiv uvedl, že neexistuje žádný důkaz, že to je vakcína, co vytváří riziko těchto sraženin.
Ve skutečnosti uvádí, výskyt těchto sraženin je daleko nižší, než by se dalo předpokládat, že k nim dojde v obecné populaci v tomto rozsahu přirozeně, a je podobný s jinými vakcínami na COVID-19.
Také Evropská léková agentura a Světová zdravotnická organizace řekly, že data nenaznačují, že by to byla vakcína, co způsobuje tyto sraženiny, a že lidé by se měli nadále nechat očkovat.
Injekce od AstraZeneca se staly klíčovým nástrojem snahy evropských zemí o vakcinaci jejich občanů proti COVID-19. Na tomto kontinentu se ale používají i vakcíny Pfizer a Moderna a vakcína s jedinou injekcí Johnson & Johnson už byly schváleny, ne však ještě dodány.
V USA, které využívají vakcíny Pfizer a Moderna, se očekává, že AstraZeneca požádá o povolení v nadcházejících dnech.
Krevní sraženiny mohou putovat tělem a způsobit srdeční infarkt, mozkovou mrtvici a smrtelnou blokádu plic. AstraZeneca ohlásila 15 případů hlubokých cévních trombóz, čili toho typu sraženin, které se často vyvíjí v nohou, a 22 výskytů plicních embolií, čili sraženin v plicích.
První zemí, která minulý týden dočasně v posledních dnech zastavila používání vakcíny AstraZeneca, bylo Dánsko, aby ji prošetřilo. Říká se, že u jedné osoby se vyvinuly sraženiny a zemřela 10 dnů po obdržení jedné dávky. K dalším zemím patří Irsko, Thajsko, Holandsko, Norsko, Island, Kongo a Bulharsko.
Minulý týden bylo Německo a Francie mezi zeměmi, které tyto injekce zastavily, přičemž Itálie suspendovala pouze konkrétní sérii této vakcíny. Británie zatím u vakcíny AstraZeneca setrvává.
Německý ministr zdravotnictví Spahn o tomto rozhodnutí suspendovat injekce AstraZeneca řekl: „Nejdůležitější věcí pro důvěru je transparentnost.“ Řekl, že jak první, tak druhá vakcína by mohla být postižena suspendováním.
Německé úřady vyzývají všechny, kdo cítí narůstající nevolnost po dobu delší než čtyři dny po obdržení injekce, např. trvalé bolesti hlavy nebo bodové podlitiny, aby vyhledali lékařskou péči.
Německo obdrželo sotva něco přes 3 miliony dávek vakcíny AstraZeneca. Spahn řekl, že zatím v této zemi bylo podáno zhruba 1,6 milionu dávek těchto injekcí.
15 Mar 2021