Oznámeno to bylo zdvořile jako Franko-Germánský „kompromis“, když EU vycouvala z přijetí Plynové směrnice, která měla podvrátit společný projekt s Ruskem Severní proud 2.
Ale diplomatická rétorika stranou, když Berlín minulý týden zablokoval návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na uvalení tužších regulací na plynový projekt Severní proud 2, tak to bezpochyby pro Paříž byla tvrdá facka.
Macron chtěl bruselské administrativě EU nad tím novým plynovodem vedoucím z Ruska do Německa dát větší kontrolu. Ale výsledkem tohoto tzv. „kompromisu“ bylo odmítnutí Macronova návrhu a posílení německé vůdčí role v realizaci trasy Severní proud 2 z Ruska.
Tento 1 200 kilometrů dlouhý plynovod za 11 miliard $ má být zprovozněn do konce letošního roku. Potáhne se z pevninského Ruska pod Baltickým mořem a zdvojnásobí zásobování Německa zemním plynem z Ruska. Vláda v Berlíně i německý průmysl na tento projekt pohlíží jako na posílení už i tak robustní ekonomiky této země. Dodávaný plyn se bude z Německa rovněž distribuovat i do dalších evropských států. Spotřebitelé se mohou těšit na nižší ceny domácího vytápění a provozu podniků.
Takže to Macronovo bizarní vměšování do tohoto projektu v jeho závěrečné fázi před dokončením se od Berlína dočkalo tvrdého odražení. Odražen byl i stupňující se nátlak Washingtonu na zrušení projektu Severní proud 2. Minulý týden americký velvyslanec v Německu Richard Grenell a dva další američtí vyslanci napsali úvodník do Deutsche Welle, v němž Rusko obviňovali z pokusů o „energetické vydírání“ Evropy v geopolitických záležitostech.
Proč se ale vlastně Macron z Francie v poslední minutě pokusil tento projekt uvalením tvrdších regulací vykolejit, to je zvědavá otázka. Tyto dodatečné regulace, kdyby byly uvaleny, tak by potenciálně dodávky ruského plynu hodně zdražily. Dopadlo to ale tak, že ten projekt už jede dál bez nějakých odporných restrikcí.
Krátce, jak Macrona, tak sabotérskou taktiku Washingtonu spolčenou se státy EU nepřátelskými vůči Rusku, jako Polsko a Pobaltské země, Němci vykopali na jejich místo a prosazují si národní zájmy zabezpečením své ekonomiky a zajištění spousty plynu z Ruska. K dalším státům EU, které Berlín ohledně Severního proudu 2 podporovaly, byly Rakousko, Belgie, Kypr, Řecko a Holandsko.
Washington tvrdí, že Severní proud 2 dá Rusku páku k ohrožení evropské bezpečnosti, na což rádo slyšelo Polsko a baltické státy. Polsko a Ukrajina, mimo EU, utřou nos a přijdou o miliardy dolarů za tranzitní poplatky. Takovýto krok je pro Německo a Rusko také výhodou motivující je k hledání dalších ekonomických režimů, aby na těch dodávkách vydělaly. Odhlédneme-li od toho, co má Ukrajina právo žádat v bilaterálních vztazích, tak do tohoto jí vlastně nic není. Kyjev si předtím udělal špatnou pověst neplacením účtů za plyn Rusku, a to ho za to z rozumných důvodů odšouplo stranou.
U jiných zase hraje roli jejich zakořeněná rusofobie, jako u polských a pobaltských politiků, kteří se na vše, co se týká Ruska, dívají paranoidním prizmatem.
U Američanů je to jasně drzý pokus prodat Evropanům na jejich obří energetický trh svůj daleko dražší zemní plyn, aby vytěsnili ruskou produkci. Ovšem vycházíme-li z objektivních tržních čísel, tak je Rusko pro Evropu tím nejkonkurenceschopnějším dodavatelem. Američané se tudíž pokouší urvat si takový strategický kšeft nekalým způsobem špinavé propagandy a politického nátlaku. Je ironií, že ten americký velvyslanec v Německu Richard Grenell a ti dva další američtí vyslanci do své posledního úvodníku napsali: „Evropa si musí udržet kontrolu nad svou energetickou bezpečností.“
Minulý měsíc Grenell vyhrožoval německým a dalším evropským firmám zapojeným do stavby Severního proudu 2, že by v budoucnu mohly být postiženy americkými trestnými sankcemi. Takže je to evidentně americká strana, kdo používá „vydírání“, aby ostatní donutila k poddanosti, nikoliv ruská strana.
Ale zpět k Macronovi. Co měl on vlastně za lubem ve své kazičské taktice, když chtěl s křížkem po funuse sabotovat Severní proud 2 zvláště, proč se pokoušel těmi nově uvalenými regulacemi dělat Německu potíže?
Vypadá to nesmyslně, že by Macron teprve teď objevil obavy Polska a Pobaltských států plynoucí z jejich paranoi z údajné ruské invaze.
Snažil se snad Macron uhrát nějakou laskavost od Trumpovy administrativy? Jeho původní podlézavost vůči Trumpovi z raných dnů Macronova prezidentování v roce 2017 mezitím už opadla. Že by se Macron pokoušel podvrácením projektu Severní proud 2 k Washingtonu opět vlísat?
Věcí u Macrona, proti kterým to jde, je spousta. Vždyť je by přeci měl lačnit po „ekologických přínosech“. Významným faktorem v německé touze po projektu Severní proud 2 je to, že zvýšené dodávky plynu sníží v této ekonomické lokomotivě Evropy závislost na špinavých palivech jako uhlí, ropa a jaderná energie. Nastražením takovýchto regulačních bariér by Macron Německu a Evropě zkomplikoval přechod na čistší zdroje energie, jaké právě ruský zemní plyn představuje.
Kdyby se Macronovi povedlo uvalit na Severní proud 2 tvrdší regulace, tak by to také nevyhnutelně zdvihlo ceny za plyn pro spotřebitele. A to v době, kdy jeho vláda trpí celonárodními útoky Žlutých vest protestujících proti rostoucím životním nákladům, zvláště nárůstu cen paliv.
Možným faktorem, kvůli kterému Macron Německu sabotoval plány na Severní proud 2, byl jeho vztek, že mu Berlín odmítl jeho vytouženou reformní agendu Eurozóny. I přes Macronovu hodně publikovanou příchylnost ke kancléřce Angele Merkel, Berlín tomuto francouzskému vůdci neustále vykolejoval jeho ambiciózní reformy.
Je těžké přesně určit, jaké jsou přesně záměry Macronovy reformy. Vypadá to ale, že by se jí měla zřídit „privilegia pro banky“. Spousta předních německých ekonomů zlořečila jeho plánům, o kterých říkají, že by vytahovaly prachy z kapes daňových poplatníků na záchranu nesolventních bank. Říkají, že Macron se pokouší EU odklonit od sociálně tržní ekonomiky ještě více, než už z ní tento blok sešel.
To, po čem bývalý bankéř Rothschildů Macron touží, je zřejmě rozšíření jeho politik nadržování boháčům na úkor pracujících, jaké uvalil na Francii, aby se tyto politiky rozšířily na celou Eurozónu. Berlín mu to ale nechce spolknout, neboť je jim jasné, že takováto politika by ještě více rozrušila sociální pletivo společnosti. To by asi mohl být hlavní důvod, proč se Macron pokusil zneužít projektu Severní proud 2 jako páku na Berlín.
Nakonec ale byli, jak Macron, tak Washington, ač oba zkoušeli dosahovat odlišných cílů, poraženi, a jejich pokusy sabotovat nadcházející energetický obchod mezi Německem, Evropou a Ruskem, jim nevyšly. Jak Severní proud 2, tak ruský Turecký proud do jižní Evropy vypadají, že zapůsobí jako síla přirozeného partnerství.
Z tohoto hlediska jsou velice příhodné komentáře maďarské vlády z tohoto týdne. Budapešť určité evropské vůdce a USA obvinila z „ohromného pokrytectví“ při hanění spolčování se s Ruskem do energetických obchodů. Macron dříve navštěvoval ekonomická fóra v St. Petěrburgu, teď ale zkouší „vydírat“ Německo a vykolejit mu jeho plány na obchody s Ruskem.
Co se týče Američanů, pro jejich nehorázné pokrytectví nejsou už ani slova. Spolu se svými pokusy diktovat Evropě, jaké jsou „principy správného trhu“ a jaká je „energetická bezpečnost“, tak tento týden přišly zprávy, že Washington podobně požaduje od Iráku, aby skončil se svým dovozem zemního plynu ze sousedního Íránu.
Irák pořád ještě trpí nedostatkem elektřiny a dalších energií kvůli zločinné válce, kterou USA v této zemi vedly v letech 2003-2011, jež této zemi zničila hodně z jejích infrastruktur. Irák íránské dodávky plynu kriticky potřebuje, aby mohl alespoň svítit a provozovat klimatizace. Ovšem teď tu máme USA, které Iráku diktují, aby zrušil svou dovozní linku života dovážející íránská paliva, jen aby vyhověl sankcím Trumpovy administrativy proti Teheránu. Irák kvůli tomuto poslednímu šikanujícímu vměšování Washingtonu do jeho suverenity zuří.
Takové pokrytectví od Washingtonu a od elitářských politiků jako Emmanuel Macron, je prostě už příliš, aby ho šlo strávit. Možná, že Němcům a ostatním konečně už dojde, kdo jsou ti šarlatáni hrající podvodné hry.
Written by Finian Cunningham; Originally appeared on strategic-culture.org
Zdroj: https://southfront.org/germany-pulls-rank-on-macron-and-american-energy-blackmail/