Komentář vystavený Thomasem Sigmundem v internetovém německém ekonomickém deníku „Handelsblatt“ tady varuje před důsledky zavedení daně na CO2 v Německu.
Němečtí Zelení a socialisté volají po vystupňování snah o ochranu klimatu jakožto po způsobu zotavení hospodářství po příchod ekonomického zhroucení přineseného COVID-19, a vykřikují, že země se přeci nemůže vrátit ke svým „starým strukturám.“
Poslední čísla naznačují, že německá ekonomika se začíná propadat do nejhorší recese ve své poválečné historii. 10,1 milionu lidí se v Německu do 26. dubna registrovalo se zkráceným pracovním úvazkem, což daleko převyšuje předpovědi ekonomů.
Sigmund píše, že upadnout do ještě větší Zelenosti a uvalit tak na ekonomiku „další břemena“ není odpovědí. Uvádí, že ty plány klimatické ochrany spřádané dříve, v časech plné zaměstnanosti „nepřežijí“ a že kancléřka Merkelová „má v tomto okamžiku už skutečně vážné starosti.“
Kdyby k tomu došlo, jen by to už tak těžkou depresi ještě zhoršilo
„Těžko si představit, že při historickém ekonomickém propadu by se na společnosti uvalila ještě další břemena,“ komentuje Sigmund. „Ti, kdo se stejně pořád dožadují, aby se zpoplatňovaly emise CO2, jen prohlubují recesi a torpédují plánované balíčky ekonomických stimulů.“
Jde o „zabránění masové nezaměstnanosti“
Sigmund dodává: „Odstavení ekonomiky nám připomene, co industrializace vlastně znamená. Teď už jde o zabránění masové nezaměstnanosti a znemožnění, aby přicházející sociální exploze nebyla ještě větší.“
Ovšem v rámci Petersbergského klimatického dialogu, tj. v rámci neformální přípravy na Klimatický summit OSN, kancléřka Angela Merkel přes video-link prohlásila, že ochrana klimatu z agendy EU nevypadne a bude se brát „zrovna tak vážně, jako zdravotní problémy.“
By P Gosselin on 1. May 2020