Vzestup německé euroskeptické strany Alternativa pro Německo (AfD) hrozí, že „ochromí“ úsilí o udržení Eurozóny pohromadě, řekla společnost finančních služeb Standard & Poor’s.
Tato strana v posledních měsících zažila raketový start své voličské podpory, když získala minulý týden 10,6 procenta hlasů v Duryňských státních volbách a 12,6 procenta v Braniborských. V květnu rovněž získala sedm poslanců Evropského parlamentu.
Jak už před tím Breitbart London referoval, AfD má teď po celém Německu asi 10 procent hlasů, což z ní činí třetí nejpopulárnější stranu v této zemi, ale i tak je dost za hlavními dvěma stranami CDU a Sociálními demokraty, kteří mají v tomto pořadí 42 a 22 procent hlasů.
Viz český článek o vzestupu AfD: Nejhorší noční můra Merkelové: Euroskeptická strana AfD nabírá v Německu voliče
Tato strana, která bývá popisována jako „Německá Tea Party“ anebo „Německá UKIP“, chce, aby Německo opustilo měnu euro, nechce však, aby úplně opustilo EU.
Telegraph teď uvádí, že Standard & Poor’s zveřejnila zprávu sdělující, že vzestup podpory AfD představuje riziko vytvoření kreditní krize v Eurozóně: „Donedávna byla tato nikoliv otevřeně euroskeptická strana v Německu schopna nabudit oponenty evropských ‚výkupů z dluhů.‘ Avšak její pohodové postoje teď vypadají, že už končí.“
Zpráva rovněž říká, že popularita této strany také Evropské centrální bance nejspíš značně ztíží kvantitativní ulehčování (tisk nových peněz), jelikož se oživuje její podpora mezi německým obyvatelstvem.
V Německu je široce rozšířené roztrpčení kvůli tomu, že vnímají daňové poplatníky své země jako oporu chudších zemí jižní Evropy, ale tento hněv až doteď nenacházel kanál své průchodnosti.
Zpráva dodává: „AfD se jeví, že se těší disciplinovanému vedení, a jako dobře financovaná strana lákající konzervativce v daleko širším měřítku, než jak by jen odpovídalo jejímu eurofobnímu jádru.
„Tento posuv v prostředí rozložení mezi stranami by mohl přinést důsledky pro politiku euro-oblasti, když německé vládě zúží manévrovací prostor. My budeme monitorovat jakékoliv projevy toho, že by Německo přitvrzovalo svůj postoj.“
Zpráva dodává, že vzestup této strany by nevadil, pokud by krize Eurozóny byla už za námi, avšak „tak tomu nejspíš nebude. Produkt Eurozóny je pořád ještě pod úrovní roku 2007 a v roce 2014 se to slabé zotavování ve značné části euro oblasti téměř zastavilo. Břemeno veřejného zadlužení nadále ve velkých zemí euro oblasti s výjimkou Německa roste.“
Vzestup této strany ohrožuje centro-pravicovou stranu kancléřky Angely Merkel CDU a už skoro zničil Svobodné demokraty, tradičního koaličního partnera CDU. Ale také přetahuje voliče od krajně levicové strany Linke.
AfD byla založena teprve loni roztrpčenými bývalými členy CDU. Její vůdce Bernd Lucke je profesorem ekonomie, a ač se je snaží strany mainstreamu charakterizovat jako krajní pravici a extrémisty, tak se jim to převážně nedaří.
Ve vzestupu AfD se zrcadlí podobný trend napříč hlavními evropskými zeměmi. Ve Francii je to Front National, která chce vrátit zpět frank, a ta se drží v průzkumech vepředu, zatímco v Británii si v průzkumech dobře vede anti-EU Strana nezávislosti UK (UKIP).
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: breitbart.com
Ctěte také:
- „Opustí-li Británie Evropu, je ztracená,“ říká šéf německé euroskeptické strany
- Pro Česko je výhodné, že není v eurozóně
- Německo varuje
- Dožije se euro Zemanových pěti let?
- Nejhorší noční můra Merkelové: Euroskeptická strana AfD nabírá v Německu voliče