Jak se dívám na předvolební průzkumy, docházím k závěru, nad kterým jsem již dlouho dumal. Je možné volbami něco změnit? Ano, jen v nejbližší (ale pravděpodobně i té vzdálené) budoucnosti ne k lepšímu. Volby dopadnou pravděpodobně tak, že se do sněmovny dostane svěží vítr v podobě pánů Babiše, Okamury a s trochou smůly také paní Bobošíkové. Nové subjekty na vrcholné scéně pod vedením těchto a jim podobných osobností však nic nového nepřinesou a ani nemůžou. Novou, výrazně jinou, formu etatismu si již nedokáži představit, leč mohou mne překvapit. Avšak to je jediná možnost, čím by mohli společnosti „přispět“, nic jiného než posilování státní moci v různých oblastech (ačkoli třeba paní Bobošíková zdánlivě deklaruje opak; zdánlivě) nenabízejí. A to je úplně totéž, co nabízí současné strany, které jakkoli zasáhly do vrcholné politiky.
Nabízí totéž, jenže to stovky tisíc voličů nezajímá, důležitější jsou pro ně nové tváře a libová hesla. Přidejte k tomu úderné nebo poetické názvy a máte pro další čtyři (snad tedy méně) roky vyhráno. Jakmile se však podobné strany dostanou do parlamentu, mají jen jedinou šanci, aby si nakradly co nejvíce, nebo alespoň zařídily zákony, které umožní jejich představitelům přiživovat se nadále na penězích daňových poplatníků. Moc dobře totiž vědí, že se podruhé do sněmovny nedostanou, nabídka podobných kolektivistických projektů vysoce převyšuje poptávku po nich.
Když ne nové strany, tak koho?
Může se zdát, že se situace snad lepší, vždyť jsme se ponaučili na příkladě Věcí veřejných, nyní už se nové projekty nedostanou k takovému počtu hlasů. Jednak je těch nových více a pokud skutečně dva nebo tři uspějou, v praxi to bude znamenat dvoj/trojnásobný zisk hlasů oproti VV v minulých volbách. A i kdyby se část voličů hned odvrátila od volby pochybných nováčků, tak co se stane? Bude se volit tradice, socialistická ČSSD nebo trochu méně socialistická ODS, kde se občas někdo ozve, že „tohle je už příliš, měli bychom se tvářit více liberálně.“ Přidejte k tomu označení TOP 09 za pravici, tradičních 10-13% komunistů a i s novými tvářemi nám nezbývá příliš volných křesel pro kohokoli zastupujícícho svobodomyslné občany. A abych nezapomněl, všechno stejně napraví lidovci, jen se podívejte, jaký tady je bordel, když ve sněmovně chybí!
Závěr
Ne, volbami se nic nezmění, ať si každý tvrdí, co chce. To, že se obmění tváře není změna, snad jen pro ty, co se rádi dívají na přímý přenos ze zasedání poslanecké sněmovny a chtějí civět na jiné obličeje než doposud. Praktikovaná politika se však nijak nezmění, kosmeticky se jen upraví rychlost a oblasti, ve kterých bude nadále omezována lidská svoboda a posilována moc státu. Přibyde těch, co parazitují na penězích voličů, naopak je docela možné, že ubyde příjmů z daní a výrazně tak poroste státní dluh. Ostatně jeho růst se nikdy nezastavil, směšné snižování rozpočtových schodků za poslední roky byla právě ta kosmetická úprava, o které píši. Stále se ještě stihla posílit státní moc, omezit svoboda jedince a přesvědčit obyvatelstvo, že se tak jednalo v rámci škrtů a zeštíhlování státu. Tohle už zní opravdu komicky, ovšem k smíchu to není.
Dodatek
Ještě bych něco rád dodal. Ačkoli věřím, že se i po příštích volbách budeme mít zase podstatně hůř, přesto k nim půjdu. Existuje nepatrná šance, že by se mohlo alespoň pár obhájců svobody ve sněmovně ukázat a já ji nechci zašlapat do země svým pesimismem. Navíc, je zapotřebí bojovat za svobodu na všech frontách a zajít ten kousek k volební urně mě nezabije. Odcituji Bohumíra Žídka: „[…] je třeba si uvědomit, že je v jejich zájmu [obhájců svobody], aby se do čela státu dostali takoví lidé, […] kteří se budou snažit minimalizovat zásahy státu do života lidí.“ Nebudu však žádnou stranu doporučovat, výše napsané by mohlo čtenáři napovědět, kudy cesta nevede. Kudy ano, to ať si rozmyslí každý sám.
Originální článek naleznete zde: