Obyvatelé odlehlé ukrajinské vesnice Blahoviščenka hraničící s Ruskem řekli v pondělí Rádiu svobodná Evropa, že v posledních dnech neviděli žádné známky poukazující, že by Moskva plánovala na Ukrajinu novou vojenskou invazi.
„Dostat se do nejbližšího pozemního stanoviště jakékoliv nové invaze Ruských vojsk Blahoviščenky to chce jet asi čtyři hodiny jízdy téměř pořád na jih a tam vesničané, kromě občasného zaslechnutí výstřelů, nemají žádný důvod čekat, že by mohli vidět tanky valit se do vsi nebo přes úhory,“ hlásilo 6. února toto rádio.
„Co, válka? Na tu tady nikdo nevěří,“ řekl tomuto vysílači financovanému americkou vládou obyvatel Blahoviščenky Olexandr Kopov, 60.
„A proč na to nevěříte? No, roku 2014, když všechen ten bordel na Ukrajině začal, byly silnice pořád otevření, hranice byly otevřené, chodili jsme sem a tam bez jakýchkoliv kontrol,“ vysvětloval Kopov.
„Měli jsme tu ale tanky, všude byla Národní garda, vojáci. Tady byla na každém poli těžká technika,“ vzpomínal na tehdejší počínání ukrajinských ozbrojených sil.
„Teď tu nevidíme nic. Vůbec nic. Je tu úplně prázdno. I kdyby něco skrývali, tak bychom to stejně viděli. Před vesničany vojenskou techniku neschováte,“ říkal Kopov narozený zde v Blahoviščence.
Kopov mluvil o tvrzeních různých vládních činitelů a mediálních kanálů z USA, co v posledních dnech vykřikují, že Rusko připravuje provedení nové vojenské invaze na Ukrajinu, někdy bezprostřední budoucnosti, a to i přes prohlášení samotného Kyjeva, že taková tvrzení nejsou podložena žádnými fakty.
„Rusko teď může v kterýkoliv den zahájit proti Ukrajině vojenskou akci nebo by to mohlo být do několika týdnů od současnosti, nebo by se mohlo Rusko rozhodnout místo toho k diplomatické cestě,“ říkal 6. února v pořadu Fox News Sunday americký národně bezpečnostní poradce prezidenta Joe Bidena Jake Sullivan.
Blahoviščenka leží ve východo-ukrajinské oblasti Luhansk patřící k velkému Donbasu, který je ve válce už od roku 2014. Tato vesnice je prakticky obklopena ze tří stran ruskou oblastí Rostov a donedávna měla internetové spojení jen přes Rusko. Místní obyvatelé se v Blahoviščence dívají skoro jen na ruské televizní vysílání, když signály od ukrajinských kanálů jsou tu moc slabé, uvádí Rádio svobodná Evropa.
Hranice se v ukrajinské oblasti Luhansk během války, která vypukla roku 2014 mezi Kyjevem a Moskvou, pozměnily.
„Ukrajinské vládní síly teď stojí proti Ruskem podporovaným separatistům podél ‚kontaktní linie‘, která se touto provincií a sousední oblastí Doněck všelijak klikatí,“ popisovala to v pondělí Svobodná Evropa.
Photo by Anna Moneymaker/Getty Images
9 Feb 2022