V dnešním shrnutí se ohlédneme za letošními Nobelovkami a dále se zaměříme na děti, katastrofy či strategii přežití ve válce. Dám vám také tip na články o fenoménu Uber a TED.
Kompletní seznam držitelů Nobelovy ceny za rok 2017
Uděleny byly letošní Nobelovu ceny. Za literaturu ji obdržel britský spisovatel Kazuo Ishiguro, za medicínu Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young za objev biochemických mechanismů řídících cirkadiánní rytmus, za příspěvek k míru kampaň bojující za zákaz nukleárních zbraní (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons), za chemii Jacques Dubochet, Joachim Frank a Richard Henderson za rozvoj tzv. kryoelektronové mikroskopie, za fyziku Rainer Weiss, Barry Barish a Kip Thorne za práci na detektoru LIGO, která vedle k přímému důkazu existence gravitačních vln. V oboru ekonomie byl oceněn Richard Thaler, a to především za propojení psychologie a ekonomie. Jeho hlavní přínosy a oblasti vědeckého zájmu vyčerpávajícím způsobem shrnul Tyler Cowen na blogu Marginal Revolution.

Obsáhlá strategie přežití civilisty z války v Bosně. Autenticitu bohužel nemohu potvrdit, ale je to drsné, místy překvapivé čtení. Více zde.
Facebook mi připomněl jeden starší článek o katastrofách s vysokým počtem obětí, na nichž měl podíl člověk. Provinil se zanedbáním bezpečnosti, ignorováním historie nebo selháním výstražného systému.
Webový bezpečnostní expert Michal Špaček vybízí k obezřetnosti při focení palubních vstupenek a jiných čárových kódů na sociální sítě. Ze sdílených fotek se lze často dostat k datům, která se mohou někomu hodit či je lze zneužít.
Technet připravil obsáhlé shrnutí o službě Uber. Článek popisuje, v čem je Uber (oproti klasickým taxíkům) inovativní, a co taxikářům na Uberu vadí. Zabývá se i tím, zda se tak děje oprávněně nebo na základě nepochopení reality.
Markething.cz rozvedl, jak vznikl fenomén TED konferencí a jak organizace TED funguje nyní či jak je financována.
„Elektronické technologie jsou pouze nástroje, které mohou být velmi užitečné, pokud se s nimi zachází správně,“ píše Albert Kšiňan ve článku na obranu tabletů v rukou dětí.
A ještě jeden článek o dětech, tentokrát rozhovor o rozvoji jejich pohybové zdatnosti. Časopis týden vyzpovídal Aleše Kaplana, tělocvikáře a respektovaného kondičního trenéra. „Rodiče chtějí mít z dětí hned mistry na úkor všestrannosti a prožitku,“ říká například.
Pro web Liberálního institutu jsem sepsal v pořadí již třetí měsíční ohlédnutí. Tentokrát pojednává třeba o postavení žen v nesvobodném světe nebo pomůckách pro nerozhodnuté voliče.
A jedna kuriozita z Mnichova na závěr. Čtyřicetiletý David rád plave. A jelikož taky nesnáší dopravní zácpy a vůbec veškeré nepohodlí, které s sebou pohyb po městě přináší, rozhodl se, že silnice zkusí na cestě do práce úplně vynechat. Do práce zkrátka plave. K jeho rozhodnutí přispělo i to, že pracuje a bydlí na březích řeky Isar.
Originální článek naleznete zde:
Nobelovky, děti v pohybu a s tabletem