Zčásti díky masivním investicím britské vlády do výzkumu přišla z Británie spousta zajímavých dat, včetně studie, která údajně našla důkaz, že imunita proti COVID pár měsíců po infekci eroduje. Teď přišly jiné studie, které zjevně přichází s naprosto opačnými závěry. To je jen další připomínka, jak může být během bezprecedentní pandemie proces studií a výzkumu matoucí a komplikovaný.
To bychom si také měli vždy připomínat zvláště, když všichni výzkumníci vrcholných světových výrobců vakcín na COVID znovu veřejnost ujišťují, že jejich vakcíny budou fungovat i proti tomu infekčnějšímu zmutovanému kmeni údajně objevenému mj. v Británii a v Jižní Africe, aby bylo jasno, že vůdčí vědci a orgány veřejného zdravotnictví si nejsou vždy na 100% jisti tím, co nazývají „vědou“.
A zase v další připomínce tohoto principu Americký žurnál asociace medicíny JAMA Network Open publikoval nový výzkum z vládou podporované studie, která jak to vypadá, překládá nové důkazy, že asymptomatické šíření COVID-19 bude značně nižší, než se předtím myslelo.
Někteří členové veřejnosti by si mohli vzpomenout, jak to bylo v únoru a v lednu, kdy veřejní činitelé poprvé spekulovali o tom, že by nošení masek nemuselo moc pomáhat, když lidé nejsou opravdu nemocní. Pak z toho jasně vycouvali a přestali to zastávat a z jiných důvodů se rozhodlo, že všichni by měli nosit masky a že lockdouwny jsou více méně nejlepším řešení problému, i když miliony Američanů nadále každodenně na ta nová „pravidla“ kašlou.
Ale pro ty, kteří to tak nedělají, tento článek jednu věc objasňuje: Přes všechny ty povídačky v tisku o asymptomatických lidech, co jsou infekční, k čemuž patří i tvrdé pokárání vědců WHO, kteří před pár měsíci nonšalantně tvrdili, že asymptomatičtí lidé ten virus nešíří, jelikož v podstatě neexistuje dost studií s velkým vzorkem v dlouhodobé studii, které by ukázaly, jak „asymptomatičtí“ pacienti opravdu ten virus šíří v porovnání s tím, jak to dělají „symptomatičtí“ pacienti, jelikož většina orgánů veřejného zdravotnictví ve skutečnosti ani nesbírá data o tom, zda lidé, kteří byli pozitivně testováni, jsou asymptomatičtí, pre-symptomatičtí nebo symptomatičtí (tj. specifikace, o kterých většina lidí ví, že se zatím hrozně měnily).
I když pandemie zatím trvá méně než rok, tak se výzkumníci stejně rozhodli, že zkusí provést „meta-studie“, to znamená, že srovnávali data nasbíraná v tuctech studií zkoumajících různé aspekty fungování tohoto viru. V článku z výše uvedené studie, která zkoumala 54 různých studií s téměř 78 tisíci celkových účastníků, autoři tvrdí, že: „Chybění podstatných přenosů od pozorovaných jako asymptomatické indexovaných případů je zřetelné… Tato zjištění jsou v souladu s jinými studiemi z domácností, které hlásí index asymptomatických případů jako omezený při přenosu v domácnosti.“
To samozřejmě není poprvé, kdy to slyšíme. Kromě výše citovaných vědců WHO dva britští vědci nedávno v BMJ publikovali úvahový článek naléhající na vědce, aby se znovu zamysleli nad tím, zda se ten virus „asymptomaticky“ šíří.
Ti poukazovali na „absenci silných důkazů pro to, že asymtomatičtí lidé jsou tahounem přenosu,“ jako na důvod ke zpochybnění takových praktik jako „masové testování ve školách, univerzitách a v komunitách.“
Tím se neříká, že asymptomatičtí lidé virus šířit nemohou, jen se tím říká, že asi existuje značný rozdíl v úrovni rizika při expozici. Samozřejmě, že činitelé veřejného zdravotnictví v tomto okamžiku vypadají, že mají strach uznat cokoliv, co zpochybňuje tvrzení, že všichni jsou potenciální hrozbou. Aby bylo jasno, tak současná směrnice WHO k této otázce, je, že „ač může někdo, u koho se nikdy nevyvinuly symptomy virus také přenést na ostatní, tak není dosud jasné, v jaké míře se to děje, a je třeba v této oblasti ještě více výzkumu,“ ale teď svoji směrnici změnili a velice často ve všem obrací, kdo tedy může vědět a chápat, co vlastně říkají, a vůbec pak na jejich řeči brát ohledy?
Nicméně je to zase podpora pro zamyšlení, až vás bude někdo příště poučovat o tom, co je to „věda“.
BY TYLER DURDEN
FRIDAY, DEC 25, 2020 – 11:30