Komplexní analýza glykofosfátu, který je světově nejrozšířenější chemikálií k hubení plevele, odhaluje, že ti, co byli tomuto světově nejpopulárnějšímu herbicidu nejvíce vystaveni, mají o 41% vyšší riziko vývoje rakoviny typu non-Hodkinův lymfom (NHL).
Tato meta-analýza z šesti studií obsahujících téměř 65 000 účastníků rovněž hledala vazby mezi herbicidy založenými na glykofosfátech a imunosupresivním endokrynním rozvratem a genetickými mutacemi.
Autoři této studie řekli, že jejich nová meta-analýza vyhodnotila všechny publikované studie na lidech včetně aktualizované vládou financované studie z roku 2018 známé jako Studie zemědělského zdraví (AHS). Tuto aktualizaci AHS citovalo Monsanto s tvrzením, že dokazuje, že mezi glykofosfátem a NHL není žádná spojitost. Výzkumníci se při vedení této nové meta-analýzy soustředili na nejvýše exponovanou skupinu v každé studii, protože u těchto lidí je nejvyšší pravděpodobnost, že u nich se rizika spojená případně s glykofosfátovými herbicidy projeví způsobením NHL. – The Guardian
„Všechny meta-analýzy provedené až dosud dohromady včetně té naší vlastní konzistentně ohlašují ten samý klíčový výsledek, vystavení GBH je spojeno s vyšším rizikem NHL,“ dochází k závěru tato zpráva.
Tato studie, která vybírá data jak ze studií na lidech, tak na zvířatech, rovněž poukazuje, že glykofosfáty „mění mikrobiom střev,“ což může mít „dopady na imunitní systém, vyvolávat chronické záněty a přispívat k podlehnutí invazivním patogenům.“
Glykofosfát „může navíc fungovat jako endokrynní rozvraceč, kdy rozvrací metabolickou chemii, protože nedávno bylo zjištěno, že mění produkci sexuálních hormonů,“ jak samců, tak u samic potkanů.
Jako poslední tato studie hledá změny v genetice způsobené glykofosfáty, k čemuž uvádí, že několik studií ukazuje, že glykofosfát vyvolává „jak jednostranné, tak dvoustranné zpřetrhání DNA,“ způsobuje oxidaci a další „geno-toxické“ faktory – ač k tomuto výzkumníci varují, že toto je ještě kontroverzní téma.
Toto zjištění pěti amerických vědců popírá ujištění Americké agentury ochrany životního prostředí (EPA) o bezpečnosti tohoto přípravku k hubení plevele a přichází spolu s tím, jak regulátoři v několika zemích uvažují o omezení použití glykofosfátů při zemědělské výrobě.
Monsanta a jeho německý vlastník Bayer AG se v Amerie potýkají s více než 9 000 žalobami vznesenými proti nim v USA lidmi trpícími NHL, kteří Monsanto obviňují ze své nemoci, že byla způsobena herbicidy na bázi glykofosfátu. První navrhovatel, co šel k soudu v srpnu vyhrál jednohlasný verdikt poroty proti Monsantu, proti čemuž se společnost odvolává. Další soud s jiným navrhovatelem má teprve začít 25. února a několik dalších soudů je naplánovaných v období od letoška do roku 2020. – Guardian
Monsanto tvrdí, že neexistuje žádný legitimní vědecký výzkum přesvědčivě spojující glykofosfáty s NHL nebo s jakýmkoliv jiným typem rakoviny – kdy poukazují na fakt, že EPA zjistila, že tyto herbicidy „pravděpodobně“ rakovinu nezpůsobují, což je prý podpořeny stovkami studií. Ti také rozhodně zavrhli tvrzení vědců z Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC), která glykofosfát v roce 2015 klasifikovala jako „pravděpodobně lidský karcinogen“, o níž poukazují, že se tito výzkumníci dopustili nepatřičného chování, kdy pochybili, když adekvátně neuvažovali několik důležitých studií.
Jak uvádí Guardian, tak „tato nová analýza by mohla Monsantu potenciálně zkomplikovat obhajobu jejich nejlépe prodávané herbicidu,“ jelikož tři z autorů studie byli v roce 2016 vyhozeni z vědeckého poradního panelu EPA ke glykofosfátu.
„Tento vědecký článek daleko silněji než předchozí meta-analýzy dokazuje, že existují důkazy o zvýšeném riziku NHL v důsledku vystavení glykofosfátu,“ říká spoluautorka Lianne Sheppar, profesorka na katedře o dopadech prostředí a zaměstnání na zdraví na University of Washington. „Z hlediska zdraví obyvatelstva jsou důvody k reálným obavám.“
Sheppard byla poradcem EPA o glykofosfátu a byla jedním ze tří výzkumníků, kteří agentuře tvrdili, že když dospěla k závěru, že je nepravděpodobné, aby glykofosfát způsoboval rakovinu, tak pochybila při uplatňování řádných vědeckých protokolů.
„Bylo to zpackané,“ řekla Sheppard. „Bylo zcela jasné, že nepostupovali podle svých vlastních pravidel,“ řekla. „Existuje tedy důkaz, že je to karcinogenní? Odpovědí je ano.“
EPA říká, že „tuto studii reviduje.“
Poznámka: V České republice byl už prakticky připraven zákaz Roundupu, ale nelíbilo se to Agrofertu a dalším lobbistům, a tak to bylo vykolejeno: http://tn.nova.cz/clanek/ministerstvo-ustoupilo-plosny-zakaz-roundupu-nebude.html
by Tyler Durden
Thu, 02/14/2019 – 14:31