Pátek, 2 června, 2023
Home POLITIKA NOVĚ ÚŘADUJÍCÍ AMERICKÝ MINISTR OBRANY NEUSTÁLE ŘÍKÁ, ŽE PROGRAM F-35 JE „ZPRASENÝ“

NOVĚ ÚŘADUJÍCÍ AMERICKÝ MINISTR OBRANY NEUSTÁLE ŘÍKÁ, ŽE PROGRAM F-35 JE „ZPRASENÝ“

ILLUSTRATIVE IMAGE

Úřadující ministr obrany Patrick Shanahan, který je bývalým zaměstnancem Boeingu, je prý na soukromých sezeních extrémně kritický k útočnému letounu F-35 Lighting II Joint Strike Fighter od firmy Lockheed-Martin, uvádí Politico citující anonymní svědky několika takových hádek. Údajně neustále Lockheed-Martin tepe za to, jak s tímto programem nakládají, a tvrdí, že Boeing by byl lepší, čímž budí obavy, zda tak neprojevuje zaujetí.

Shanan, který, než v polovině roku 2017 nastoupil k Pentagonu, strávil 31 let u Boeingu, podepsal etickou dohodu, která mu zakazuje, aby prováděl hodnocení týkající se Boeingu.

„To mu ale nezabránilo v tom, aby Boeing chválil a konkurenty jako je Lockheed Martin během vnitřních porad zatracoval,“ jak říkají dva anonymní bývalí vládní činitelé citovaní Politico.

Shanahan údajně ten bilion $ za kradmý bitevník F-35 prohlašuje za prošustrovaný, kdy říká, že „Lockheed nemá na to, aby takový program uřídil.“

„Říká se, že toto letadlo „tepe“ pravidelně, kdy bývalý činitel Trumpovy administrativy loni uvedl, že přemýšlí, jak se z tohoto programu „vyvlíknout“.“ „Pořád si bude stěžovat na časové harmonogramy Lockeedu a na jeho neschopnost dodat, co má, a z hlediska Boeing říká věci jako: ‚To nám by se stát nemohlo,‘“ odhalil tento bývalý činitel,“ hlásí Task & Purpose.

Na jiné poradě údajně říkal, že tento program je „neudržitelný,“ kdy si stěžoval na náklady, zvláště u kradmých bitevníků s různými verzemi konstrukce pro Námořnictvo, Námořní pěchotu a Letectvo.

To Shanahanovo tepání programu F-35 údajně už rozzuřilo některé republikánské senátory, kteří v tom mají zájmy ve svých domovských okresech.

„Pořád si bude stěžovat na časové harmonogramy Lockeedu a na jeho neschopnost dodat, co má, a z hlediska Boeing říká věci jako: ‚To nám by se stát nemohlo,‘“ odhalil nejmenovaný bývalý činitel.

Shanahanova kancelář, když na to byla tázána, vydala prohlášení tvrdící, že dodržuje svůj závazek držet si odstup od záležitostí týkajících se Boeingu.

„Pan Shanahan se svou etickou dohodou zavázal zdržet se po dobu trvání své služby na Ministerstvu obrany osobní a věcné účasti na záležitostech, jichž by se mohla účastnit společnost Boeing,“ uvedla jeho kancelář.

Podle dvou anonymních činitelů, kteří jsou pořád ve službě, Shanahanovi kritici jeho komentáře dezinterpretují a vytrhávají je z kontextu.

„Když Shanahan pravidelně vzpomíná na své zkušenosti z práce na velkých programech Boeingu, tak nikdy neříká, že kontrakt na F-35 měla vyhrát tato společnost.“

„On nemluví o Boeingu, co dělá teď; ve skutečnosti mluví více o svých zkušenostech, o svém vůdcovství. Jeho vnitřní pohled do věci je: ‚Už jsem takové věci viděl, už jsem je dělal,‘“ řekl jeden činitel ministerstva obrany citovaný Politico.

I druhý anonymní zdroj, vedoucí vládní činitel, „který se zúčastnil většiny porad o F-35,“ řekl, že Shanahan Boeing neprosazuje.

„Vůbec si nemyslím, že by to tak bylo. Myslím si, že je vůči Boeingu nanejvýš agnostický. Myslím, že nesmírně věří svým schopnostem zacházet se zdroji a pracovat s dodavateli,“ řekl tento činitel. Může v tom být přehnaná důvěra z hlediska toho, jak je jeho zkušenost z komerčních záležitostí uplatnitelná v obranných programech. Nemyslím si ale, že je v tom nějaký záměr Boeing v budování programu upřednostňovat.“

I bez ohledu na etické dohody, je dost možné, že by nebyl vůbec špatný nápad podrobit směřování programu F-35 nějakému přezkoumání od vedoucích činitelů. Tento nejdražší vojenský projekt v historii se jeví jako zamořený neustálými konstrukčními vadami, závadami a problémy, které neustále překračují všechny rekordy v nákladnosti.

Zdroj: https://southfront.org/acting-us-secretary-of-defense-keeps-saying-f-35-program-is-fcked-up-media/

 

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Německá anti-imigrační, anti-sankční strana AfD vyrostla na 18 %, Zelení se propadají

Podle nového průzkumu má AfD stále prostor k růstu. Strana Alternativa pro Německo (AfD) v průzkumech stále roste výše, když už...

Slovenští úředníci prosí Brusel, aby intervenoval do nadcházejících voleb a bránil zvolení Fica

Podle vůdce strany Směr Roberta Fica suita úředníků a nezizkovkářů vyzvala činitele EU a NATO, aby v září pomohli zabránit vítězství jeho strany.

66 % Američanů si podle průzkumu CNN myslí, že další prezidentské období Joe Bidena ‚povede ke katastrofě‘

Po průzkumu Associated Press/NORC z dubna, který ukazuje, že jen 26 % Demokratů chce, aby Joe Biden kandidoval na druhé prezidentské období, teď...

Most Popular

Tři nové dohody Číny, Ruska, Íránu a Iráku potvrzují nový řád ropných trhů

Moskva 18. května jen s Íránem podepsala 10 nových smluv o spolupráci v ropném sektoru. Čína počkala jen,...

Německá anti-imigrační, anti-sankční strana AfD vyrostla na 18 %, Zelení se propadají

Podle nového průzkumu má AfD stále prostor k růstu. Strana Alternativa pro Německo (AfD) v průzkumech stále roste výše, když už...

Slovenští úředníci prosí Brusel, aby intervenoval do nadcházejících voleb a bránil zvolení Fica

Podle vůdce strany Směr Roberta Fica suita úředníků a nezizkovkářů vyzvala činitele EU a NATO, aby v září pomohli zabránit vítězství jeho strany.

Rusko říká, že má důkazy, že v bio-laboratoři na Ukrajině našlo patogen ptačí chřipky s 40% smrtelností

Rusko obvinilo Spojené státy z experimentování s patogeny ptačí chřipky s 40% smrtností pro lidi v americké bio-laboratoři na Ukrajině. Ruské ministerstvo obrany v pátečním prohlášení tvrdilo,...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x