Nově jmenovaný francouzský ministerský předseda Jean Castex dal jasně na srozuměnou, že není žádným fanouškem anonymity na internetu, kdy tvrdí, že to deformuje politickou debatu on-line.
Ministerský předseda Castex označil anonymitu za „cosi šokujícího“ a uchýlil se k tvrzení: „Můžete někoho nazvat všemi typy nadávek, obvinit je ze všech typů nectností, neboť se schováváte za pseudonymy. Za těchto podmínek jsou sociální sítě Vichystickým režimem: nikdo neví, kdo to je!“
Během interview s Le Parisien se uchýlil k náznakům, že bude pracovat na skoncování s anonymitou na internetu, kdy řekl: „Jsem pro svobodu projevu, ale když se schováváme, jsou podmínky debaty zdeformované. To je věc, kterou budeme muset vyřídit.“
Castex řekl, že by rád viděl „trochu“ regulace sociálních médií, ale říkal, že taková politika není prioritou, kdy tvrdil, že jeho hlavními starostmi jsou nezaměstnanost a ekonomické zotavení z wuhanského koronaviru.
I francouzský prezident Emmanuel Macron dával v minulosti jasně na srozuměnou, že by na sociálních médiích rád viděl více regulací, zvláště co se týče toho, co nazval nenávistnou mluvou online.
Loni Macron dokonce přišel s nápadem, že ti, kdo jsou usvědčeni z nenávistných zločinů, by mohli dostat trvalý zákaz používat sítě sociálních médií, kdy takový krok porovnával se zákazy fotbalovým chuligánů ve vstupu na fotbalové zápasy.
Bývalý státní tajemník pro digitální záležitosti Mounir Mahjoubi řekl, že společnosti sociálních médií by mohly dodržovat tyto zákazy pomocí odhalování údajů o svých uživatelích.
„Dnes už není přijatelné, aby platformám, které mají prostředky pomoci spravedlnosti a policii s identifikací osob, které se na internetu dopustily urážek, trvalo několik týdnů, dokonce měsíců, než takovou informaci poskytnou,“ dodal.
Loni v červenci schválil francouzský parlament legislativu, která nutí společnosti sociálních médií, aby odstraňovaly příspěvky nenávistné mluvy do 24 hodin, jinak čelí těžkým pokutám.
18 Jul 2020