Zatímco u některých lidí infikovaných koronavirem se rozvinou jen mírné či příznaky COVID-19 nebo úplně bez příznaků, tak jiní utrpí těžké symptomy a bojují týdny o dýchání na ventilátoru, pokud vůbec přežijí.
I přes globálně sladěné úsilí vědců nemají doktoři pořád jasný obrázek o tom, proč tomu tak je.
Mohly by snad genetické odlišnosti vysvětlit ty rozdíly, jaké vídáme v symptomech a závažnosti onemocnění COVID-19?
Abychom to otestovali, tak jsme použili počítačové modely k analýze známých genetických variací v rámci lidského imunitního systému. Výsledky našeho modelování naznačují, že ve skutečnosti existují rozdíly v DNA lidí, které by mohly ovlivňovat jejich schopnost reagovat na infekci SARS-CoV-2.
Co jsme udělali
Když virus infikuje lidské buňky, tak tělo reaguje zapnutím toho, co je v podstatě proti-virový poplašný systém. Tyto alarmy identifikují nakažlivé vetřelce a řeknou imunitnímu systému, aby vyslal k buňkám toxické (cytotoxické) buňky T – což je typ bílých krvinek – které infikované buňky zničí v naději, že se tak zpomalí infekce.
Ale ne všechny poplašné systémy jsou stvořeny tak, aby si byly rovny. Lidé mají různé verze stejných genů – zvaných alely – a některé z těchto alel jsou na určité viry či patogeny citlivější než jiné.
Abychom otestovali, zda různé alely tohoto poplašného systému mohou vysvětlit určitých rozsah imunitních odpovědí na SARS-CoV-2, tak jsme nejdříve z internetové databáze vybrali seznam všech proteinů, které ten koronavirus tvoří.
Vzali jsme ten seznam a použili počítačový algoritmus, abychom předpověděli, jak různé verze poplašného systému proti nákaze tyto proteiny proti koronaviru detekovaly.
Model HLA proteinu (zelená a žlutá) navázaný na kus viru (oranžová a modrá) – toto v případě chřipky.
Prot reimage via Wikimedia Commons, CC BY-SA
Proč je to důležité
Část toho poplašného systému, který jsme testovali, se nazývá lidský systém leukocytových antigenů čili HLA. Každý člověk má řadu alel těch genů, které tvoří jeho typ HLA. Každá alela kóduje jiný protein HLA. Tyto proteiny jsou senzory poplašného systému a najdou vetřelce navázáním na různé peptidy – tj. řetězců aminokyselin, které tvoří části koronaviru – ty jsou pro tělo cizí.
Jakmile se HLA protein naváže na virus nebo část viru, je vetřelec transportován na povrch buňky. Tím se tak buňka „označkuje“ jako infikovaná a na základě toho imunitní systém takovou buňku zabije.
Obecně čím více peptidů od virů HLA takového člověka umí detekovat, tím silnější bude imunitní reakce. Můžete si to představit jako citlivější senzor systému alarmu.
Výsledky našeho modelování předpověděly, že některé typy HLA se váží na velký počet peptidů SARS-CoV-2, zatímco jiné typy jen na velmi malý počet. Dá se říci, že některé senzory jsou asi lépe střiženy pro SARS-CoV-2 než jiné. Je-li to tak, pak jsou nejspíš HLA specifické pro alely toho kterého člověka tím faktorem, co určuje, jak efektivní je imunitní reakce na COVID-19.
Protože naše studie k provedení takovýchto předpovědí používala pouze počítačové modely, tak jsme se rozhodli použít klinické informace z epidemie SARS 2002-2004.
Našli jsme podobnosti v tom, jak účinné jsou alely při identifikaci SARS a SARS-CoV-2. Pokud se alela HLA ukáže být špatná při rozeznávání SARS-CoV-2, tak je stejně špatná při rozpoznávání SARS. Naše analýzy předpověděly, že zvláště jedna alela, zvaná B46:01, je hodně špatná jak co se týče SARS-CoV-2, tak i SARS-CoV. A aby toho bylo dost, tak předchozí studie ukázaly, že lidé s touto alelou mají sklon k daleko závažnějšímu průběhu infekce a daleko lépe se na ně tak infekce chytá, než na lidi s jinou verzí genu HLA.
Ta sekce DNA, která kóduje HLA, je na šestém chromozómu. Pdeitiker at English Wikipedia / Wikipedia, CC BY
Co dál?
Na základě naší studia se domníváme, že variabilita genů HLA tvoří významnou část vysvětlení pro ty ohromné rozdíly v závažnosti infekce u mnohých pacientů s COVID-19. Tyto rozdíly v HLA genech nejsou nejspíš jediným genetickým faktorem, který ovlivňuje závažnost COVID-19, ale mohly by být významným kouskem do skládanky. Je důležité, aby proběhly další studie typů HLA a toho jak mohou ovlivňovat závažnost COVID-19 v klinických testech a klinicky ozkoušet průběhy COVID-19, což by mohlo pomoci s identifikací touto chorobou nejvíce ohrožených osob.
Podle naší nejlepší znalosti je toto první studie, co vyhodnocuje vztah mezi proteiny nákazy napříč širokou škálou HLA alel. V současnosti víme o vztazích mezi mnoha ostatními viry a typem HLA jen velmi málo. Teoreticky bychom takto mohli tuto analýzu zopakovat, abychom lépe pochopily tato genetická rizika u mnoha virů, které by mohly v současnosti potenciálně lidi infikovat.
by Tyler Durden
Wed, 05/06/2020 – 22:25
Authored by Austin Nguyen, Abhinav Nellore, and Reid Thompson via The Conversation,
Zdroj: https://www.zerohedge.com/health/your-genes-may-determine-whether-covid-19-puts-you-hospital-or-not