• Žurnalista, co odmítl odhalit zdroj svého článku o operacích CIA: Presidentova podpora svobodě tisku je ryzí ‘pokrytectví’.
Reportér New York Times James Risen, kterému hrozí vězení za jeho odmítnutí odhalit zdroj a svědčit proti bývalému agentovi CIA obviněnému z prozrazování tajemství, nazval presidenta Baracka Obamu „největším nepřítelem svobody tisku za generaci.“
V rozhovoru se svým kolegou Maureenem Dowdem obvinil Risen presidenta z agresivního pronásledování žurnalistů, včetně jeho samého, kteří referují o citlivých záležitostech, v nichž se odráží mizérie US vlády.
Risenovi hrozí vězení kvůli jeho reportážím o zpackané zpravodajské operaci, která skončila únikem jaderných tajemství do Íránu. Ministerstvo spravedlnosti se dlouho snažilo, aby ho zlomilo k výpovědi a ke jmenování důvěrného zdroje tvrzení, která obsahovala jeho kniha z roku 2006 Stát války.
Risenovi se nedávno nezdařil pokus přimět nejvyšší soud, aby revidoval soudní příkaz, že má vypovídat, a tak uznává, že už vyčerpal všechny své zákonné možnosti proti ministerstvu spravedlnosti, aby zabránil možnosti svého stíhání tímto ministerstvem podle kontroverzního Zákona o špionáži. Tváří v tvář uvěznění, které by mohlo přijít už letos na podzim, se tedy místo nich uchyluje k vzdorovitosti přes žurnalismus.
Risen by byl prvním žurnalistou, který by šel do vězení za provinění, že nevyzradil svůj zdroj od roku 2005, kdy byla uvězněna bývalá reportérka New York Times za pohrdání soudem, když odmítla svědčit o zdroji před velkou federální porotou.
„Byl jsem už dlouhou dobu nervózní, šli po mně ale šest let, takže teď je zkouším ignorovat,“ řekl Dowdovi Risen.
Stíhání Risena začala za administrativy presidenta George W. Bushe. Ministerstvo spravedlnosti jej zkoušelo stíhat podle Zákona o špionáži za jeho Pulitzerovo cenou oceněné průkopnické dílo o ilegálním odposlouchávání amerických občanů po teroristickém útoku z 11. září 2001. Rovněž na něj útočili, že se dopustil odhalení během válečného stavu.
Bushova administrativa zatkla Jeffrey Sterlinga, o kterém v neděli Dowd referoval jako o „rozčarovaném“ bývalém operativci CIA, a obvinila jej, že to on byl Risenovým zdrojem úniků o Íránu. Obamova administrativa v pokusech zlomit Risena k výpovědi proti Sterlingovi a jmenovat ho jako hlavní zdroj stále pokračuje.
Risen zuří nad prohlášeními takových jako Obama a generální prokurátor Eric Holder o podpoře svobody tisku – včetně výroků odsuzujících policii ve Fergusonu v Missouri, kde tento týden uvěznili žurnalisty, kteří o tamních nepokojích referovali.
Jak Obama, tak Holder mluvili o tom, že žurnalisté by se přeci neměli zatýkat či obtěžovat, že dělají svoji práci a referují „o příběhu, který je zapotřebí vyprávět.“ V květnu Holder o Sterlingově případu řekl: „Žádný reportér, který dělá svoji práci, do vězení nepůjde.“ Risen by však měl být za pár týdnů za mřížemi.
Dowd se Risena ptal, jak by mohla Obamova administrativa použít Zákon o špionáži k uvěznění reportérů a vynašečů, a zároveň být nečinná u uznaných případů použití mučení ze strany CIA proti podezřelým z terorismu a navíc, když tato agentura špehuje i Senát.
„Je to jen pokrytecké,“ řekl Risen. „Spousta lidí si pořád ještě myslí, je to nějaký druh her, vysílání signálů či překrucování. Pořád nechtějí uvěřit, že by Obama fakt chtěl rozdrtit svobodu tisku a vynašeče nezákonností. To on ale dělá. On je největším nepřítelem svobody tisku za celou generaci.“
Minulý týden kampaňová skupina za svobodu tisku předložila ministerstvu spravedlnosti petici s více než 100 000 podpisů naléhající na zrušení případu proti Risenovi.
„Je to surrealistické uvíznout v novinářském příběhu sám, místo abych o něm psal,“ řekl Dowd.
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: theguardian.com
Čtěte také:
- Důkaz, že špehování NSA není zrovna zaměřeno na terorismus
- USA poskytovaly azyl pro německé zločince + video zrušme CIA