Pondělí, 20 května, 2024
Home Nezařazené Obamova zahraniční politika, co “přeci nikdy nedělá nic stupidního,” zase zkrachovala, když...

Obamova zahraniční politika, co “přeci nikdy nedělá nic stupidního,” zase zkrachovala, když se ‘nová’ irácká vládní formace rozpadla

Prohnaný plán presidenta Obamy na ‚kvazi-svržení‘ šíitského premiéra Malikiho ve vágní naději, že by se mohla zformovat více egalitářská, všechny zahrnující irácká vláda, která nějakou magií svede ‚lid‘ Syket-Picotovou smlouvou definovaného ‚národa‘ k soudržnosti v suverenitě proti Islamistickému státu, se jaksi pochopitelně a nejspíš nikoliv překvapivě rozbila o první překážky. Jak hlásí Bloomberg, Obamovo úsilí přimět Araby, aby oni vedli boj proti Islamistickému státu, mu vybuchlo do tváře, když sunnitší zákonodárci zrušili rozhovory o formování nové irácké vlády poté, co šíitští střelci zabili spoustu účastníků bohoslužeb v sunnitské mešitě. To vraždění v provincii Diyala vykolejilo pokusy zformovat iráckou vládu s větší rolí sunnitských Arabů a Kurdů, která by se posílila k boji proti této teroristické skupině. Vypadá to, že obecným povědomím, kdo je přítel, a kdo je nepřítel, je tu prosycená veškerá atmosféra.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou na eshop.reformy.cz

Přežití Iráku včetně jeho schopnosti porazit ISIL závisí na tom, jak se Irák povznese nad své rozdílnosti, napsal včera US vicepresident Joe Biden v úvodníku pro Washington Post. On a Obama jsou povzbuzeni projevy toho, že iráčtí vůdci uznávají potřebu skoncovat s tím vzájemným patem, řekl.

Tento postup by vyžadoval uznat, že při odporovat k Islamistickému státu mají US a sunnitští Arabové mají společné zájmy s jeho tradičními nepřáteli, jako je syrský president Bashar al-Assad, iránský nejvyšší vůdce ajatolláh Ali Chameneji a Hizballáh, který US, Evropská unie a Izrael považují za teroristickou organizaci.

Ale, jak hlásí Bloomberg:

Úsilí US presidenta Baracka Obamy přimět Araby, aby zaujali vedení v boji proti Islamistickému státu, mu vybuchlo do tváře poté, kdy sunnitští zákonodárci zrušili rozhovory o zformování nové irácké vlády, když šíitští střelci zabili spoustu účastníků bohoslužeb v sunnitské mešitě.

To vraždění v provincii Diyala přinejmenším dočasně vykolejilo pokusy zformovat iráckou vládu s větší rolí sunnitských Arabů a Kurdů, která by byla silnější v boji proti této teroristické skupině. Ben Rhodes, náměstek národně bezpečnostního poradce Bílého domu včera řekl, že pokud to Sýrie potřebuje k boji s Islamistickým státem, tak US uvažují o náletech.

Avšak – tenhle přínos ve stylu, všechno zlé, je k něčemu dobré, se v ministerstvu zahraničí začal projevovat…

„Tento nesmyslný útok zdůrazňuje naléhavou potřebu toho, aby iráčtí vůdci z celého politického spektra přijali nezbytné kroky, které sjednotí zemi proti všem násilným extremistickým skupinám,“ uvedla v prohlášení mluvčí US ministerstva zahraničí Marie Harf.

Takže to shrňme – je to tedy tak, že kvůli nesmyslným útokům mezi sunnity a šiíty uprostřed snah přivést tyto dvě strany k politickému sblížení, aby se pustily do Islamistického státu společně, říká US ministerstvo zahraničí, že sunnité a šiíté by měli rychleji přikročit k partnerství?

K průlomu v rozhovorech došlo, když US činitelé zdůraznili to, co nazvali rostoucí hrozbou představovanou Islamistickým státem, který je rovněž známý jako ISIL, čili Islamistický stát Iráku a Levanty.

Ty nálety nejdou zrovna podle plánu…

Včerejší útoky uvedly počet amerických náletů v Iráku na číslo 93.

Rozšíření náletů, zvláště pokud by se rozšířily do obydlených oblastí, by také vedlo k nárůstu rizika, že způsobí civilní oběti a škody na majetku.

To by mohlo dohnat některé Iráčany a Syřany do rukou Islamistického státu, řekli tito činitelé. Podobně jako Hamas v Gaze, řekli, by IS zneužilo civilisty včetně křesťanů, jazídů, Turkmenů a dalších menšin jako lidské štíty.

Tři z těchto činitelů řekli, že Obama místo toho zdůrazňuje potřebu, aby designovaný irácký šiítský ministerský předseda Haidar al-Abadi garantoval sunnitům a Kurdům více pravomocí a pozic v nové vládě.

Pokudk tomu dojde, řekli tito činitelé, tak sunnitské kmeny ve středním Iráku, které se v roce 2006 připojily k US silám v boji proti al-Kaiídě v Iráku, tj. proti předchůdci IS, už nebudou zůstávat na straně extremistů nebo ve spojenectví s nimi.

I Kurdové, kteří prozatím odbojovali většinu, se nebudou zdráhat bojovat mimo severní oblasti, které si nárokují, zvláště když regionální vláda Kurdistánu je pořád zakousnutá do centrální vlády ve sporu o práva na prodej ropy.

*  *  *
To je ale binec, co!?

*  *  *

Máme podezření, že někde v temném zákoutí Washingtonu se Hillary šklebí od ucha k uchu.

(Zaujatá, subjektivní a neobjektivní poznámka překladatele pro české čtenáře: Hillary Clinton těšící se na příští zvolení americkou presidentkou právě rozjela kampaň, že její bývalý šéf, kterého dosud z hloubi srdce podporovala jako jedinou možnost smysluplného vývoje pro planetu, Ameriku a Demokratickou stranu, je úděsný slaboch, na jehož neúnosný pacifismus a nedostatek silového nasazení US v zahraničí, zejména v Sýrii, Iráku a na Ukrajině, Amerika dojede.)

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

Čtěte také:

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
9
0
Would love your thoughts, please comment.x