Prohnaný plán presidenta Obamy na ‚kvazi-svržení‘ šíitského premiéra Malikiho ve vágní naději, že by se mohla zformovat více egalitářská, všechny zahrnující irácká vláda, která nějakou magií svede ‚lid‘ Syket-Picotovou smlouvou definovaného ‚národa‘ k soudržnosti v suverenitě proti Islamistickému státu, se jaksi pochopitelně a nejspíš nikoliv překvapivě rozbila o první překážky. Jak hlásí Bloomberg, Obamovo úsilí přimět Araby, aby oni vedli boj proti Islamistickému státu, mu vybuchlo do tváře, když sunnitší zákonodárci zrušili rozhovory o formování nové irácké vlády poté, co šíitští střelci zabili spoustu účastníků bohoslužeb v sunnitské mešitě. To vraždění v provincii Diyala vykolejilo pokusy zformovat iráckou vládu s větší rolí sunnitských Arabů a Kurdů, která by se posílila k boji proti této teroristické skupině. Vypadá to, že obecným povědomím, kdo je přítel, a kdo je nepřítel, je tu prosycená veškerá atmosféra.
Přežití Iráku včetně jeho schopnosti porazit ISIL závisí na tom, jak se Irák povznese nad své rozdílnosti, napsal včera US vicepresident Joe Biden v úvodníku pro Washington Post. On a Obama jsou povzbuzeni projevy toho, že iráčtí vůdci uznávají potřebu skoncovat s tím vzájemným patem, řekl.
Tento postup by vyžadoval uznat, že při odporovat k Islamistickému státu mají US a sunnitští Arabové mají společné zájmy s jeho tradičními nepřáteli, jako je syrský president Bashar al-Assad, iránský nejvyšší vůdce ajatolláh Ali Chameneji a Hizballáh, který US, Evropská unie a Izrael považují za teroristickou organizaci.
Úsilí US presidenta Baracka Obamy přimět Araby, aby zaujali vedení v boji proti Islamistickému státu, mu vybuchlo do tváře poté, kdy sunnitští zákonodárci zrušili rozhovory o zformování nové irácké vlády, když šíitští střelci zabili spoustu účastníků bohoslužeb v sunnitské mešitě.
To vraždění v provincii Diyala přinejmenším dočasně vykolejilo pokusy zformovat iráckou vládu s větší rolí sunnitských Arabů a Kurdů, která by byla silnější v boji proti této teroristické skupině. Ben Rhodes, náměstek národně bezpečnostního poradce Bílého domu včera řekl, že pokud to Sýrie potřebuje k boji s Islamistickým státem, tak US uvažují o náletech.
Avšak – tenhle přínos ve stylu, všechno zlé, je k něčemu dobré, se v ministerstvu zahraničí začal projevovat…
„Tento nesmyslný útok zdůrazňuje naléhavou potřebu toho, aby iráčtí vůdci z celého politického spektra přijali nezbytné kroky, které sjednotí zemi proti všem násilným extremistickým skupinám,“ uvedla v prohlášení mluvčí US ministerstva zahraničí Marie Harf.
Takže to shrňme – je to tedy tak, že kvůli nesmyslným útokům mezi sunnity a šiíty uprostřed snah přivést tyto dvě strany k politickému sblížení, aby se pustily do Islamistického státu společně, říká US ministerstvo zahraničí, že sunnité a šiíté by měli rychleji přikročit k partnerství?
K průlomu v rozhovorech došlo, když US činitelé zdůraznili to, co nazvali rostoucí hrozbou představovanou Islamistickým státem, který je rovněž známý jako ISIL, čili Islamistický stát Iráku a Levanty.
Ty nálety nejdou zrovna podle plánu…
Včerejší útoky uvedly počet amerických náletů v Iráku na číslo 93.
Rozšíření náletů, zvláště pokud by se rozšířily do obydlených oblastí, by také vedlo k nárůstu rizika, že způsobí civilní oběti a škody na majetku.
To by mohlo dohnat některé Iráčany a Syřany do rukou Islamistického státu, řekli tito činitelé. Podobně jako Hamas v Gaze, řekli, by IS zneužilo civilisty včetně křesťanů, jazídů, Turkmenů a dalších menšin jako lidské štíty.
Tři z těchto činitelů řekli, že Obama místo toho zdůrazňuje potřebu, aby designovaný irácký šiítský ministerský předseda Haidar al-Abadi garantoval sunnitům a Kurdům více pravomocí a pozic v nové vládě.
Pokudk tomu dojde, řekli tito činitelé, tak sunnitské kmeny ve středním Iráku, které se v roce 2006 připojily k US silám v boji proti al-Kaiídě v Iráku, tj. proti předchůdci IS, už nebudou zůstávat na straně extremistů nebo ve spojenectví s nimi.
I Kurdové, kteří prozatím odbojovali většinu, se nebudou zdráhat bojovat mimo severní oblasti, které si nárokují, zvláště když regionální vláda Kurdistánu je pořád zakousnutá do centrální vlády ve sporu o práva na prodej ropy.
* * *
To je ale binec, co!?
* * *
Máme podezření, že někde v temném zákoutí Washingtonu se Hillary šklebí od ucha k uchu.
(Zaujatá, subjektivní a neobjektivní poznámka překladatele pro české čtenáře: Hillary Clinton těšící se na příští zvolení americkou presidentkou právě rozjela kampaň, že její bývalý šéf, kterého dosud z hloubi srdce podporovala jako jedinou možnost smysluplného vývoje pro planetu, Ameriku a Demokratickou stranu, je úděsný slaboch, na jehož neúnosný pacifismus a nedostatek silového nasazení US v zahraničí, zejména v Sýrii, Iráku a na Ukrajině, Amerika dojede.)
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com
Čtěte také:
- Nálety na Irák začínají i přes varování, že ISIS může v odvetě zaplavit Bagdád
- US zahazují svou starou iráckou loutku: „Malikiho vláda musí jít“
- Vojenský puč v Iráku: Ministerský předseda Maliki odmítá odstoupit
- Bývalý šéf saúdské tajné služby Bandar opět úřaduje
- Má to někdo pod kontrolou? Zmatek “po iráckém puči” se prohlubuje