Pondělí, 4 prosince, 2023
Home Nezařazené Obamův Africký summit: projev spíš slabosti než síly

Obamův Africký summit: projev spíš slabosti než síly

 

Obama se tento týden setkává se spoustou afrických vůdců. Ale spíše než projev síly je to projev slabosti.

V neděli referoval Guardian:

Barack Obama v pondělí ve Washingtonu zajišťuje největší shromáždění afrických vůdců, na summitu zaplaceném Bílým domem je jich pozváno 50, jelikož se „zlepšuje naše zapojení“ do kontinentu pod vzrůstajícím čínským vlivem.

***

Ben Rhodes, náměstek US národně bezpečnostního poradce, popřel, že šlo o pokus o hru na honičku s Čínou – která s tímto kontinentem živě rozvíjí politické a ekonomické vazby.

***

Melvin Foote, zakladatel Constituency for Africa, skupiny prosazující ve Washingtonu africké zájmy, řekl, že to od Bílého domu bylo neupřímné tvrdit, že summit nebyl z velké části reakcí na Čínu.

„Administrativa vám to neřekne, ale to je to hlavní, co mají na mysli. Amerika v Africe ztrácí vliv a respekt,“ řekl. „Slyším to tam všude, kam přijedu.“

US má dobré důvody k obavám. Čínský obchod s Afrikou loni vzrostl na $200 miliard – což převážně dělají dovozy ropy nerostů Pekingem a export elektroniky a textilu – to je více než dvojnásobek než US a daleko před EU. Před dvaceti lety byl obchod mezi Čínou a Afrikou jen $6 miliard.

***

„Afričané říkají: ‚K čemu potřebujeme Spojené státy?“ řekl Foote. „Když jsem cestoval po Africe, viděl jsem tam letiště, viděl jsem tam silnice, viděl jsem tam železnice, viděl jsem tam přístavy, viděl jsem tam všechny druhy velice působivých věcí postavených Čínou, o kterých vám musím říci, že Spojené státy je odmítaly postavit.“

 

Podpořte nás zakoupením tématického trička či jiného předmětu na eshop.reformy.cz.

A proč US odmítaly v Africe stavět infrastruktury?

Protože se zaměřovaly na obranu. Jak uvádí Guardian:

Ale vliv Pekingu silně zvýšil i velký počet Číňanů, kteří teď v Africe žijí a pracují, počínaje manažery továren až po obchodníky, a velké stavební projekty, které rychle transformovaly části tohoto kontinentu, kde byla po desítky let Západní pomoc často směřována k podpoře autoritářských spojenců ze Studené války, nikoliv do rozvoje.

***

Avšak US pořád zůstávají dominantem bezpečnostních záležitostí, což bude na summitu představovat silný hloubkový proud.

***

„My se v Africe silně zaměřujeme na hrozbu terorismu,“ řekl Rhodes. „Vidíme ji zvláště akutní … v Severní Africe, v Somálsku s al-Shabaab a samozřejmě v Nigérii s Boko Haram,“ řekl.

Opravdu – jako tomu bylo i loni – Obamova administrativa pod pláštíkem boje proti Al Kaiídě a s ní spojeným teroristům poslala vojska do 35 afrických zemí. A US plánují změny režimů v severoafrických zemích už 20 let.

CBC hlásí:

„US si v mnoha ohledech svůj přístup k Africe špatně vykalkulovaly. Ty se vždy soustřeďovaly na bilaterální vztahy s několika vybranými zeměmi a na jednání výlučně s nimi,“ řekl Thomas Tieku, asistent profesor na Munkově fakultě globálních záležitostí na Universitě v Torontu. „A teď hrají hru na honěnou, aby zkusili navázat stejně silné vztahy i s multilaterálními institucemi jako Africká unie.“

***

 

US se budou muset vždy potýkat s faktem, že Čína se ve svém ekonomickém partnerství neomezuje závazky na podporu demokracie a svobody, jelikož úhelným kamenem čínské zahraniční politiky je zaujímat neintervenční přístup ke svým obchodním partnerům, říká Tieku.

Guardian v úterý uvedl, že na vůdce afrických národů nedělá US summit moc dojem.

Afričtí vůdci byli v hodnocení tohoto summitu a v dopadu, jaký tento zahraniční obchod může mít, daleko opatrnější.

***

Nikdo z afrických vůdců o této schůzce nemluvil jako o průlomové.

My jsme v roce 2012 uváděli:

V článku, který se musí číst, AP analyzuje data MMF o obchodu 180 národů s Čínou a dospívá k závěru, že Čína Ameriku jako „vrcholného globálního obchodníka“ překonává:

Ještě nedávno v roce 2006 byly US největším obchodním partnerem pro 127 zemí, oproti Číně, co jím byla pro 70 zemí. Loni si ti dva místa jasně vyměnili: 124 zemí pro Čínu, 76 pro US. ***

Opravdu, někteří tvrdí, že Čína je největší světovou ekonomikou už teď. (Aktualizace.)

***

Zatímco US všude po světě rozpoutávaly války, aby uchvátily kontrolu nad zdroji, tak Čína své potřeby zajišťovala obchodem nebo těžbou nebo budování vlastních zdrojů pro následný export. Podívejte se na tohle, tohle a tohle. Žádný div, že Čína US už jako světový obchodní gigant převyšuje.

Bohužel US v současnosti odvádí horší práci než Čína v postupu podle následující rady George Washingtona (1) vyhněte se vojenského zapojování do zahraničí a (2) zapojte se do svobodného obchodu se všemi národy.

Zdroj: Washington’s Blog

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
10
0
Would love your thoughts, please comment.x