Objevují se dramatické obrázky a videa ohňů planoucích podlé řecko-turecké hranice, jelikož migranti podle Řeků s pomocí Turků a se zbraněmi od nich se neustále snaží si prorazit cestu.
Evropská unie, včetně Velké Británie, do islamistické vlády v Ankaře nalila miliardy eur ve snaze přesvědčit ji, aby migrační krizi udržela pod mírnou kontrolou, která trvala od té doby, kdy statisíce ilegálů v roce 2015-16 hranice překročily přes moře.
Tato dohoda se zhroutila na konci února 2020, jelikož turecký prezident Recep Tayyip Erdogan migrantům oznámil, že mají volno k přechodu z jeho země do Evropy, což byl zjevně trest pro Západ, když pochybil tím, že neposkytl dostatečnou podporu jeho invazi do Sýrie, která uvízla na střetech jeho sil se silami syrské vlády podporovanými Ruskem v provincii Idlib.
Řecká pohotovostní policie bojuje s migranty podél řecko-turecké hranice ve vesnici Kastanies 6. března 2020. (Photo by ANGELOS TZORTZINIS/AFP via Getty Images)
Řecká pohotovostní policie bojuje s migranty podél řecko-turecké hranice ve vesnici Kastanies 6. března 2020. (Photo by ANGELOS TZORTZINIS/AFP via Getty Images)
Migrant vrhající kameny na řecký požární vůz, když migranti během střetů mezi nimi a řeckými pohraničníky založili pod plotem požár u pohraničního přechodu Pazarkulke, 6. března v Erdine v Turecko. (Photo by Chris McGrath/Getty Images)
„Buďme si upřímní, teď už je migrační dohoda mezi EU a Tureckem mrtvá,“ řekl v interview se CNN řecký ministerský předseda Kyriakos Mitsotakis.
„A mrtvá je proto, že Turecko se, kvůli tomu, co jak dopadlo v Sýrii, rozhodlo naprosto tu dohodu pošlapat,“ dodal.
Ministerský předseda Mitsotakis tureckou vládu obvinil, že „těmto lidem systematicky pomáhá jak s pozemním, tak námořním přechodem do Řecka,“ sliboval ale, že „Evropa se nenechá tímto problémem Tureckem vydírat.“
Migranti na turecko-řecké hranici v tureckém Pazarkule na řeckou policii vrhají slzný plyn, pátek 6. března 2020. (AP Photo/Felipe Dana)
Řecký hasič během střetů mezi migranty a pohotovostní policií stojí mezi oblaky slzného plyny na řecko-turecké hranici, vesnice Kastanies 7. března 2020. (Photo by ANGELOS TZORTZINIS/AFP via Getty Images)
Řecká policie během střetů na řecko-turecké hranici střeží pohraniční plot, zatímco na turecké straně se houfují migranti, v Kastanies v regionu Evros v sobotu 7. března 2020. (AP Photo/Giannis Papanikos)
Migranti vykřikují slogany při demonstraci na turecko-řecké hranici v nárazníkové zóně u přechodu Parzakule v Edirne v Turecku, 6. března 2020. (Photo by BULENT KILIC/AFP via Getty Images)
Migranti demonstrují na turecko-řecké hranici v nárazníkové zóně u přechodu Parzakule v Edirne v Turecku, 6. Března 2020. (Photo by BULENT KILIC/AFP via Getty Images)
Migranti demonstrují na turecko-řecké hranici v nárazníkové zóně u přechodu Parzakule v Edirne v Turecku, 6. Března 2020. (Photo by BULENT KILIC/AFP via Getty Images)
Sociální média poskytují určité náznaky, jak napjatá je situace na řecké hranici, kdy video, co údajně ukazuje tureckou policii pálící slzný plyn přes hranici na řeckou policii – v reakci na což Řekové pálí slzný plyn zase na Turky – a těžce vyzbrojení vojáci z obou stran shlíží k pohraničnímu plotu, jelikož ti hlídkují o pár metrů dál.
Historie vztahů obou těchto zemí, nebyla zatím nikdy moc snadná, kdy Řekové to, co je teď základním tureckým územím, obývali přes tisíc let, než tam přišli Turci, a Řekové nadále v Turecku tvořili velkou menšinu až do 20. let minulého století, kdy s jejich přítomností skoncovala kombinace války, genocidy a výměny populace.
Turci neustále svého menšího souseda až do dnešních dnů ohrožují a vznáší nároky na četné řecké ostrovy a pravidelně porušují řecký vzdušný prostor a jeho teritoriální vody, kdy k takovým incidentům dochází několik set krát i několik tisíc krát každý rok.
(Photo by ANGELOS TZORTZINIS/AFP via Getty Images)
7 Mar 2020