Před nedávnem Dr. Roy Spencer publikoval Verzi 6 průměrných globálních teplot dolní troposféry (LT) od University of Alabama-Huntsville pro červen 2021. Zakresleno je to jako odchylky od srovnávacího průměru. Ta byla -0,01 °C, což je od vrcholu počátkem roku 2016 působivý pokles o 0,7°C.
Jak ukazuje graf Dr. Spencera výše, jsou teploty zpět v rozsahu, jaký jsme mívali před 20 lety. Otázka, kterou si kladou mnozí z nás, je co budou střední globální teploty povrchu dělat během nadcházejícího roku nebo tak nějak?
Víme, že střední globální teploty z větší části táhnout cykly povrchových teplot oceánů, zvláště ENSO.
Dva roky se to drží pod neutrální hodnotou Nino 3,4 SST
Předpověď ENSO nám tudíž může pomoci s projekcí, jaké budou střední globální teploty povrchu na rok dopředu. Normálně v tom je časový skluz asi 8 měsíců. Podívejme se na poslední NCEP CFSv2 ENSO 3,4 povrchové teploty moří zakreslené jako odchylky od stanoveného průměru a na předpověď středních teplot za časový interval:
Koncem loňského roku byly rovníkové teploty Pacifiku chladnější než normál, což znamená globální ochlazování jevem La Nina. Nyní o 8 měsíců později se už globální povrchové teploty ochladily.
Předpovídá se další La Nina
Dnešní NINO 3,4 je zpět na neutrální hodnotě, a tak můžeme očekávat vzestup globálních povrchových teplot o několik desetin stupně celsia. Pak se ale dá čekat ještě více ochlazení, jelikož podle projekcí by další La Nina měla do podzimu převládnout. Takže zase bychom měli zažít zhruba touto dobou příští rok pokles teplot, pokud tedy předpověď středních teplot za časový interval vyjde. Pokud k tomu dojde, budeme moci s určitou jistotou říci, že se zastavení globálního oteplování vrátilo.
Vazba na Slunce
Připomínáme, že jedna nedávná studie našla vazbu mezi sluneční aktivitou a ENSO, např. Leamon et al 2021. Zrovna teď řada vědců očekává, že období slabé sluneční aktivity vydrží do roku 2050.
By P Gosselin on 7. July 2021