December 11, 2018 Niamh Harris
V pondělí se president Emmanuel Macron objevil v živém televizním vysílání sražen na kolena ve snaze utišit demonstranty ze Žlutých vest a získat kontrolu nad probíhající krizí ve Francii, když sliboval celé série ústupků.
Macronovy nabídky včetně zvýšení minimální mzdy a daňových úlev však protestující i někteří opoziční politici odmítli.
Hnutí Žlutých vest chce pětileté zmrazení vzestupu daní a požaduje, aby mega-korporace, včetně StarBucks, FakeBook, PayPal, Google a Ebay zpětně splatily daňové odvody do Sociálního fondu, který nemají pod kontrolou žádní politici.
Jeden francouzský politik, Jean-Luc Mélenchot, volal po pokračování „občanské revoluce“ až dokud se nedosáhne spravedlivé distribuce bohatství.
Argumentoval, že Macronovy sliby zvýšení minimální mzdy o 100 euro, placení přesčasů bez zdanění a bonusy na konci roku nebudou mít na většinu populace Francie vlastně žádný dopad.
RT hlásí:
Hned poté, co francouzský prezident Macron v reakci na mohutné protesty hnutí Žlutých vest vyhlásil „sociální a ekonomický výjimečný stav“, kdy sliboval řadu ústupků, aby jim ulehčil v jejich trápení, tak levicový opoziční politik Mélenchon už vyzýval ke kampani zdola za pokračování jejich revoluce i další sobotu.
„Věřím, že Vlna č. 5 občanské revoluce v naší zemi bude okamžikem ohromné mobilizace.“
Ty Macronovy sliby zvýšení minimální mzdy o 100 €, nezdaněné přesčasy a bonusy na konci roku podle Mélenchona moc velké části francouzského obyvatelstva nepomohou. Naopak tento vůdce La France Insoumise zdůraznil, že jsou důvodem k „rozhodnutí“ i toho zbytku, „aby pokračovali v akcích.“
„Očekáváme skutečnou redistribuci bohatství,“ řekl BFM TV bývalý prezidentský tento kandidát a zakladatel Mouvement Génération, přičemž Macrona obviňoval, že jeho balíček opatření stejně přinese prospěch jen bohatým.
Také první tajemník Socialistické strany Olivier Faure odsoudil Macronovy finanční ústupky s těžkostmi se potýkajícím pracujícím, když si všímal, že jeho obecný „kurz se tím přeci nijak nezměnil.“
Prezidentka National Rally (předtím Národní fronta) Marine Le Pen, ač uvítala některá daňová opatření, obviňoval prezidenta z modelu vlády založeného na „divoké globalizaci a financializaci ekonomiky přinášející jen nekalou konkurenci,“ aniž by se ohlížela na sociální a kulturní důsledky, které přinesly i hnutí Žlutých vest.
Ten Macronův projev byla podle předsedy Debout La France Nicolase Dupont-Aignana „ohromná komedie“ a francouzského prezidenta obvinil z „pokrytectví“.
Mnozí však pohlíží na Melanchonovo volání po opětovném povstání proti vládě jako na nerozumné a tohoto 67 letého opozičního politika obviňují z „oportunismu“ a „populismu“, když se snaží tyto sociální protesty unést pod svou vlastní gesci.
Dále asi 54 procent Francouzů věří, že Žluté vesty dosáhly už svých cílů, a chtějí, aby ty protesty už skončily, ukázal průzkum OpinionWay. Ač polovina respondentů průzkumu považovala Macronova protikrizová opatření za nepřesvědčivá, tak dalších 49 procent si myslí, že prezident požadavky protestujících splnil úspěšně. Asi 68 procent těch, kteří byli dotazováni po Macronově pondělním projevu zvláště vítali zvýšení minimálním mzdy, zatímco 78 procent si pochvalovalo snížení daní.