Strana maďarského ministerského předsedy Viktora Orbána Fidesz opustila v Europarlamentu seskupení Evropská lidová strana (EPP), když toto seskupení odhlasovalo povolení pro členy, aby jiné členy zbavili privilegií.
Ministerský předseda Orbán napsal dopis předsedovi EPP Manfredovi Weberovi ze strany CSU přidružené ke straně Angely Merkel, v němž oznamuje, že europoslanci Fideszu toto seskupení opouští a obviňuje EPP z „pokusů umlčet a ochromit naše demokraticky zvolené europoslance,“ když mnohým dělala starosti pandemie wuhanského viru.
Maďarská ministryně rodiny Katalin Novák tento dopis sdílela no sociálních médiích se vzkazem prohlašujícím, že dodatky k pravidlům seskupení EPP jsou „antidemokratické, nespravedlivé a nepřijatelné.“
„Naši europoslanci budou nadále promlouvat za ty, které zastupují, tj. za naše voliče, a budou hájit nejlepší zájmy maďarského lidu,“ napsal ministerský předseda Orbán.
Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Varga tento krok komentovala obviněním Webera, kterého obvinila z oslabování tohoto seskupení. Rovněž konstatovala, že Weber měl během pandemie „plné ruce práce se zařizováním výlučnosti a s politickou diskriminací.“
„Naše neshody s EPP nezačaly až nedávno. Už nějakou dobu víme, že Manfred Weber nechce toto seskupení Evropské lidové strany vést v souladu s křesťansko-konzervativními hodnotami,“ dodala.
Tento krok odchodu z EPP, tj. z největšího seskupení v Evropském parlamentu a z domova Křesťanskodemokratické unie kancléřky Angely Merkelové (CDU) přichází po letech konfliktů mezi tzv. „centro-pravicovými) členy seskupení a Fidesz týkajících se řady otázek.
V březnu 2019 hlasovali členové EPP o suspendování Fidesz po stížnostech na protievropské řeči od této strany během voleb do Europarlamentu.
Zvláště hlasitě ohledně suspendování konzervativců byli švédští Umírnění a švédští Křesťanští demokraté, kdy politik Umírněných Tomas Tobé tvrdil, že Orbánova vláda doma rozvrací vládu zákona.
„Jsem k vývoji v Maďarsku velice kritický a nemyslím si, že by Fidesz měl v seskupení EPP zůstat; je čas, aby už vypadli,“ řekl tehdy Tobé.
V dubnu 2020 vyzvalo 13 stran EPP tehdejšího předsedu seskupení Donalda Tuska, aby Fidesz vyloučil po tvrzeních, že vládní nouzový zákon o boji proti šíření wuhanského viru by mohl být prodloužen na „neurčito“.
„Boj proti COVID-19 vyžaduje rozsáhlá opatření, viru však nelze zneužívat jako záminky pro nekonečné prodlužování nouzového stavu. Máme obavy, že ministerský předseda Orbán tu nově nabytou moc zneužije, aby dále rozšířil vládní uchvácení občanské společnosti,“ uvedly tyto strany.
Evropská komise později přiznala, že maďarský nouzový zákon neporušil žádná pravidla Evropské unie. Maďarský parlament pak loni v červnu odhlasoval ukončení nouzového stavu dříve, než mnoho jiných zemí EU.
JOHN THYS/POOL/AFP via Getty Images
4 Mar 2021