Valné shromáždění OSN ve čtvrtek jednohlasně schválilo svoji vlastní rezoluci uznávající „bezprecedentní dopady“ pandemie koronaviru, spolu s čímž „ústřední roli“ v řízení reakce světa na ni přisuzuje sama sobě.
Byla to první rezoluce přijatá tímto 193členným globalistickým orgánem k této pandemii od té doby, kdy byl poprvé loni v prosinci v čínském Wuhanu vyhlášen mezinárodní stav nouze.
Rezoluce schválená konsensem zdůraznila „potřebu plného respektu k lidským právům“ a varovala svět, že „na něm během reakce na pandemii není místo pro žádnou formu diskriminaci, rasismu a xenofobie.“
Podle generálního tajemníka OSN Antonio Guterrese je koronavirus „nejobtížnější krizí, s jakou jsme se střetli od Druhé světové války.“
Řekl, že tato nová rezoluce znovu ujišťuje o „oddanosti Valného shromáždění mezinárodní spolupráci a multilateralismu a o jeho silné podpoře pro ústřední roli systému Spojených národů při globální reakci na koronavirovou pandemii (COVID-19).“
Konkrétním orgánem OSN určeným pro zdravotní záležitosti je Světová zdravotnická organizace (WHO), a ta hledá možnosti mezinárodní reakce a vede ji.
Čili ta neměla zrovna slibný start.
Ještě 14. ledna opakovala WHO čínská zavádějící tvrzení a vedla svět k falešným předpokladům o koronaviru, díky čemuž zůstal vůči této pandemii zranitelnější:
Tuto schválenou rezoluci OSN předložily Švýcarsko, Indonésie, Singapur, Norsko, Lichtenštejnsko a Ghana a přijalo ji 188 ze 193 států, z nichž se tento orgán skládá.
Na rozdíl od Rady bezpečnosti OSN, nejsou usnesení přijatá Valným shromáždění závazná nebo prosaditelná, což znamená, že na tento poslední vrtoch OSN nelze pohlížet jako na něco více než velikášské hrátky a aranžérství image.
FABRICE COFFRINI/AFP via Getty
3 Apr 2020