Vysoký komisař Spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) udělil bývalé německé kancléřce Angele Merkelové svoji Nansenovu cenu za její zvládnutí migrační krize roku 2015, přičemž ji vychvaloval za převzetí více než milionu žadatelů o azyl.
Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi pěl chválu na bývalou německou vůdkyni prohlášením: „Tím, že Angela Merkelová pomohla více než milionu uprchlíků přežít a přebudovat život projevila ohromnou morální a politickou kuráž.“
„Bylo to skutečné vůdcovství vzývající naši společnou lidskost v pevném postoji proti těm, kdo kázali strach a diskriminaci. Předvedla, čeho lze dosáhnout, když politici nastoupí na ten správný akční a pracovní kurz, aby našli řešení světových problémů místo obyčejného hození odpovědnosti na jiné,“ dodal podle tiskového prohlášení od UNHCR Grandi. Podle rakouských novin Kronen Zeitung k ceně obdržené Merkelovou patří i asi 150 000 $ hotovosti.
UNHCR také Merkelovou pochválil za „systém zaměstnávání a integrace na pracovní trh“ pro syrské žadatele o azyl, data z roku 2019 však odhalila, že až 65 procent azylantů, co přišli během migrační krize, zůstává nezaměstnaných.
A z těch, kdo byli zaměstnáni, zhruba pětina pracovala v „mini-jobech“ a ti, kdo pracovali na plný úvazek, vydělávali v průměru jen 1 564 euro.
Zpráva ze stejného roku rovněž odhalila další odkaz vlády Merkelové v Německu, v němž jsou Němci daleko spíše obětmi zločinů migrujících pachatelů, než je tomu opačně.
„V oblasti takových vražd a zabití, jejichž spáchání se účastnil alespoň jeden imigrant, tak těm padlo za oběť 230 Němců,“ hlásil Spolkový úřad kriminální policie (BKA) a uvedl, že ve stejném období padlo za oběť vraždám a zabitím s účastí podezřelých německých občanů 33 žadatelů o azyl.
Přetrvávající dědictví migrační politiky Merkelové rovněž radikálně přetvořilo demografii země až do té míry, že teď více než čtvrtina všech obyvatel země pochází z migračního původu, což obnáší asi 22,3 milionu lidí.
Mezi mladými lidmi je situace ještě zřetelnější, kdy skoro polovina dětí ve věku do šesti let v Německu pochází z migračního prostředí. Roku 2017 pod vedením Merkelové se město Frankfurt stalo prvním významným německým městem, kde více než polovina obyvatel pocházela z migračního prostředí a rodilí Němci se tam stali menšinou.
Sean Gallup/Getty
5 Oct 2022