V dnešním příspěvku si představíme dva české projekty, které se snaží zpřesnit odhady volebních výsledků. Zaměříme se i na strategii hudebních hitmakerů ve světě, kde mají hlavní slovo streamingové služby. Dva neveselé příběhy nás seznámí s příběhem vnučky válečného zločince či vyhynulého ptáka. A mám pro vás i tip na přednášku o mizejícím násilí.
Šéfredaktor Finmagu Michal Kašpárek se podělil o návod, jak číst více a s větším potěšením. “Rozlučte se se zhoubnou představou, že můžete a máte přečíst všechno, co za to jen trochu stojí.”
Analytik Nate Silver posloužil jako inspirace pro český web, který chce nabídnout přesnější odhad výsledků voleb. Startup Behavio zase do detailů zjišťuje, jak se voliči rozhodují.
Jennifer Teegeová se ve svých 38 letech dozvěděla krutou pravdu o svých rodinných kořenech. Totiž, že je vnučkou válečného zločince a velitele koncentračního tábora v Plaszówě Amona Götha. Ten, respektive jeho postava “proslula” mimo jiné tím, že se objevila v oskarovém filmu Schindlerův seznam. Příběh a nelehký životní osud Jennifer Teegeové podrobně popsaly Novinky.

Ponurý příběh kdysi světově nejpočetnějšího ptáka. Populace holuba stěhovavého sahala v polovině 19. století do 3-5 miliard jedinců. Pozorování holubího tahu bylo tehdy fascinujícím a trochu děsivým zážitkem. Ovšem dnes je již vyhynulým druhem. Může za člověk, který holuba stěhovavého lovil pro maso i pro zábavu v takové míře, že se mu ptáka podařilo vymazat z povrchu zemského a v tomto případě i z nebes. Poslední divoce žijící holub stěhovavý byl zastřelen v roce 1900. Poslední jedinec žijící v zajetí pak uhynul krátce poté, co v Evropě vypukl konflikt zvaný Velká válka. O osudu holuba stěhovavého čtěte zde.
Hudební interpreti se přizpůsobují streamingové hudební kultuře už při skládání písní. Strategií, která vede k úspěchu může být například zažazení konkrétní skladby do co největšího počtu seznamů na službách jako je Spotify. Letošnímu hitu Despacito například hraje do karet to, že kromě původní verzi s Daddy Yankeem, existuje i druhá s Justinem Bieberem, a dolňují je verze popová nebo „urban“ nebo v portugalštině a nespočet remixů. Další doporučovanou strategií ze strany odborníků je krmit streamingové platformy malými sousty. Písně z jednoho alba se vyplatí pouštět do streamingového prostoru postupně. Více v článku na Respektu nebo v původní anglické verzi na Guardianu.
Stovka nejlepších komedií podle BBC. Žebříček vyhrál snímek Někdo to rád horké, českou kinematografii reprezentují Sedmikrásky od Věry Chytilové na 89. místě.
Videopřednáška Stevena Pinkera z Tedu o poklesu násilí od biblických dob to současnosti. V souladu s racionálními optimisty dochází psycholog z Harvardu k závěru, že momentálně žijeme v tom nejklidnějším období existence člověka jako druhu.
A tady je pár stručných tipů na zajímavé čtení na závěr:
Originální článek naleznete zde:
Osud vyhynulého ptáka, mizející násilí a lepší volební odhady