Budapešť, MAĎARSKO – Papež František v úterý řekl, by se měly zakázat jaderné zbraně, ale nejen ty, také jaderné elektrárny by měly být přinejmenším dočasně zakázány kvůli jejich zkázonosnému potenciálu.
Papež během tiskové konference na palubě papa-aeroplánu z Thajska a Japonska v úterý zopakoval, že nejen použití jaderných zbraní je zlem, ale i jejich vlastnictví, jelikož „kvůli nehodě či šílenství nějakého vládního vůdce, nebo šílenství člověka může být zničeno lidstvo.“
Pontifik se však uchýlil i ke komentáři o morálnosti jaderné energie, když se žurnalistů zeptal, zda by Japonsko mělo zavřít své jaderné elektrárny.
„I při vlastnictví jaderných elektráren může dojít k nehodě,“ řekl František. „Jaderná energie má své limity. Použití jaderné energie má limity, protože jsme ještě nedosáhli absolutní bezpečnosti.“
„Můžete mi říci, že i samotná elektřina může kvůli nedostatku bezpečnosti způsobit katastrofu, to by ale byla jen malá katastrofa,“ pokračoval. „Katastrofa jaderné elektrárny by mohla být ohromná katastrofa. Bezpečnostní systémy ještě vyřešeny nebyly.“
Pak se papež uchýlil k vyjádření svého moudrého úsudku, že jaderná energetika by se měla zastavit, dokud „nebude úplně bezpečná.“
„Je to sice můj osobní názor, ale já bych jadernou energii, dokud nebude úplně bezpečná, nepoužíval,“ řekl. „Někteří říkají, že to je riziko pro péči o stvořené a že používání jaderné energie se tudíž musí zakázat. I já kreslím tu čáru nepřekročitelnosti kvůli bezpečnosti.“
„Neexistuje žádná záruka zaručující, že ke katastrofě nedojde,“ řekl. „Ano, vidíme to na světě každých deset let. Oproti tomu stojí stvoření. Taková katastrofa jaderné elektrárny ovlivňuje stvoření a každou lidskou bytost.“
Papež udával jadernou katastrofu v Černobylu v roce 1986 jako příklad toho, k čemu může dojít, když jaderné energii nenasadíme pouta.
„Je třeba provést bezpečnostní výzkum, abychom zamezili katastrofám a ekologickým důsledkům,“ řekl. „Myslím, že už jsme, co se týče ekologie, hranici překročili; v pesticidech v zemědělství, pěstováním kuřat tak, že doktoři říkají matkám, aby jimi nekrmily děti, protože by je to naplnilo hormony poškozujícími jejich zdraví.“
„Dnes je spousta vzácných chorob, protože jsme ekologicky hrubí,“ řekl. „Buď budeme ekologicky starostliví hned, anebo k tomu nedojde nikdy.“
Renovovaná australská ekonomka Judith Sloan namítala, že jaderná energie patří mezi nejlevnější a „nejzelenější“ energetické zdroje, které jsou v současnosti k dispozici, a přesto se jí nevěnuje taková pozornost, jakou by si zasloužila.
Za Obamovy éry v letech 2010 až 2013 poklesly dotace fosilních paliv o 15 procent z 4,0 miliard $ na 3,4 miliard $ a dotace jaderné energie o 12 procent z 1,9 miliard $ na 1,7 miliard $, uvedla Sloan.
Zatímco v období 2010 a 2014 stála výroba kWh jaderná energie 4 až 5 centů, tak sluneční energii stálo vyrobit 20 krát více mezi 80 a 100 centy na kWh.
Přes skutečnost, že jaderná energie je „stejně obnovitelná jako vítr“, tak nepožívá mezi ekologickými aktivisty stejný statut, tvrdila Sloan.
TIZIANA FABI/AFP via Getty
27 Nov 2019
Zdroj: https://www.breitbart.com/faith/2019/11/27/pope-francis-suggests-moratorium-on-nuclear-energy/